صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

میرصالحی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید واردات کشور را بر اساس تعرفه کنترل کند تا ضمن جلوگیری از انحصار برای تولیدکننده از حقوق مصرف کننده نیز حمایت شود.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" پیرامون موضوع اقتصاد بدون نفت و لزوم جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل با حضور مهدی میرصالحی مدیرکل مالکیت صنعتی و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

میرصالحی در ابتدای مطلب اظهار کرد: اغلب محصولات کشاورزی در داخل کشور تولید می شود اما تولید بخشی از محصولات دیگر در داخل مستلزم واردات مواد اولیه یا فناوری لازم از خارج از کشور است.

وی با بیان اینکه تنوع تولید داخلی در بخش صنعت و حتی معدن مانند بخش کشاورزی بسیار بالاست افزود: محصولات نهایی در بخش کشاورزی بدون نیاز به فرآورده خارجی تولید می شوند اما تولید در بخش صنعت تا حدودی نیازمند به واردات است.

مدیرکل مالکیت صنعتی و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به روند تولیدات داخلی طی 10 سال اخیر گفت: واردات در حال حاضر با یک سیاست انقباضی پیش می رود. به عنوان نمونه ارزش واردات کالای ما در سال 1396 حدود 54 میلیارد دلار بوده درحالیکه این رقم در سال 1397 به 40 میلیارد و 70 میلیون دلار رسیده است.

این مقام مسئول مطرح کرد: سیاست فعلی در حوزه واردات در جهت حمایت از تولید داخلی است و از طرف دیگر فرهنگ سازی هایی نیز در حال انجام است. صدا و سیما نقش موثری در این زمینه ایفا کرده و مردم را به استفاده از محصولات داخلی تشویق و ترغیب می کند.

میرصالحی در ادامه برنامه " گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو متذکر شد: فرهنگ سازی در این راستا به تنهایی پاسخگو نیست و باید از ساز وکارهای مدیریت و کنترل واردات استفاده کرد.

مدیرکل مالکیت صنعتی و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد: ثبت سفارش و واردات بر اساس یک لیست تعیین شده، انجام می شود و خارج از این لیست امکان پذیر نیست. حجم زیاد سفارش کالاهای مصرفی به بخش خصوصی نیز برمی گردد.

این مقام مسئول با اشاره به تأثیر واردات بر تولید داخل ابراز داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید واردات کشور را بر اساس تعرفه کنترل کند تا ضمن جلوگیری از انحصار برای تولیدکننده از حقوق مصرف کننده نیز حمایت شود.

میرصالحی در پایان مطلب مطرح کرد: کالاهای قاچاق هیچ تعرفه ای ندارند و از نظر کیفی نیز مورد بررسی قرار نمی گیرند و این امر ضربه زیادی به تولید زده است.

مرتبط با این خبر

  • 12 میلیارد ارز دولتی صرف چه کالاهایی شد؟!

  • تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به صلاح کشور نیست

  • خروج از تصدی گری، علاج وزارت صنعت و معدن و تجارت

  • دلایل افزایش قیمت خودرو باید در طرف تقاضا بررسی شود

  • بودجه تحقیق و توسعه در صنایع کوچک کافی نیست

  • جهت دادن به سیاست های اجرایی حمایت از تولید، برنامه وزارت صنعت در سال 97 +صوت

  • توسعه زیرساخت، توسعه فناوری و توسعه دانش مضاعف اهداف پارک های علم و فناوری هستند

  • راه اندازی "سامانه انبار" در راستای جلوگیری از پدیده احتکار

  • عدم بررسی و رصد برنامه ها از مشکلات صنعت است

  • علت کاهش انگیزه ی تولید اعمال مدیریت غلط است