صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: دولت در لایحه ی جدید خود اختیار کاهش تا 3 دهک را به استانداران و فرمانداران هر استان داده تا بدینوسیله عملیات تفکیک افراد فقیر از ثروتمند با سرعت و دقت بیشتری انجام گیرد.

کاظم دلخوش،،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،در گفتگوی برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با موضوع بررسی علل حرکت دولت به سمت استانی شدن حذف و تخصیص یارانه ها تصریح کرد: در ماده ی 10 قانون هدفمندی یارانه ها که در سال های 1386_87 عملی شد پیش بینی شده بود که یارانه ها به افراد نیازمند پرداخت شود.

دلخوش خاطر نشان کرد: در این راستا دولت محترم سناریوهای مختلفی به ما ارائه داد که طیّ آن دهک های مختلف پیش بینی شده بودند اما متاسفانه در اجرا با مشکل روبرو شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رادیو گفت و گو اذعان کرد: وقتی طبق دستور دولت،به همه ی خانواده ها و گروه های جامعه یارانه پرداخت شد به همه ی این افراد آن وجه مشخص بطور کامل نرسید ضمن اینکه وقتی همه یارانه دریافت می کنند مشکلاتی نیز برای اقتصاد کشور بوجود خواهد آمد.

دلخوش خاطر نشان کرد: ماده ی 8 قانون هدفمندی یارانه ها که مربوط به تولید است تا حدودی غلط بود و دولت نتوانست در آن بخش مانور بدهد.

وی در ادامه ی سخنان خود در برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با بیان اینکه اقتصاد و اشتغال کشور به حمایت دولت از تولید کاملا مرتبط است اظهار داشت: به مرور زمان و با افزایش جمعیت،عده ای از افراد جامعه یارانه ی خود را حذف کردند اما میزان تعداد آن ها در حد 1 یا 1 و نیم درصد است لذا در این سال ها مجلس شورای اسلامی و دولت برای ساماندهی یارانه ها تدابیری اندیشید که قابلیت اجرایی ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اذعان کرد: امسال دولت در لایحه ی خود یادآور شده است که اختیار کم کردن تا 3 دهک در دست استانداران،فرمانداران،بخش داران و دهیاران باشد تا بدین وسیله با تصمیم گیری محلی و حلقه ای در هر نقطه از کشور روند شناسایی و تفکیک افراد ثروتمند از نیازمند بهتر صورت گیرد.

دلخوش بیان داشت: اقدام محلی بسیار بهتر از این است که سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه ها بخواهد وارد عمل شده و برای مردم تصمیم بگیرد.

وی در پایان به رادیو گفت و گو اظهار داشت: تجربه ی سال های گذشته در تفکیک افراد ثروتمند و نیازمند توسط دولت،نتیجه ای جز از قلم افتادن افراد نیازمند و اخذ یارانه توسط افراد توانمند در بر نداشته است لذا دولت در تصمیم جدید خود به اقدام محلی روی آورده است.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • بی کیفیت بودن آرد، مرتبط با کیفیت کار کارخانه های تولید کننده است +صوت

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود

  • تمرکززدایی از تهران با استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • واکاوی اصلاح نظام پرداخت یارانه در رادیو گفت و گو

  • قول حذف پردرآمدها برای بستن دهان مجلس است

  • آمادگی مجلس برای رفع موانع قانونی در حوزه بازی های رایانه ای

  • بنزین یارانه ای؛ دستاویزی برای سوداگران سوخت