صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر میزان توفیق دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی را مورد بررسی قرار دهیم می توان گفت حوزه کشاورزی تنها بخشی بوده که رشد داشته است.

زهرا ممتاز،کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص بررسی مسیر 5 ساله ی اقتصاد مقاومتی و عملکرد آن بیان داشت: با نگاهی به ساختار اقتصاد کلان در می یابیم که تز اقتصاد مقاومتی با مقاوم کردن یک سیستم اقتصادی، به معنای باز تعریف شاخصه هایی است که اقتصاد کشور با آن بتواند در مقابل تکانه های ناخواسته و یا حتی خواسته و تعمدی، حداکثر کارایی خود را حفظ نماید بطوریکه نقطه تعادل سیستم اقتصادی بهم نخورد.

وی با تبیین تز اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: قرار بر این بود که این تعادل در اقتصاد ایران حفظ شود و ما بتوانیم با کمترین خطای ممکن باز تولیدی را در اقتصاد خود داشته باشیم.

ممتاز در رادیو گفت و گو تصریح کرد: یکی از مقوله های مهم در بحث اقتصاد مقاومتی یک جامعه، مقوله فرهنگ تحول و دگرگونی است بطوریکه اگر مبنای صحیحی داشته و روی آن کار شده باشد می توان به کمک آن به شاخصه های اقتصاد مقاومتی رسید و در مقابل اگر بدان بی توجه باشیم تحقق اقتصاد مقاومتی ممکن نخواهد بود.

این جامعه شناس اظهار داشت: با رد برجام توسط رئیس جمهور آمریکا تکانه های شدیدی به اقتصاد ایران وارد شد که بخش زیادی از آنها مربوط به مسائل فرهنگ و افکار عمومی بود یعنی بعبارت روشن تر چون روی مباحث فرهنگی این قضیه کار نشده بود اتفاقات بسیار عجیبی در سیستم اقتصادی کشور به وقوع پیوست و تکانه ها رشته هایی را که دولت در چند سال اخیر برای آنها تلاش کرده بود از تیر ماه 1397 تاکنون پنبه کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی و اجتماعی اذعان کرد: جالب است بدانید که برای اقتصاد کشور ترکیه نیز اتفاقاتی مشابه ایران افتاد اما بدلیل اینکه بر روی افکار عمومی وفرهنگی این موضوع به اندازه کافی کار شده بود تاثیرات تحریم ها به مراتب کمتر از ایران بود بطوریکه آنها تهدید را به فرصت تبدیل کردند اما در ایران این اتفاق نیفتاد.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: البته دولت وقت پس از ابلاغ سیاست های کلی توسط مقام معظم رهبری در سال 1392 کار خود را شروع کرد و کار گروهی تشکیل و اقداماتی انجام داد اما متاسفانه آن طور که باید نتیجه گرفت البته در مورد کاهش قاچاق کالا در کشور دولت تلاش هایی کرد ضمن اینکه در بند سوم ابلاغیه به موضوع ظرفیت ها و تولید ملی اشاره شده و تاکید شده که واردات غیر رسمی کالا سبب بی رونقی تولید است لذا دولت در این زمینه موفق بوده و می توان نمره بالای 10 به او داد.

ممتاز با بیان اینکه بروز قاچاق در ایران با تلاش های دولت و نیروی خدوم انتظامی از 25 میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار تقلیل یافته تاکید کرد:کشاورزی نیز تنها بخشی از اقتصاد ایران است که طیّ سالهای گذشته رشد مثبتی داشته است بطوریکه دولت با هزینه ی بالغ بر 13 هزار میلیارد تومان در سال گذشته بابت خرید تضمینی محصولات استراتژیک بویژه گندم به خودکفایی رسید و دیگر ارزی بابت خرید گندم از کشور خارج نشد.

کارشناس حوزه اقتصاد در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد: بند 23 سیاست های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی مبنی بر شفاف سازی نظام توزیع و نیز قیمت گذاری کالاها(کاهش نرخ تورم) بود که می توان گفت از سال 1393 تا 1395 وضعیت خوب بود بطوریکه نرخ تورم از 56 درصد به 2 و 7 درصد رسید اما دیری نپایید که تکانه های شوک ارزی این مسیر حتی در بخش مواد غذایی تولید داخل نیز افزایش یافت و از دی ماه 1396 گرانی ها به اوج خود رسیدند.

وی با تصریح اینکه مقوله فرهنگ در اقتصاد مقاومتی را بسیار حائز اهمیت می دانم افزود: شاخصه هایی که مقام عظمای ولایت در سیاست های کلی نام برده اند به مثابه علایم راهنمایی و رانندگی است که رانندگان مسیر اقتصاد مقاومتی را هدایت خواهد کرد ضمن اینکه یکی از موضوعات مهم اقتصاد مقاومتی تکیه بر ظرفیت های داخلی و رونق تولید است لذا دولت در این راستا واردات 800 نوع کالای خارجی را با هدف آسودگی خاطر تولید کنندگان کشور در فروص محصولات تولیدی خود ممنوع کرد بطوریکه بدنبال آن از سال 92 تا 95 با کاهش 40 درصدی واردات در برخی اقلام بخصوص نفت و گاز و پتروشیمی روبرو بودیم.مرتبط با این خبر

  • آمادگی مجلس برای استفاده از پیشنهادات اصناف

  • گرانی را باید پشت درهای بسته جستجو کرد/ کسبه مقصر نیستند

  • بازرسان اصناف در برخورد با تخلف بی انگیزه اند

  • راه اندازی سامانه دستگاه قضایی برای حمایت از تولیدکنندگان

  • تقویت اصناف در مناطق مرزی؛ راهکاری در برابر تحریمها

  • راه اندازی شبکه اطلاعاتی اقتصادی؛ گامی در جهت شفافیت اصناف

  • تحلیل چالش ها و راهکارهای نظام بازرگانی و توسعه صادرات

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت