صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

پرهام فر گفت: ممنوعیت واردات و عدم شفافیت در مبادلات ارزی به شکل گیری قاچاق کمک می کنند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با محور رونق تولید و برنامه ملی مهار قاچاق (مسیر پیشگیری) و در ارتباط تلفنی با امیرمحمد پرهام فر مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روی آنتن رفت.

پرهام فر در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با بیان اینکه جرم اقتصادی قاچاق صرفاً یک پدیده سیال است گفت: به همان اندازه ای که شرایط اقتصادی کشور طی سالهای اخیر دچار تغییرات ناگهانی شد سناریوی قاچاق نیز در کشور تغییر کرد.

وی افزود: در حال حاضر امکان قاچاق برخی کالاها وجود ندارد اما به نحو دیگری وارد کشور می شوند، قاچاق برخی کالاها نیز در شرایط فعلی و با توجه به تفاوت قیمت ارز صرفه اقتصادی ندارد.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: حدود یک سال است که واردات هزار و 300 قلم کالا به کشور ممنوع شده درصورتیکه ممنوعیت ناگهانی با وجود تقاضای زیاد موجب قاچاق آن کالا می شود.

پرهام فر با اشاره به راهکارهای فرهنگی در جهت پیشگیری از قاچاق کالا مطرح کرد: فرهنگ مصرف فعلی ما بر گرایش به خرید کالای قاچاق موثر است و به سودآوری قاچاق کمک خواهد کرد. بنابراین در وهله اول باید فرهنگ سازی کرد.

این مقام مسئول مواجهه واردات برخی کالاها با مسیر پرپیچ و خم را از دلایل عمده قاچاق دانست و افزود: فرآیندها، مجوزها، تأییدها و مکاتبات سیستم های اتوماسیون کار را برای واردکننده رسمی سخت خواهد کرد. در این میان واردکننده ای که نیازمند واردات فوری کالایی باشد همان کالا را با هزینه کمتر و سرعت بالاتر از طریق قاچاق وارد کشور می کند. بنابراین برای کنترل بخشی از قاچاق باید مسیر را برای واردکننده رسمی و قانونی هموار کنیم.

وی با اشاره به مهم ترین اقدامات صورت گرفته توسط ستاد برای تسهیل فرآیند واردات گفت: هوشمند سازی فرآیند با کمک سامانه های مبارزه با قاچاق و سامانه های تجارت رسمی کشور از مهم ترین اقدامات ستاد است. در حال حاضر ما از مسیر تشریفاتی و دستی گذشته وارد مرحله ای می شویم که تمامی تبادل اطلاعات در دستگاه های مختلف به صورت مکانیزه انجام می شود.

پرهام فر همچنین اضافه کرد: سیستم تأمین ارز برای واردات کالا در داخل سامانه نیما تعریف شده است. در این سامانه بنا بر اولویت های تعیین شده به خیلی از کالاها ارز تعلق نمی گیرد و در نتیجه کالاها با وجود نیاز در داخل کشور از طریق ارزهای خارجی وارد کشور می شوند. بنابراین ممنوعیت واردات و عدم شفافیت در مبادلات ارزی نیز به شکل گیری قاچاق کمک می کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن ابراز خرسندی از افزایش همکاری دستگاه های اصلی موظف در این بخش طی سالهای اخیر بیان داشت: خوشبختانه عزم خوبی در وزارت صنعت معدن و تجارت شکل گرفته است.

پرهام فر در پایان برنامه "گفت و گوی اقتصادی" بر ضرورت نگاه واحد تمام دستگاه های دولتی نسبت به موضوع قاچاق، واردات بی رویه و حمایت از تولید تأکید کرد

مرتبط با این خبر

  • دستگاه هایی که همراهی نکنند، به قوه قضاییه معرفی می شوند

  • قوانین فرهنگی مجلس معضلات اقتصادی را رقم زده است

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • تشکیل پرونده قضایی برای دستگاه های خاطی در امر قاچاق

  • بخش عمده ای از قاچاق از طریق مبادی رسمی است +صوت

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • ته مانده حراج های خارجی برتن مارک پوشان ایرانی

  • فقط 70برند خارجی پوشاک در کشور مجوز فروش دارند +صوت

  • علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق را باید از استانداری پرسید

  • تشکیل 2هزار پرونده پوشاک قاچاق ظرف دو هفته