صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

ریاست هیئت علمی کانون دانش آموختگان اقتصاد گفت: اصلی ترین مشکل تولید کشور ریل گذاری صحیح آن است، لذا تعیین مرکزیت تولید و حمایت از آن مهم و ضروری است.

بهنام ملکی، رئیس هیئت علمی کانون دانش آموختگان اقتصاد دانشگاه های کشور با شرکت در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو پیرامون حمایت از تولید ملی در سالی که گذشت اذعان کرد: قاعدتا سالی که پشت سر گذاشتیم سال پر حادثه ای برای اقتصاد ایران بود و طبعا در حوزه تولید هم به همین نسبت،اما اگر بخواهیم یکی از جنبه های مثبت عرصه اقتصاد ایران در سال 1397 را نام برده و مورد بررسی قرار دهیم شاید به یک مورد برخورد کنیم.

وی افزود: اتفاق مثبت اقتصادی در سال 97 به نظر من این بود که یک فضایی در کشور بوجود آمد که عملا جامعه متوجه شد که تولید داخل چقدر اهمیت دارد.

ریاست هیئت علمی کانون دانش آموختگان اقتصاد در رادیو گفت و گو تصریح کرد: سال گذشته مرتبا بحث ها این بود که از طریق گاها افکار عمومی،توهین هایی به تولید داخلی کشور صورت می گیرد، اما باید گفت در واقع اینها همگی فرزندان این جامعه هستند و ضعف هایی اگر در این باره هست مربوط به نوع مدیریت و نوع سیاست گذاری هاست.

ملکی بیان داشت: عدم وجود نظام صحیح و سیستم دهی در اقتصاد ایران منشا همه مشکلات اقتصادی است در حالی که می توانستیم و می توانیم خودرویی به مراتب بهتر از کره جنوبی به بازار ارائه دهیم که کمتر از آن هم نباشد.

وی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اذعان کرد: به خاطر اتفاقاتی که در بخش ارزی کشور افتاد و نیز به سبب خروج ترامپ از تعهداتش در برجام یک سری از مشکلات به ما تحمیل شد و خب هزینه های زیادی بابت آنها پرداخت کردیم اما چه خوب بود اگر یک سال قبل سیاست گذاری در تولید خودرو را اصلاح می کردیم آن هم قبل از اینکه بحران های آن گریبان کشور را بگیرد.

رئیس هیئت علمی کانون دانش آموختگان اقتصاد دانشگاه های کشور خاطر نشان کرد: بخشی از این سیاست گذاری ها باید اینگونه می بود که اگر بخش خصوصی مولد ما کنار ایران خودرو و سایپا بصورت رقابتی دست به مونتاژ خودرو می زد و یا اینکه این شرکت ها از قطعه سازان داخلی بهره برده و با برندهای دیگری مونتاژ و تولید را انجام می دادند بلافاصله بر همه روشن می شد که ایران خودرو و سایپا با این ساختار اداری و دولتی شان دیگر قادر به ادامه حیات خود نیستند.

ملکی اذعان کرد: تلنگرهایی که در سال 97 به اقتصاد ایران خورد می تواند در نوع خود بخشی از چیزی باشد که می توان بعنوان اتفاق مثبت سال 97 از آن یاد کرد و آن نگاه اهمیت دار به عرصه تولید کشور است.

وی تاکید کرد: اگر فضای کسب و کار اصلاح و موانع تولید از میان برداشته و نیز کنسرسیوم های تولیدی تشکیل شوند و همزمان ادغام هایی انجام شده و انحصارات مطلوبی نیز بوجود آورده و انحصارات مخرب را بشکنیم چه بسا در همین شرایط بحرانی نیز بتوانیم منابع خوبی را عاید اقتصاد ایران کنیم.

ریاست هیئت علمی کانون دانش آموختگان اقتصاد دانشگاه های کشورمان با اذعان به اینکه اصلی ترین مشکل ایران در بحث تولید، ریل گذاری آن است در رادیو گفت و گو گفت: مهم ترین سوال سه گانه ای که اقتصاد هر کشوری باید به آن پاسخ بدهد این است که چه کالا و خدماتی را باید تولید و مصرف کنیم؟ لذا یکی از مشکلاتی که ما در برنامه ها و قانون گذاری های خود داریم بی پاسخ گذاشتن این سوالات است.

ملکی بیان داشت: ما باید تعیین کنیم که جمهوری اسلامی ایران چه نوع تولیدی را می خواهد دنبال کند؟اما نکته مهم این است که تولید و صادرات دانش بنیان،محصولات مغز افزاری و صنعتی و آنچه که به محیط زیست ما آسیب نمی زند باید بعنوان تولید ناب در ایران شناخته شوند و پس از این مرحله،حمایت های شفاف،منطقی،هدفمند و غیر فساد آور را برایشان اعمال کنیم.

وی گفت:هنگامی که رتبه کسب و کارکشور 128 است به این معنی است که فساد قابل توجهی در سیستم اداری کشور وجود دارد، لذا باید اول بر روی تولید توسعه محور توافق کرده و سپس همه توان خود (اعم از تاجر سنتی و تولید کننده ) را به آن نقطه فرا بخوانیم اما متاسفانه تولید و صادرات ما عمدتا منبع محور و منبع افزار است که در یک کلام در نفت خلاصه می شود.

رئیس هیئت علمی کانون دانش آموختگان اقتصاد تصریح کرد: در حالی که استراتژی تولید کشور کاملا نامشخص است نظام اداری ما باید شفاف سازی شود بطوریکه تمام مفاسد موجود در آن کنار زده شود و جریانات رقیب در تولید کشور را محدود کنیم.
مرتبط با این خبر

  • منطقه آزاد؛ پس انداز نماینده های مجلس در زمان انتخابات!

  • انجام مبادلات با پول ملی یکی از راهکارهای کاهش نقش دلار

  • چهار روز عقب ماندگی از دنیا بخاطر اختلاف در تعطیلات +صوت

  • همکاری با سازمان شانگهای با همان نگاه استراتژیکی به اروپا و آمریکا باشد

  • معافیت مالیاتی 42 درصد از اقتصاد کشور آسیب بزرگی است

  • ضرورت توجه دولت به اقتصاد درون زا

  • پیشرفت درون زا با اتکا به ظرفیت های داخلی محقق می شود

  • گره زدن مسائل اقتصادی به خارج مانند برجام بی‌نتیجه است

  • خروج دولت از تصدی گری باعث رونق تولید ملی می شود

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد