صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو اتاق بازرگانی گفت:طبق دستور مقام معظم رهبری مبنی بر همکاری دولت با اتاق بازرگانی در راستای واگذاری ها، متاسفانه علیرغم ارائه ی مشاوره های درست این اتاق،دولت شنونده ی خوبی نیست و همچنان خواهان تصدی گری در عرصه ی اقتصاد است.

دکتر محمد رضا طلایی،عضو اتاق بازرگانی ایران در برنامه گفتگوی اقتصادی پیرامون چالش درونی اقتصاد با نگاه به چالش های دولتی بودن بخش هایی که در حیطه ی وظایف دولت نیست با بیان اینکه دولت باید تسهیل کننده ی قوانین در کشور باشد تصریح کرد: هر چقدر دولت بررگ تر باشد هزینه های حفظ و نگهداری اش برای خودش افزایش پیدا می کند اما در حال حاضر تامین این هزینه ها جامعه و اقشار مختلف کشور را تحت فشار قرار داده است.

وی افزود: کشورهای پیشرفته ی اقتصادی به دلیل اینکه کلیه ی امور اقتصادی خود را به بخش خصوصی واگذار کرده اند بسیار چابک تر در حال حرکت اند و صاحب رونق اقتصادی بیشتری هستند.

طلایی در رادیو گفت و گو اذعان کرد: مقام معظم رهبری براساس گزارش هایی که از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام و با مشورت اتاق بازرگانی و تشکل های اقتصادی زیر مجموعه ی آن است دریافت فرموده اند دولت را به همکاری با اتاق بازرگانی و استفاده از مشاوره های این اتاق فراخواندند اما گوش شنوایی وجود ندارد.

عضو اتاق بازرگانی در رادیو گفت و گو با بیان اینکه خواسته ی مقام عظمای ولایت نشان دهنده ی این است که ایشان خواهان باز شدن فضای اقتصادی و واگذاری کلیه ی امور آن به بخش خصوصی هستند اذعان کرد: بخش خصوصی تاکنون هر مشاوره ای که به دولت ارائه کرده است درست از آب در آمده اما مشکل دولت این است که چه کسی این برنامه های مشاوره شده را اجرا کند؟لذا با تاخیری که در این خصوص داشته هزینه ی اجرا را بر دوش مردم نهاده است.

وی اضافه کرد: امروز ما باید کاری کنیم تا دولت به سمت کوچک شدن و شنونده بودن قدم بردارد تا بتواند نیازهای بخش خصوصی را بدرستی بررسی کرده و به مشاوره هایش دقیق گوش کند تا بتواند براساس آنها قوانین کشور را تسهیل نماید.

دکتر طلایی در بخش دیگری از سخنان خود در رادیو گفت و گو اظهار داشت: اگر کارنامه ی واگذاری ها به بخش خصوصی را مورد ارزیابی قرار دهیم در یک کلام می توان گفت این امر مهم کاملا شکست خورده است زیرا نحوه ی واگذاری ها و اهلیت سنجی آن بدرستی برنامه ریزی نشده است.

عضو اتاق بازرگانی خاطر نشان کرد: آنچه در روند واگذاری ها اهمیت دارد دادن اطلاعات دقیق،درست و واقعی است در حالی که در اکثر واگذاری ها اطلاعات واقعی به خریدار داده نشده و صرفا با نگاه درآمدزایی به سراغ مقوله ی خصوصی سازی رفته اند.

محمد رضا طلایی با بیان اینکه دولت در روند واگذاری هایش به بخش خصوصی،عملا دیون خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است بیان داشت: ناگفته نماند دولت با چنین کاری هم از محل واگذاری ها کسب درآمد می گند و هم می خواهد دیون خود را در بخش های ثالث جا بگذارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با ورود مدیر خارجی به منظور سامان بخشیدن به روند آشفته ی واگذاری ها موافق هستید؟به رادیو گفت و گو پاسخ داد: ما با انجام مطالعات دقیق و بررسی فرایندها و مسیرهای اقتصادی کشورهای همسایه نظیر ترکیه،عربستان،امارات و قطر هم می توانیم روند واگذاری ها را مدیریت کرده و براساس آنها الگوسازی کنیم لذا به عقیده ی من وارد کردن مدیر خارجی کمک چندانی به حل این مشکل نخواهد کرد زیرا دولت با وجود مشاوره های درستی که از اتاق بازرگانی ایران دریافت کرده هنوز هیچ اقدام اساسی نکرده است.

عضو اتاق بازرگانی در پایان سخنانش در برنامه ی گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اذعان کرد: فعالان اقتصادی ما در حال حاضر در خارج از کشور کار می کنند پس موفق اند بنابراین آنچه مشکل ماست مدیر خارجی یا داخلی نیست چون الگو و راهها مشخص است اما دولت حاضر به کناره گیری از اقتصاد نیست.

دکتر طلایی،دولت را به همکاری صمیمانه با اتاق بازرگانی فراخواند و از آنها خواست برای ادامه ی راه و کسب نتایج مثبت، الگوها و مطالعات انجام شده در حوزه ی اقتصاد کشور را در اختیار اتاق بازرگانی قرار دهند.

مرتبط با این خبر

  • نباید به بهانه کمبود آب از کاشت برخی از محصولات کشاورزی جلوگیری کرد +صوت

  • جلوه گری دیوارهای آجری دیروز در سفره خانه های سنتی امروز

  • تولید ملی نمره خوبی را کسب نکرده است/ شاهد مرگ صنعت هستیم

  • ایران محصول کشاورزی تراریخته تولید نمی کند

  • درآمدهای نفتی صرف اشتغال زایی شود!

  • اعمال سیاست های دستوری بازار را آشفتگی می کند

  • استانداردسازی کالاهای تولید داخل شرط ورود به بازار روسیه

  • کشورهایی که متضرر تحریم نفتی ایران هستند!

  • ضرورت تعیین قیمت پایه نفت برای عرضه در بورس انرژی

  • نوسانات نرخ ارز حاصل بی انضباطی و عدم برنامه ریزی است