صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه ارائه آموزش و خدمات به کارگران ضروری است گفت: این مسئله بدین معنا نیست که فقط بخش خصوصی وارد کار شود بلکه دولت و مجلس نیز در این رابطه وظایفی دارند.

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " پیرامون موضوع بخش خصوصی و بهبود فضای کسب و کار و با حضور فتح الله بیات رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

بیات در ابتدای مطلب، بهره وری و بهبود فضای کسب و کار را از طرف کارفرما و نیروی حائز اهمیت دانست و اظهارکرد: این دو عنصر در کنار یکدیگر تکمیل می شوند.

وی در رابطه با چرایی عدم افزایش بهره وری نیروی کار گفت: اگر کارفرمایان تجهیزات و امکانات به روز را در اختیار نیروی کار قرار دهند و کارگر آموزش لازم را در حیطه مربوطه فراگیرد قطعاً به یک نیروی متخصص و شایسته تبدیل خواهد شد اما اگر فضای کار فضای ناامن و با تجهیزات و تکنولوژی قدیمی همراه باشد نیروی کار هم بهره وری لازم را نخواهد داشت.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با تأکید بر اینکه نیروی کار در بخش دولتی و یا خصوصی باید آموزش لازم را درخصوص کار و مسئولیت خود دیده باشد افزود: از طرفی امنیت شغلی کارگران نیز بسیار مهم است. در حال حاضر کارفرمایان به خاطر شرایط اقتصادی جامعه و به محض کوچکترین فشار، تعدیل نیرو می کنند، از حقوق و مزایای نیروی کار می کاهند و یا حقوق و مزایای کارگران را با تأخیر پرداخت می کنند.

وی همچنین بیان داشت: کارگری که امنیت شغلی ندارد و با قرارداد سی روزه و سه ماهه و شش ماهه کار می کند و آموزش های لازم را دریافت نمی کند با استرس وارد محیط کار می شود و در نتیجه بهره وری کافی را نخواهد داشت.

بیات در ادامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو، تصریح کرد: سبد معیشت یک کارگر حدود 4 میلیون تومان است درصورتیکه دریافتی او یک میلیون و 500 هزار تا 2 میلیون تومان می شود. وقتی کارگر از عهده مخارج خود و فرزندانش برنمی آید با استرس وارد فضای کار می شود و تمرکز ندارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ارائه آموزش و خدمات به کارگران ضروری است گفت: این مسئله بدین معنا نیست که فقط بخش خصوصی وارد کار شود بلکه دولت و مجلس نیز در این رابطه وظایفی دارند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در رابطه با نقش جامعه کارگری در بهبود فضای کسب و کار ابراز داشت: یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار در حوزه کسب و کار بخش واگذاری ها به بخش خصوصیِ واقعی است که متاسفانه به اهل آن واگذار نمی شود و بیشتر، خصولتی ها وارد این کار می شوند.

وی با انتقاد از واردات بی رویه محصولات به کشور گفت: بسیاری از محصولات وارداتی در داخل کشور تولید می شوند اما متاسفانه وارد می شود و این موضوع باعث شده تولیدکننده رغبتی برای رقابت نداشته باشد.

بیات با اعلام اینکه در برخی شهرک های صنعتی از نیروهای کار خارجی استفاده می شود افزود: نیروی کار داخلی ما بیکار است اما در این شهرکها برای اینکه حق بیمه ندهند از کارگران خارجی استفاده می کنند. این ظلم در حق نیروی کار است و بهره وری را کاهش می دهد.

مرتبط با این خبر

  • نفت عامل دخالت گسترده دولت در اقتصاد است

  • بخش خصوصی برای رشد سرمایه گذاری نیازمند حمایت های دولت است

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • بهره برداری دولت از منابع صندوق توسعه ملی به اشکال مختلف!

  • تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو اصلاح قوانین به نفع بخش تولید

  • طبق فرمایش رهبر انقلاب باید اقتصاد و بخش خصوصی را برای ادغام با اقتصاد جهانی آماده کنیم

  • دولت باید در جهت کاهش تصدی گری خود اقدام کند

  • ریسک فعالیت های اقتصادی در ایران بالا و سود پایین است

  • بی انگیزگی بخش خصوصی درنبود ارتباط بین فضای کسب و کار داخلی و بین المللی

  • واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی نیست