صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرکل امور برنامه ریزی و مالکیت صنعتی وزارت صنعت گفت: وزارت صنعت به گونه ای برنامه ریزی کرده تا بتواند از تمام سرمایه و ظرفیت داخلی کشوردر جهت تولید و ارتقای تولید استفاده کند.

مهدی میرصالحی، مدیرکل امور برنامه ریزی و مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص پیشرفت درون زا و پیش نیازهای رقابت پذیر کردن تولیدات داخل، اظهار کرد: پیشرفت درون زا با اتکا به ظرفیت ها و بضاعت داخلی کشور محقق می شود و اگر به درستی از سرمایه های داخلی استفاده کنیم در نهایت این امر منتج به استقلال و عزت ملی می شود.

وی افزود: با تربیت نیروی انسانی متخصص به ویژه در حوزه فنی و مهندسی می توانیم در بخش درون زا به پیشرفت های خوبی دست پیدا کنیم همچنان که تاکنون این امر در عرصه های مختلف محقق شده است.

مدیرکل امور برنامه ریزی و مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگرچه در بخش تولید علم نتوانسته ایم به فناوری دست پیدا کنیم اما جایگاه خوبی را در جهان در این زمینه داریم.

میرصالحی ادامه داد: در زمینه پیشرفت درون زا به جایگاه خوبی دست پیدا کرده ایم، اما در رقابت پذیر کردن تولیدات علاوه بر اینکه باید با تکیه بر استعدادهای درون زا رو به جلو حرکت کنیم نیاز به یک نگاه برون زا نیز هست تا با توجه به سطح کیفی و کمی تولیدات جهانی بتوانیم محصولات را به بازارهای داخلی و خارجی ارائه کنیم.

وی بیان کرد: وزارت صنعت به گونه ای برنامه ریزی کرده تا بتواند از تمام سرمایه و ظرفیت داخلی کشوردر جهت تولید و ارتقای تولید استفاده کند، البته اگرچه در صنایع مختلف در واحدهای صنعتی مشکلات و ضعف هایی از جمله نقدینگی و بازار فروش وجود دارد.

مدیرکل امور برنامه ریزی و مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: برای اینکه کشور بتواند به تولید ادامه دهد باید از مجموعه سرمایه های داخلی استفاده کند و بنده معتقد هستم که نگاه برون نگر در کنار پیشرفت درون زا باید مورد توجه قرار بگیرد.

میرصالحی تصریح کرد: به این دلیل که در بعضی از واحدهای صنعتی نیاز به فناری های جدید داریم که ممکن است این فناوری ها در داخل موجود نباشند، بنابراین مجبور هستیم که این فناوری ها را از خارج از کشور وارد کنیم و خودمان را با شرایط روز دنیا تطبیق بدهیم و در کنار این امر به فروش تولیدات رقابت پذیر در بازارهای جهانی بپردازیم.

مرتبط با این خبر

  • سپرده های مردم در بانک ها باید صرف تولید و اشتغالزایی شود

  • ساختار بانکی به دلیل عدم تحول نقش چندانی در رشد اقتصادی ندارد

  • تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به صلاح کشور نیست

  • وجود وزارت بازرگانی در کشور ضروری است

  • نقش بانک مرکزی و بانکهای عامل در توسعه و رشد اقتصادی

  • افزایش احتمالی حقوق و دستمزد باید به نفع عائله دولت باشد

  • دولت تصدی گر قطعا خواهان تفکیک وزارتخانه هاست

  • نیروی انسانی متناسب با مشاغل، نیاز تولید درون زاست

  • بایدها، نبایدها و ضرورت های احیای وزارت بازرگانی

  • پیشرفت درون زا بر پایه نیروی انسانی و اقتصاد دانش بنیان است