گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران: صادرات در شرایط افت ارزش پول ملی اشتباه محض است

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران گفت: در مواقع افت ارزش پول ملی به اشتباه برخی کالاها را صادر می کنیم غافل از اینکه این کار باعث ممنوعیت صادرات برای برخی اقلام خواهد شد.

1398/02/17
|
09:30

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" پیرامون موضوع اقتصاد بدون نفت، توسعه صادرات و دستیابی به بازارهای منطقه ای با حضور علیرضا میربلوک دبیر و عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران و در ارتباط تلفنی با اسد الله عباسی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

عباسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در مجلس مواردی را برای تشویق صادرکنندگان و کاهش وابستگی به نفت به تصویب رساندیم و از طرفی تعرفه واردات کالاهایی را که مشابه آن در داخل تولید می شوند افزایش دادیم.

وی افزود: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اطلاعات لازم را در اختیار نمایندگان قرار می دهد و نمایندگان هم بر اساس قوانین گذشته و این اطلاعات تصمیم گیری و قانونگذاری می کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه قوانین مصوب مجلس در جهت جلوگیری از قاچاق کالا در خارج از سیستم گمرکی و مبادی ورودی و خروج قانونی است یادآور شد: بازارچه های مرزی را ایجاد کردیم تا تولیدات داخل به خارج از کشور صادر شود، دولت نیز مجوز این کار را صادر کرد؛ متأسفانه از این ظرفیت استفاده نشد.

این نماینده مجلس همچنین در رابطه با ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی به خارج از کشور در سال 97 به رادیو گفت وگو گفت: در شرایطی که بازار تنظیم نباشد و قیمت ها نیز به شکل سرسام آوری افزایش یابد میزان تولید و مصرف واقعی معلوم نمی شود و صادرات در چنین وضعیتی معنا ندارد.

عباسی با بیان اینکه مجلس آمادگی لازم را برای رفع خلأهای قانونی در این حوزه دارد افزود: در ماه های اخیر چندین موضوع را در حوزه کسب و کار در دستور کار داشتیم.

همچنین در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی"، میربلوک با اشاره به شرایط عمومی صادرات در ایران اظهار داشت: صادرات در ایران از سه عنصر اصلی تشکیل شده است. تا سال 1397 سابقه ممنوعیت در صادرات نداشتیم، دومین عنصر معافیت صادرات از مالیات و سومین عنصر افزایش صادرات ایران در مواقع افت شدید ارزش پول ملی است.

وی در ادامه این مطلب افزود: وقتی یک هموطن مرزنشین پتانسیل صادراتی پیدا می کند به معنای افزایش ظرفیت های صادراتی کشور نیست.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران تصریح کرد: متأسفانه زمانی که با افت ارزش پول ملی مواجه می شویم به اشتباه برخی کالاها را صادر می کنیم غافل از اینکه باعث تغییراتی مانند ممنوعیت صادرات برای برخی اقلام می شود.

میربلوک متذکر شد: صادرات که آزاد باشد، یکباره صادرات یک قلم کالا نظیر رب گوجه فرنگی ممنوع می شود این درحالیست که شرکت های تولیدکننده با سالها تلاش مستمر بازار صادراتی خلق کردند اما با این وضعیت ممنوعیت نمی توانند جوابگوی طرف مقابل باشند.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران تأکید کرد: علاوه بر تکمیل بحث BIS در ایران باید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی