صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

ریاست هیئت علمی دانش آموختگان اقتصاد گفت: یکی از مشکلات مهم اقتصاد وجود واردات رانتی است که کاملا بصورت قانونی انجام می شود و هیچکس نمی تواند سدّی در برابر آن ایجاد کند.


بهنام ملکی، رئیس هیئت علمی دانش آموختگان اقتصاد در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو با موضوع چالش ها،موانع و راهکارهای رونق تولید و بطور اخصّ واردات محصولات مشابه تولید داخلی با بیان اینکه عرصه ی تولید کشور دوستان و دشمنانی دارد تصریح کرد: یکی از دشمنان تولید داخل،واردات است اما نمی توان گفت هر نوع وارداتی ضد تولید محسوب می شود.

وی اضافه کرد: مجموعه ای از واردات در کشور وجود دارد که جزء کالاهای سرمایه ای مواد اولیه است بطوریکه اگر نباشند تولید کشور زمین گیر خواهد بود.

کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو بیان داشت: چنانچه در شرایطی که ما توان تولید داخلی کالا یا محصولی را داشته باشیم و همان کالا را از خارج وارد نماییم، بدین منظور روش هایی بکار برده می شود که قاعدتا معقول نیست، لذا این روش ها روش هایی ضد تولید خوانده می شود.

ملکی در بخش دیگری از سخنانش در رادیو گفت و گو اظهار داشت: اولین کاری که باید برای آن تفکیک قائل شویم نوع تولید است، بنابراین به عقیده بنده در خصوص شعار سال 1398 باید حتما تاکیدمان بر روی تولید و صادرات مغز افزار باشد.

وی تاکید کرد: در خصوص حمایت از تولید عرض من این است که بخش های دانش بنیان در اقتصاد ایران بسیار ضعیف،نحیف و لاغر اند، زیرا در رگ های اقتصاد کشور آن تولیدی که بتواند واپس گرایی و عقب ماندگی ها را پس بزند جریان ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اذعان کرد: آن تولیداتی که از دانش جامعه منشا گرفته و منجر به تولید ثروت در کشور می شوند دارای اهمیت اند نه آن تولیدی که از فروش منابع کشور حاصل می گردد، ضمن اینکه بنده با هر گونه اظهار نظر و قانونمندی که از یک نظام مندی خارج بشود مخالفم، بنابراین اول باید نظام اقتصادی کشور به طور کلی مشخص شود،استراتژی ها و چارچوب ها تعیین گردد و سپس به سراغ حواشی آن برویم.

وی تصریح کرد: به منظور حمایت از تولید و تحقق رونق تولید کشور باید هزینه تولید داخل را پایین بیاوریم که در حال حاضر بسیار بالاست، اما با بالا بردن تعرفه ها چندان موافق نیستم، زیرا قاچاق را افزایش خواهد داد و به نوعی آن را توجیه پذیر خواهد کرد.

ملکی با اشاره به رتبه 128 ایران در کسب و کار خاطر نشان کرد: با توجه به رتبه ای که ایران در این خصوص دارد، باید گفت قانون کسب و کار اجرایی نشده، لذا هر گاه توانستیم این رتبه را به 28 تقلیل بدهیم می توان به رونق تولید کشور امیدوار بود.

رئیس هیئت علمی دانش آموختگان اقتصاد کشور اظهار داشت: مطلوب همه ما رونق تولید است، اما در واقع منافع ذاتی ما این است که به سراغ غیر تولید برویم و دلیل آن نبود مالیات بر عایدی سرمایه است، لذا به عقیده من یکی از ضرورت ها به منظور رونق تولید کشور اجرایی شدن قوانین رفع موانع تولید است.

وی با تصریح این مطلب که مهم ترین مانع رونق تولید کشور فساد است، اذعان کرد: بخشی از دلایل عدم رونق تولید در ایران مربوط به تحریم هاست و بخش اعظمی از آن مربوط به تحریم های داخلی است، بنده معتقدم اگر ظرفیت و درآمدی از طریق نفت در کشور وجود دارد باید صرف خرید اختراعات و ابتکارات و تکنولوژی های روز دنیا شود هر چند آنها را در اختیار ما نمی گذارند اما اگر پول باشد آنها را به ما خواهند داد.

ملکی،کاهش فساد نظام اداری و تقویت تولید دانش بنیان از طریق سیاست های اقتصاد مقاومتی را از دیگر راهکارهای رونق تولید کشور خواند و افزود: نوع تولید در کشور ما هنوز تعیین نشده است و متاسفانه واردات رانتی بصورتی قانونمند در ایران جریان دارد که هیچکس را یارای جلوگیری از آن نیست.

ریاست هیئت علمی دانش آموختگان اقتصاد، صادرات سنتی را غیر قابل دفاع دانست و تصریح کرد: اصولا صادرات سنتی منبع محور ریشه های اقتصاد را می خشکاند، لذا هر تصمیمی در حوزه اقتصاد باید مبتنی بر توسعه باشد.
مرتبط با این خبر