گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

سیدی مطرح كرد: ممنوعیت واردات برخلاف تعهدات بین المللی است

مدیرکل سازمان های منطقه ای سازمان توسعه تجارت گفت: از سال 1947 ممنوعیت واردات در سایر کشورهای جهان مطرح گردید که عدم بکارگیری آن برخلاف تعهدات جهانی است، اما در ایران ورود 1400 نوع کالا به کشور منع شده است.

1398/01/19
|
16:00
|

میر هادی سیدی، مدیر کل سازمان های منطقه ای و بین الملل سازمان توسعه تجارت در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو پیرامون موضوع رونق تولید و در پاسخ به این سوال که مدیریت واردات چگونه به روند تولید کشور کمک خواهد کرد؟ اظهار داشت: طبعا ما اگر اسباب تولید ملی را به نحو مطلوب فراهم کنیم قاعدتا باید بتوانیم تولیدی در اختیار داشته باشیم که از حیث کیفیت و قیمت با اقبال مصرف کنندگان کشور مواجه شود.

سیدی اضافه کرد: اگر چنین شرایطی فراهم شود کیفیت بالا، قیمت مناسب و اقبال مصرف کنندگان می تواند به خودی خود سدی در برابر واردات کشور باشد.

مدیر کل سازمان های منطقه ای سازمان توسعه تجارت در رادیو گفت و گو تصریح کرد: واردات کالایی که کیفیت پایینی داشته باشد و یا دارای قیمت بالایی است و در کنار همه این ویژگی ها اگر هزینه های مترتب بر تجارت نیز به آن اضافه بشود هرگز سودآور نخواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: گاهی نیز مشکل اینجاست که ما علیرغم کیفیت بالا و قیمت مناسب کالا در جذب مصرف کنندگان موفق نبوده ایم لذا در چنین شرایطی می توانیم بصورت موقت،زماندار و نامحدود شرایطی را فراهم کنیم که حداقل واردات گران تر فراهم شود و این پروسه با اعمال مالیات پیش می رود.

سیدی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حوزه خودرو اظهار داشت: راجع به خودرو تجربه جهانی این نیست که تعرفه های گمرکی خودروهای وارداتی را افزایش دهند، بلکه بیشتر با اعمال مالیات های داخلی این موضوع کنترل می شود، مثلا اگر برای خودروهای لوکس مالیات در نظر بگیریم که عوارض سالیانه بسیار گزافی پرداخته شود این موثر خواهد بود، اما در عین حال باید روی بخش های قیمت،کیفیت و نیز اقبال و جذب مصرف کنندگان برای کالای داخلی کار کنیم.

مدیر کل سازمان های بین المللی سازمان توسعه ی تجارت اذعان کرد: این عملی نیست که برای همیشه با گران کردن واردات که از طریق تعرفه حاصل می شود کارها را به پیش ببریم چرا که افزایش بی رویه تعرفه های گمرکی سبب تشدید قاچاق در کشور خواهد شد، لذا این روش کارآمد و کارگر نخواهد بود.

سیدی در پایان اظهارات خود به رادیو گفت و گو گفت: ممنوعیت واردات از سال 1947، در کل دنیا مطرح و عملیاتی شده است، لذا در سازمان جهانی تجارت و سایر کشورهای جهان نیز دیگر به ممنوعیت واردات مبادرت نمی کنند، چرا که کاملا برخلاف تعهدات جهانی و بین المللی است، اما ما در ایران با توجه به شرایط اضطراری که از نظر اقتصادی با آن مواجه شدیم ورود 1400 قلم کالا به کشور را منع کردیم.
دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی