گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نماینده كانون عالی شورای كارفرمایی ایران: سیستم کارمزد، امنیت شغلی کارگر و کارفرما را توأمان تضمین می کند

نماینده کانون عالی شورای کارفرمایی ایران لازمه خودکفایی اقتصادی را عدم دخالت دولت دانست و تصریح کرد: باید به سمت سیستم کار مزدی حرکت کنیم که تضمین کننده امنیت شغلی کارگران و کارفرمایان خواهد بود.

1398/02/09
|
09:30

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو با موضوع امنیت شغلی کارگران و نگرانی از بیکاری و با حضور مهندس ابوالفضل علی آبادی نماینده کانون عالی شورای کارفرمایی ایران روانه آنتن شد.

نماینده کانون عالی شورای کارفرمایی ایران در برنامه " گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو اظهار کرد: در اینکه حق و حقوق کارگر باید رعایت شود شکی نیست اما تجلی این حمایت نباید به شکل مداخله باشد.

وی با اشاره به مداخله پذیر نبودن اقتصاد افزود: روابط کارگر و کارفرما مداخله پذیر نیست. یعنی اگر قوه حاکمه یا دولت برای حمایت از کارگر قوانینی گذاشته که شورای نگهبان هم آن را تأیید نکرده و هزاران ایراد کارشناسی به آن وارد بدانند، در واقع هیچ کمکی به کارگر نکرده و حداقل تجربه این چند دهه نشان داده که وضعیت آنها هر روز بدتر هم شده است.

علی آبادی گفت: حاکمیت قوانین و تکالیفی را ایجاد می کند که اساساً تحقق پذیری آن امری متأثر و سخت و به ظاهر در راستای حمایت از کارگر است اما در عمل اینگونه نیست. در حقیقت حاکمیت به جای بستر سازی برای روابط، با این قانون به مداخله پرداخته است. قانون کار وضعیت و روابط را پیچیده تر کرده و هر دو وجه قضیه یعنی کارفرمایان و کارگران را مورد آسیب قرار داده است.

نماینده کانون عالی شورای کارفرمایی ایران متذکر شد: اغلب روابط بین کارگر و کارفرما اینگونه شده که کارگر به خاطر تأمین امنیت شغلی خود همواره در تلاش است تا کارفرمای خود را راضی نگاه دارد درصورتیکه کارگر باید به مهارت خود متکی باشد.

وی با اشاره به چرایی این مطلب گفت: یکی از دلایل اصلی این موضوع، وجود قانون کار است که جنبه مداخله گرایانه دارد. در تحلیل اوضاع اقتصادی تنها نباید تورم را مد نظر قرار داد بلکه باید به رشد منفی هم توجه کرد. الفبای اقتصاد نیز این دو را با هم می بیند چراکه تأثیرات متقابلی بر یکدیگر دارند.

علی آبادی در پایان برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، تصریح کرد: در حوزه ای که دولت مداخله نکند خودکفایی بیشتر است. ما باید بپذیریم که از وقت مزدی باید به سمت کار مزدی حرکت کنیم و این تضمین کننده امنیت شغلی کارگران و کارفرمایان خواهد بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی