صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

صالحی گفت: یگانه مانع اصلی تحقّق خصوصی سازی و اهداف بالا دستی نظام، عدم وجود متولّی دلسوز و کارآمد است.

حمید رضا صالحی، دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی ایران با شرکت در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو پیرامون موضوع سیاست های ابلاغی نظام از سوی مقام معظم رهبری در رابطه با بخش خصوصی اظهار داشت: ما برای رسیدن به اهداف تعیین شده از سوی مقام عظمای ولایت تا بحال چه کرده ایم؟ آیا اصلا برنامه ای برای اقدام و عمل طراحی شده است؟ با فرض اینکه برنامه ای برایش طراحی شده مشکل بزرگ این است که متولی اجرای آن اصلا مشخص نیست.

وی افزود: دولت ها سازمان خصوصی سازی را مسئول اجرای اهداف هشتگانه کرده اند، اما آنچه در عمل می بینیم نقش پر رنگ سازمان خصوصی سازی در قالب یک سازمان واگذار کننده است.

عضو هیئت رئیسه سندیکای صنعت برق در رادیو گفت و گو تصریح کرد: به عقیده بنده امروز و در شرایط بغرنج اقتصادی،سازمان خصوصی سازی صرفا به رهاسازی مشغول بوده است تا خصوصی سازی، لذا تاکید می کنم مانع اصلی تحقق فرامین رهبری در جهت رشد اقتصادی عدم وجود متولی دلسوز و کار آزموده است.

صالحی خاطر نشان کرد: شرکت هایی وجود دارند که علیرغم واگذاری سهام آنها، هنوز در مالکیت دولت اند، لذا اگر دولت می خواهد با خصوصی سازی موجب دگرگونی و انقلابی عظیم در اقتصاد کشور شود باید در کارهای خود تجدید نظر کند زیرا روند خصوصی سازی ها امروز تبدیل به یک تهدید شده است.

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی کشورمان اذعان کرد: تمام مشکلات در مسیر خصوصی سازی در این خلاصه می شود که اصل بزرگ واگذاری ها که همان حرکت به سمت آزاد سازی قیمت هاست به دست فراموشی سپرده شده است.

صالحی در بخش دیگری از اظهارات خود بیان داشت: همانطور که متولی صادرات کشور مشخص نیست، صاحب اصلی روند خصوصی سازی نیز گمنام و بی نشان است در حالی که این عملیات نیازمند فرد و افرادی است که 30 سال آینده را ببیند، اما متاسفانه مسیر خصوصی سازی در ایران هنوز درست ریل گذاری نشده است.

عضو هیئت رئیسه سندیکای صنعت برق ایران با تصریح این مطلب که تا امروز مسیری که خصوصی سازی طی کرده اشتباه مطلق بوده است، اضافه کرد: دولت باید اشتباهات خود را بپذیرد ضمن اینکه اگر نگاهی که امروز تبیین شد بکار گرفته شود و ساختارها تصحیح شوند می توان خصوصی سازی را بازسازی کرد و در جهت شکوفایی اقتصاد بیمار ایران گام برداشت.

وی، مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را به یاری فراخواند و گفت: باید زمینه برای خصوصی سازیِ خصوصی مهیّا گردد، ضمن اینکه ارتقاء جایگاه خصوصی سازی نکته مهمی است این سازمان باید از حالت زیر مجموعه دولت بودن خارج شود.

صالحی اموال، کارخانجات، مزارع کشاورزی و در مجموع دارایی های دولت را امانت مردم تعریف کرد و اظهار داشت: این اموال از ابتدا هم برای دولت نبوده و بایستی تا امروز می توانست آنها را به صاحبان اصلی اش برگرداند اما متاسفانه محقّق نشد.

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی ایران، قانون اصل 44 را نیازمند بازنگری دانست و تصریح کرد: ضروری است روند خصوصی سازی در اصل 44 بصورت جدی و کاملا روشن طرح ریزی شود و بدنبال آن از روش های نوین جهانی در عملیات خصوصی سازی بهره بگیریم.

مرتبط با این خبر

  • اصلاح طلب یا اصولگرا فرقی ندارد؛ دست دزد باید کوتاه شود

  • خصوصی سازی یا تاراج بیت المال؟! +صوت

  • حاضرم گزارش خودروسازیها را به وزارت اطلاعات ارائه دهم!

  • تحلیل خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس

  • تنها راه نجات اقتصاد کشور خصوصی سازی است

  • خصوصی کردن اموری که سی سال دولتی بوده، کار بسیار سختی است

  • برای برند سازی بنزین باید شرکت ملی پخش به بخش خصوصی واگذار شود

  • شرط لازم و کافی برای برند سازی بنزین، در خصوصی کردن همه بخش ها است

  • جدی ترین چالش خصوصی سازی،مقررات زدایی است

  • شرکت هایی که کالا و خدمات یارانه ای دارند را نمی توان به بخش خصوصی واگذار کرد