گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

بختیاری مطرح كرد: تنها اتفاق مثبت اقتصادی در سال 97 بهبود صادرات بود

نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: به جز بهبود شرایط صادرات، هیچ پیشرفت مثبتی در عرصه اقتصاد در سالی که گذشت نمی بینم که آن هم ناشی از کاهش ارزش ریال بود.

1397/12/27
|
13:00

مسعود بختیاری، نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو با موضوع 362 روز حمایت از تولید ملی بیان داشت: در سال 1397 طبعا دولت محترم تلاش کرد که از کالای داخلی حمایت بعمل آورد که یک مورد از آن پیشگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل بود.

وی افزود: مبارزه با پدیده ی شوم قاچاق، دومین مورد از تلاش های دولت در راستای حمایت از تولید بود.

نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران در رادیو گفت و گو تصریح کرد: من بعنوان یک فعال اقتصادی و تولید کننده و نیز بعنوان کسی که ارتباط تنگاتنگی با بدنه تولید(آن هم در عرصه صنایع غذایی) دارد هر چه فکر کردم که به واقع طیّ سال 97 چه اقدام عملیاتی در راستای کمک و حمایت از تولید کشور انجام شده است؟به هیچ جواب اثر بخشی نرسیدم.

بختیاری خاطر نشان کرد: صرفا بنا به شرایط خاص کشور و نیز کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی(بویژه دلار) شرایطی ایجاد شد که امکان صادرات کشور بهبود یافت و به عقیده ی من این تنها کار مثبت اقتصادی در سالی که گذشت بود.


مسئول کمیته صنایع غذایی اتاق بازرگانی اصفهان در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در ادامه سخنانش بیان داشت: از لحاظ قیمت تمام شده کالا چنین شرایطی فرصتی برای تولید کنندگان بود که بتوانند کالاهای خود را صادر نمایند لذا برغم اینکه این اتفاق را فرخنده می دانم اما باید اقرار کرد که به هیچ وجه یک کار کارشناسی، برنامه ریزی شده و حساب شده نبود، بلکه صرفا ناشی از شرایط خاص کشور و اخذ تصمیمات عجولانه بود اما متاسفانه از همین فرصت هم نتوانستیم بدرستی بهره ببریم.

وی تصریح کرد: سیاست گذاری های ناصحیح مسئولان بویژه برگشت ارز از طریق سامانه نیما عملا استفاده از فرصت ایجاد شده را از ما سلب کرد.

بختیاری در خصوص نام گذاری های سالانه در کشور اظهار داشت: به نظر من بد نیست در این باره رجعتی به گذشته داشته باشیم و ببینیم طیّ نام گذاری هایی که سالانه اعلام شده آیا حتی ذره ای به اهداف تعیین شده در آنها نزدیک شده ایم؟یا خیر؟

نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران در رادیو گفت و گو در تکمیل این بخش از سخنانش اذعان کرد: به عقیده من لازم است در این باره تجدید نظر کنیم چون وقتی عالی ترین مقام کشور این هدف گذاری های سالانه را تعیین می نماید و بعد در عمل و پایان سال نه تنها به آن اهداف دست نیافته بلکه حتی فاصله نیز گرفته ایم لذا چنین برخوردی کارکرد چنین نام گذاری هایی را از جنبه اثر بخشی کاهش خواهد داد و بیشتر جنبه ی شعارزدگی پیدا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: باید بررسی کرد که در سال 1397 مجموعه اقداماتی که دولت و حاکمیت انجام داد آیا خروجی و نتیجه اش حمایت از تولید کالای داخلی بود؟ یا ضدیت با تولید داخل؟

مسئول کمیته صنایع غذایی اتاق بازرگانی اصفهان تاکید کرد: بانک جهانی در سال 2019، رتبه ایران را در شاخص های محیط کسب و کار 2 و 34 صدم درصد اعلام کرده که در ظاهر نشان از ارتقاء یافتگی دارد اما در واقع جایگاه ایران در رتبه بندی جهانی متاسفانه از رتبه 124 به 128 تنزل یافته است.

بختیاری تصریح کرد: نزول رتبه ایران در حالی است که کشورهای همسایه ما از جمله امارات متحده عربی 11 پله و ترکیه 17 پله صعود در زمینه بهبود شاخص های کسب و کار از خود نشان داده اند.

نایب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران در پایان سخنانش در رادیو گفت و گو ضمن خطاب قرار دادن مجلس شورای اسلامی و نمایندگانش اظهار داشت: ما قوانین نسبتا خوبی در حمایت از تولید داریم که از آن میان قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار است، اما متاسفانه علیرغم اینکه بیش از 6 سال از تصویب و ابلاغ آن می گذرد تقریبا می توان گفت که تمام مواد این قانون معطل بر زمین مانده و اجرا نمی شود باید پرسید آیا مجلس شورای اسلامی در راستای عمل به این قانون نسبتا خوب چه اقداماتی انجام داده است؟
دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی