صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرکل دفتر روابط عمومی سازمان انرژیهای تجدیدپذیر گفت: تأمین منابع مالی برای خرید تضمینی از جمله چالش های پیش رو برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت های انرژی های تجدیدپذیر در مسیر درآمد زایی به جای نفت و با حضور جعفر محمد نژاد سیگارودی مدیرکل دفتر روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق، محمدرضا مزدیان فرد عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان و فعال در حوزه انرژی های تجدیدپذیر و ارتباط تلفنی با کورورش کرم پور عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

محمدنژاد در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در حال حاضر اجرای کلیه فعالیت های توسعه ای در حوزه انرژی های تجدیدپذیر بر عهده بخش خصوصی است.

وی افزود: هم اکنون 710 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور احداث شده و 440 مگاوات نیز در دست احداث است. علاوه براین،3 هزار و 200 واحد کوچک خورشیدی پشت بامی نیز داریم که با وجود تاثیرات نرخ ارز بر توسعه مگاواتی اما همچنان در حال توسعه هستند.

مدیرکل دفتر روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق با بیان اینکه دیدگاه عامه جامعه به گرانی انرژی تجدیدپذیر نسبت به سوخت های فسیلی درست نیست مطرح کرد: قیمت تمام شده نیروگاه های تجدیدپذیر در دنیا از فسیلی ها پایین تر است.

محمدنژاد در ادامه این "گفت وگوی اقتصادی" از شبکه رادیو گفت و گو یادآور شد: طبق آخرین آمار ارائه شده از آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر، هزینه تمام شده نیروگاه های تجدیدپذیر در سال 2020 کمتر از سوخت های فسیلی خواهد بود.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده انرژی های تجدیدپذیر در ایران کمتر از انرژی های حرارتی است مطرح کرد: علت تصور جامعه از گرانی انرژی ها توجه مردم به قبوض برق و سوبسیدی بودن 90 درصد قیمت هاست.
این مقام مسئول تامین منابع مالی برای خرید تضمینی را از چالش های پیش رو برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور دانست و افزود: وزارت نیرو و سازمان ساتپا حسب قانون مکلفند برق تولیدی را از سرمایه گذار بخش خصوصی خریداری کنند.

مدیرکل دفتر روابط عمومی سازمان انرژی های تجدیدپذیر یادآور شد: عوارض برق، تنها منبع برای تامین هزینه شرکت های تولیدکننده برق است که از فیش های مصرفی مردم کسر می شود. این منبع محدود است، سال گذشته 8 درصد بود و در سال 98 به 10 درصد رسید که البته جوابگوی برنامه های ما نیست.

وی عنوان کرد: یکی برنامه های ما برای توسعه تجدیدپذیر استفاده از بندهای قانونی است که در این حوزه وجود دارد. طبق یکی از این بندها در قانون اصلاح الگوی مصرف، اگر ما در پروسه تولید برق سوخت کمتری از نُرم مشخص در نیروگاه مصرف شود وزارت نفت به عنوان متولی تأمین سوخت باید سوخت صرفه جویی شده یا معادل آن را بپردازد که البته تا به الان محقق نشده است. در صورت تحقق این امر بخش خصوصی به احداث نیروگاه پرداخته و منابع مالی بهتری برای توسعه تجدیدپذیر فراهم خواهد شد.

همچنین در ادامه این "گفت وگوی اقتصادی"، مزدیان فرد اظهار داشت: موضوع انرژی های تجدیدپذیر به درستی اطلاع رسانی نشد و فرصت سرمایه گذاری در این حوزه نیز در اختیار مردم قرار نگرفت. در نتیجه بسیاری از سرمایه گذاران کمتر از سطح انتظارات وارد میدان عمل شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان با انتقاد از اجرای بسیار ضعیف برنامه ریزی های دولت افزود: این چالش بزرگی است که در ایران داریم. بنده هفته گذشته از سد منجیل عبور می کردم، 50 تا 60 درصد توربین های بادی کار نمی کردند علت این مسئله عدم کیفیت و عدم بررسی اصولی در هنگام اجرا و عدم پشتیبانی جدی از این حوزه است.

فعال در حوزه انرژی های تجدیدپذیر مطرح کرد: شرکت های نفتی که در عرض 100 سال گذشته پایه گذار اقتصاد جهانی بودند هم اکنون به این نتیجه رسیده اند که با صنایع نفت و گاز و انرژی های حرارتی انرژی تولید کنند و طی چهار سال نیز اخیر پذیرفته شده که انرژی خورشیدی ارزان تر از انرژی نفت است.

مزدیان فرد با بیان اینکه بزرگ ترین تغییر و تحول سرمایه گذاری جهانی در دبی انجام می گیرد گفت: بزرگ ترین شرکت های اقتصادی در این حوزه فعالیت می کنند و ما همچنان برای حرکت به سمت این انرژی ها مردد هستیم.

در پایان "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، کرم پور عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید نگرش مثبتی به مصوبات قانونگذار در همه دوره ها داشته باشیم.

وی افزود: متاسفانه ما موفق به استفاده بهینه و به موقع از قوانین مصوب در گذشته و فعلی نشده ایم.

این نماینده مجلس با اشاره به تأکیدات مسئولان عالی رتبه نظام به ویژه امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری بر عدم واگذاری چرخ اقتصاد کشور به نفت اظهار کرد: وقتی یک استراتژی داشته باشیم که می خواهیم به تمام زورگویان نه بگوییم و زیر بار ظلم نرویم طبیعتا زورگویان هم در برابر ما می ایستند و مردم ما را از تحریم نفت می ترسانند.

مرتبط با این خبر

  • ارزش های اقتصادی بین نسلی یکی از دلایل استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است

  • آمایش سرزمین و مدیریت منابع آب کشور

  • گزارش جدید آژانس؛ پاسخی قاطع به جوسازی امریکا علیه ایران!

  • جمهوری اسلامی راه پیشبرد نقشه نظام سلطه را در منطقه سد کرده است

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • عصبانیت ترامپ از ایران ، به خاطر قدرت بازدارندگی تهران در منطقه است +صوت

  • آمریکایی ها با فشار به ایران ، قصد دارند تهران را مجبور به خروج از برجام کنند

  • اروپایی ها نمی‌خواهند که فاتحه برجام خوانده شود +صوت

  • گزارش مدیر کل آژانس اتمی، فضای سیاسی را به نفع ایران حفظ می کند

  • ایران گام سوم را در کاهش تعهدات برجامی جدی تر برمی دارد