گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رییس سازمان خصوصی سازی: کوچک سازی دولت دردی است که درمان آن اقتصاد را شکوفا می کند

پوری حسینی گفت: درمان اقتصاد بیمار و کوچک سازی دولت امری دشوار است، اما عدم جراحی اقتصاد منجر به رشد این غده و در نهایت از کار افتادگی کل اقتصاد می شود.

1397/11/15
|
09:30
|

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی سازی ، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص نقش ارتقای بخش خصوصی در اقتصاد ایران، اظهار کرد: مجموعه سیاست های کلی اجرای اصل 44 که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ که بر اساس آن قطعا اراده نظام و حاکمیت بر این است که اقتصاد دولتی کوچکتر شده، تصدی گری دولت کاهش پیدا کند و عرصه اقتصاد به دست بخش خصوصی سپرده شود و دولت تنها در قالب سیاست گذار و تنظیم کننده مقررات به امور ورود پیدا کند.

وی افزود: طرف دیگر این مسئله افرادی قرار دارند که باید این سیاست ها را اجرا کنند، افرادی که باید چاقوی جراحی را به دست بگیرند و این غده سرطانی را بیرون بیاورند اما به محض اینکه این امر در شرف وقوع قرار می گیرد عده ای فریاد بر می آوردند که این جراحی دردناک است.

پورحسینی ادامه داد: بدیهی است که درمان اقتصاد بیمار و کوچک سازی دولت امری دشوار و دردناک است، اما افرادی که مسئول این جراحی هستند نباید به دلیل دردهای مقطعی و زودگذر از اصل عمل غافل شوند، چراکه اگر این امر ادامه بیابد همچنان این غده رشد پیدا کرده و در نهایت منجر به از کار افتادگی کل اقتصاد می شود.

معاون وزیر بیان کرد: شجاعت، توان و اراده در مجریان لازمه اجرای اصل 44 است، البته همه مدیران، وزرا و مسئولان مخالفت و مقاومت در برابر خصوصی سازی ندارند به عنوان مثال وزیر ورزش برای فروش استقلال و پرسپولیس پیش قدم شدند در حالی که این مسئله در مصوبه هییت وزیران متوقف بود.

وی توضیح داد: در راس حاکمیت مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری قطعا برای خصوصی سازی اراده دارند، اما بعضا در سطوح میانی و پایین تر دچار مشکل و مقاومت هستیم، اگرچه ضرورت این است که از این گونه مقاومت ها پیشگیری شود زیرا در غیر این صورت این امر را در بی تدبیری مسئولان می توان جستجو کرد.

پورحسینی گفت: تا پایان دولت دهم و ابتدای دولت یازدهم کارنامه سازمان خصوصی سازی از حیث واگذاری به بخش خصوصی واقعی قابل دفاع نبود، بر اساس آمار سازمان در دوره دولت دهم 18 درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی بود که این تخلف و تبانی نیست بلکه عدم تحقق آرمان های خصوصی سازی بوده است.

رییس سازمان خصوصی سازی کشور در ادامه افزود: از ابتدای دولت یازدهم این نقیصه تا حدودی برطرف شد و 18 درصد در دولت دهم به 67 درصد در دولت یازدهم رسید و چون مخاطب واگذاری ها بخش خصوصی واقعی شد در جامعه جنجال هایی را ایجاد کرد که اگر در قالب رد دیون به طلبکاران و خصولتی ها واگذارمی شد یقینا این مسائل نیز به وجود نمی آمد.

وی با بیان اینکه واگذاری ها در سازمان خصوصی سازی با تاخیر زمانی صورت می گیرد، گفت: بنا بود تا سال 89 واگذاری گروه یک و تا سال 93 گروه 2 را تمام کنیم اما متاسفانه در شرایط حاضر که به پایان سال 97 نزدیک می شویم همچنان گروه یک و دو در سبد برای عرضه هستند، این در حالی است که باید خصوصی سازی در سال 93 در کشور تمام می شد که به هر دلیلی این امر هنوز رخ نداده است.

پوری حسینی تصریح کرد: فقط سازمان خصوصی سازی و خریدار بازیگران صحنه نیستند که بتوان کاستی ها و تقصیرات را به هریک ازاین دو نسبت داد، بلکه بازیگر بسیار بزرگ دیگری وجود دارد که اگر اعمال آن محاسبه، کنترل و نظارت نشود امکان دارد که در همه قسمت ها به نتایج غلط دست پیدا کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی