گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

بانگاهی به كاهش قدرت خرید مطرح شد؛ آیا ایران از مرز فلاکت می گذرد؟

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: طبق پیش بینی ها ما در سال 98 رکورد نرخ فلاکت را در تاریخ ایران خواهیم شکست.

1398/02/16
|
11:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" پیرامون موضوع اقتصاد بدون نفت و لزوم جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل و با حضور محمدرضا فریوری عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران و رامین گلستانه استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصاد مقاومتی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

فریوری در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تعریفی از تولید داخلی کالا اظهار کرد: تولید داخل باید از دو مشخصه اشتغال زایی و پروانه بهره برداری از وزارت صنعت برخوردار باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران افزود: اجرای درست و اصولی استراتژی ها در زمینه واردات نیازمند هماهنگی هایی در حوزه اراده حاکمیت، سطح اقتصاد کلان، سیاست های صنعتی و تجاری است.

وی با اشاره به تأثیر قوانین بر رونق تولید لوازم خانگی کشور گفت: اتخاذ سیاست ممنوعیت واردات لوازم خانگی به داخل کشور از سال گذشته بر اساس یک استراتژی روشن و مدون نبود و ما با تصمیم واکنشی و احساسی مواجه بودیم.

فریوری همچنین خاطرنشان کرد: با وجود سرمایه گذاری های سنگین در حوزه لوازم خانگی طی یک دهه گذشته، اما سیاست های درهای باز و واردات بی رویه به صورت رسمی و قاچاق عملاً علیه تولید اتخاذ شد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در ادامه این مطلب گفت: شرایط تولید لوازم خانگی در داخل با شرایط واردات قاچاق برابر است درصورتیکه اگر سیاست های پولی درستی اعمال شود این شرایط یکسان نخواهد بود و به رونق تولید ملی کمک زیادی خواهدشد.

فریوری در رابطه با استراتژی جایگزینی واردات بیان داشت: استراتژی جایگزینی واردات بدین معناست که اگر امکان تولید کالا یا قطعه ای را در داخل نداریم اما سیاست ها و تعرفه ها در جهت تولید این کالا باشند. در مقابل این سیاست، سیاست توسعه صادرات را داریم، در حال حاضر سیاست دولت جایگزینی واردات نیست و مبنا را بر سیاست توسعه صادرات قرار داده است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تأکید کرد: مبارزه موثر با قاچاق ضمن اینکه از اتلاف منابع جلوگیری خواهد کرد سطح اشتغال را نیز حفظ خواهد کرد.

وی اظهار کرد: طبق پیش بینی ها ما در سال 98 رکورد نرخ فلاکت را در تاریخ ایران خواهیم شکست. نرخ تورم در سال 1397، 51 درصد و نرخ بیکاری 12 درصد بوده و این یعنی نرخ فلاکت ما در سال گذشته 63 درصد بوده است.

فریوری با تاکید بر لزوم توجه به استقرار شایسته سالاری در تمام ارکان نظام گفت: عدم استقرار شایسته سالاری در تمام ارکان نظام موجب تدوین سیاست های اشتباه یا اجرای ناصحیح سیاست های درست خواهد شد.

همچنین در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی"، گلستانه گفت: در مواردی که تقاضای کالاهای اساسی مانند برنج بر عرضه سبقت گیرد مابه تفاوت آن منجر به واردات می شود و این مشکلی نیست اما واردات کالایی مانند کفش که در داخل کشور تولید می شود مغایر با حمایت از تولید است.

پژوهشگر اقتصاد مقاومتی در ادامه این مطلب افزود: در این میان پایین بودن کالای وارداتی و کیفیت کالای داخلی موجب رغبت خریدار به خرید کالای وارداتی خواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اگر ما در کیفیت محصولات داخلی به ویژه در صنایع های-تک به نقطه خوبی برسیم خریداران و مصرف کنندگان به سمت خرید کالای وارداتی نخواهد رفت.

گلستانه با تأکید بر ضرورت توجه به مهندسی فروش به جای مدیریت فروش افزود: در این صورت می توان استراتژی جایگزین را اعمال کرد.

این استاد دانشگاه از تصمیمات لحظه ای همچون ممنوعیت واردات کالا به کشور انتقاد کرد و گفت: اینگونه تصمیمات جامعه عرضه و تقاضا را بر هم می زند اما اگر سیاست های حمایتی از تولید داخل در یک بستر زمانی و به تدریج اعمال شوند راهگشا خواهند بود.

پژوهشگر اقتصاد مقاومتی در خاتمه، جلوگیری از قاچاق، تخصیص بهینه ارز به تولیدکنندگان، افزایش کیفیت کالاهای داخلی و فرهنگ و آموزش استفاده از کالای داخلی توسط رسانه و هنرمندان و مسئولان را از راهکارهای رونق تولید دانست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی