صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

سروی گفت: گردشگر به کسی گفته می شود که در مقصد اقامت داشته باشد اما متأسفانه ما مشکل آماری داریم و مرتب آمارهایی ارائه می کنیم که خودمان را فریب بدهیم.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اقتصاد بدون نفت، اقتصاد گردشگری و با حضور مصطفی سروی نائب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران، عضو هیئت مدیره تورگردانان ایران و مدرس گردشگری از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

سروی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با اشاره به تعریفی از گردشگر بیان کرد: گردشگر به کسی گفته می شود که در مقصد اقامت داشته باشد اما متأسفانه ما مشکل آماری داریم و مرتب آمارهایی ارائه می کنیم که خودمان را فریب بدهیم.

وی با بیان اینکه آماری که ما در این حوزه ارائه می کنیم واقعی نیست افزود: به عنوان مثال اعلام می شود 498 هزار نفر گردشگر خارجی به تبریز سفر کرده اند اما همه آنها گردشگر نیستند چراکه بخشی از این جمعیت برای خرید و دیدار خانواده و یا انتقال به مرز دیگر به این شهر مسافرت می کنند.

نائب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران گفت: به راحتی می توانیم یک تعریف مشخص از گردشگر ارائه کرده و با یک کار ساده آماری گردشگر واقعی را تشخیص دهیم.

سروی با تاکید بر لزوم استفاده از تجربه کشورهای موفق در زمینه گردشگری اظهار داشت: ما در صنایع دیگر از جمله صنعت نفت، ورزش، آهن و اتومبیل سازی از تجربیات کشورهای دیگر استفاده می کنیم اما در حوزه صنعت گردشگری به خودمان اتکاء می کنیم. زمانی هم که می خواهیم الگوگیری کنیم تنها سه کشور اول جهان را الگو قرار می دهیم که این اشتباه است. ما باید کشورهایی را الگو قرار دهیم که در فاصله کمتری از ما قرار دارند.

عضو هیئت مدیره تورگردانان ایران در ادامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، با تأکید بر ضرورت اصلاح قوانین و نظارت صحیح بر اجرای آن گفت: متأسفانه به دلیل تغییرات مکرر در سطح مدیریت نظارت خوبی انجام نمی شود و در تبلیغات نیز هنوز به شکل سنتی هزینه می کنیم.

این مدرس گردشگری یادآور شد: در همسایگی کشور پهناورترین کشور جهان یعنی روسیه را داریم که با وجود وابستگی اقتصاد به نفت و گاز اما طی 10 سال گذشته به گونه ای برنامه ریزی کرده که نه تنها موفق به افزایش 70 درصدی سهم گردشگری شده بلکه با وضع قوانین درخصوص سیاست جانشینی تعداد گردشگران خروجی و ورودی خود را به هم نزدیک کرده است این درحالیست که ما در 60 مقصد اول این کشور هم قرار نداریم.

نائب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران ابراز داشت: ما فعالان بخش خصوصی به این نتیجه رسیدیم که اگر دولت کاری نکند بهتر است.

سروری متذکر شد: کشور ما علاوه بر منابع طبیعی و غیرطبیعی خود یک پتانسیل منحصر به فرد نیز دارد و آن اینکه ما کشوری سراسر حلال هستیم. در حال حاضر 121 میلیون توریسم حلال در دنیا جابجا می شود که این رقم تا سال 2020 به 156 میلیون نفر می رسد و جمع پولی که خرج می شود 220 میلیارد دلار است اما متاسفانه ما با وجود پتانسیل ویژه در این حوزه هیچ سهمی از این گردش مالی نداریم.

عضو هیئت مدیره تورگردانان ایران در پایان مطلب با اشاره به راهکارهای رونق صنعت گردشگری در استان گفت: واگذاری اختیارات بخش اجرایی به بخش خصوصی از سوی دولت، استفاده از متخصصان موفق بین المللی و نگاه به برنامه کشورهای موفق در این عرصه می تواند در رونق و توسعه گردشگری ایران موثر باشد.

مرتبط با این خبر

  • نوروز98؛ از اتوبوس گردشگری پایتخت جا نمانید

  • موقعی گردشگری ارزش بیشتری دارد که گردشگر خارجی به کشور بیاید و ارز وارد کشور کند

  • نیازمند مهندسی گردشگری هستیم/ رقابت پذیری شاخص مهم اقتصاد گردشگری

  • اقبال چشمگیر گردشگران خارجی برای اقامت در فضاهای بومی

  • تبلیغات و بازاریابی از ارکان اصلی در اقتصاد گردشگری است

  • شهر تبریز تمام فاکتورهای گردشگری را داراست

  • گردشگری؛ مهم ترین محور در شرایط کنونی اقتصاد است

  • از نظر رشد گردشگری، جزو کشورهای رتبه نخست هستیم

  • قدیمی ترین جنگل های کره زمین در ایران ماست

  • مازندران؛ گردشگری به وسعت دنیا