گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

امینی مطرح كرد: ورود بسیج سازندگی به عرصه اقتصاد مقاومتی باید تداوم یابد

عضو شورای برنامه ریزی و اقتصاد دانش بنیان گفت:شبکه بسیج سازندگی کشور بعنوان شبکه ای ارزشی تاکنون در تحقق بندهای اقتصاد مقاومتی موثرعمل کرده است.

1397/12/28
|
12:00

محسن امینی، عضو شورای برنامه ریزی و اقتصاد دانش بنیان در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو پیرامون بررسی عملکرد اقتصاد مقاومتی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم چهل سالگی انقلاب اقتصاد را نقطه کلیدی در فضای کشور دیده و از عیوب موجود در آن گله می کنند.

وی تصریح کرد: وابستگی دولت به اقتصاد نفتی در سیاست های اقتصاد مقاومتی آمده و لذا دولت موظف است که از نفت به سمت درآمدهای پایدارتری مثل مالیات حرکت کند این در حالی است که حضور دولت در بخش هایی از اقتصاد که اصلا ضروری نیست همچنان به چشم می خورد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه قطعا باید به سمت تولیدات رقابت پذیر و قابل ارائه در حوزه های بین المللی برویم خاطر نشان کرد: به نظر من وقت آن رسیده است که اقتصاد مقاومتی را با توجه محورهایی که رهبر معظم انقلاب فرموده اند آسیب شناسی کنیم بطوریکه نباید فراموش کرد که در سال های اول ما در مفاهیم کلی اقتصاد مقاومتی ماندیم و مکث کردیم و بعد در حدی شعار گونه به مباحثه پرداختیم.

امینی در رادیو گفت و گو تصریح کرد: برغم آنکه ستاد اجرای اقتصاد مقاومتی تشکیل شد به واقع تبیین بندهای سیاست های کلی خیلی فراتر از این حرفهاست چرا که می بینیم در خصوص بهره وری، دوری باطل ایران را فرا گرفته است.

عضو شورای برنامه ریزی و اقتصاد دانش بنیان اذعان کرد: به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی در ایران لازم است تمام بندها و موانع اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گیرد و سپس برای همه ی موانع موجود راهکاری درست ارائه شود بعبارت دیگر در مباحث و بررسی ها حضور نظریه پرداز دانشگاهی، دولت و نیروهای ناظر مجلس شورای اسلامی باید جدی تر گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: ورود بسیج سازندگی کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اتفاق بسیار فرخنده و خوبی است لذا از این شبکه های ارزشی و معنوی کشور باید به نحو احسن بهره برد.

امینی در بخش دیگری از سخنانش در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اظهار داشت: با توجه به اینکه شبکه بسیج در همه جای کشور پایگاه دارد ضروری است از طرفیت های خوب آن در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی بهره جست، کما اینکه هر بخش آن می تواند با انتخاب یک بند از سیاست های ابلاغی آن را مورد پوشش خود قرار داده و به توفیق برسد لذا به عقیده ی من حمایت از این جریان که تا به حال موفق عمل کرده لازم و ضروری است.

عضو شورای برنامه ریزی و اقتصاد دانش بنیان با تصریح اینکه فرایند صدور مجوزها برای تولید کنندگان و داوطلبان فعالیت های اقتصادی بسیار سخت و طاقت فرساست تاکید کرد: منظور از مردمی شدن اقتصاد چیزی جز تسهیل اینگونه موارد و موانع نیست لذا بعنوان راهکار به عقیده ی من باید ابتدا در دو بُعد تکلیف خود را در اقتصاد مقاومتی مشخص کنیم و آن ابعاد عبارت است از اینکه استراتژی ما در کجا جایگزین واردات و در کجا استراتژی ما بصورت توسعه ای و تشویق صادرات است؟ البته ناگفته نماند که در این خصوص الزامات ارتباطات بین المللی و بین منطقه ای بسیار مهم است بطوریکه می توان گفت همه ی نیازها را خودمان نمی توانیم برطرف کنیم.

همچنین مهدی مقدسی،عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این خصوص بیان داشت: موضوع اقتصاد مقاومتی با آنکه در دنیا تازگی ندارد بعنوان یک ضرورت برای کشورهایی نظیر ایران لازم به نظر می رسد کما اینکه کشورهایی مثل ژاپن و کره از برکت آن سود جسته و آن را از سر گذرانده اند.

دبیر فراکسیون اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت وگو اذعان کرد: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشورمان ما امسال قانون استفاده ی حداکثری از تولید را اصلاح کردیم ضمن اینکه در خصوص کاهش پدیده ی قاچاق که اقتصاد ایران را بسیار آزار می دهد دولت اقدامات خوبی را انجام داده است اما هنوز میزان قاچاق به صفر نرسیده است.

وی استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و نیز بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه و تحصیلکرده را در راستای توفیق اقتصاد مقاومتی مهم عنوان و خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان در کشور ایجاد شده که این شرکت ها در حوزه ی تولید داروهای جدیدی که نوع آن حتی در دنیا یافت نمی شود به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه ما در صحن مجلس شورای اسلامی قوانین مرتبط با اقتصاد مقاومتی را پی گیری و اصلاح می کنیم افزود: برای از میان برداشتن موانع موجود بر سر راه کسب و کار کشور مصوبات خوبی داشتیم و نیز به منظور استفاده ی حداکثری از تولید داخل(که دقیقا جزء مفاد اقتصاد مقاومتی است) گامهایی برداشته شده است اما هنوز بسیاری از راهها را نرفته ایم.

مقدسی با بیان اینکه تقریبا 90 درصد از تجهیزات نفت و گاز در استان مرکزی قابلیت ساخت دارد، اذعان کرد: این ادعای خیلی مهمی است و صرفا به خودباوری نیاز دارد تا بتوان در سخت ترین شرایط، تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.


دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی