صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

خدایی اجرای کامل و دقیق قوانین انحصار، رقابت و حمایت و رفع موانع تولید را منجر به خاموش شدن چراق قاچاق دانست و افزود: تازمانیکه در حوزه تولید، واردات و ارز شفاف سازی نکنیم قاچاق سرجای خود باقی می ماند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با محور رونق تولید و برنامه ملی مهار قاچاق (مسیر پیشگیری) و با حضور مرتضی خدائی رئیس مجتمع مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی استان تهران روی آنتن رفت.

خدائی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: کلمه قاچاق در جامعه عادی و عریان شده درحالیکه که در کشورهای دیگر با ترس از این کلمه استفاده می شود.

رئیس مجتمع مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی استان تهران خاطرنشان کرد: سال گذشته به سراغ افرادی رفتیم که پوشاک برند قاچاق می کردند و شناسه نداشتند اما این موضوع در دیگر مغازه ها نیز جاری است.

این مقام مسئول با بیان اینکه کد شناسایی و رهگیری آنطور که باید و شاید پاسخگو نبود افزود: گمرک باید ابزارهای قانونی خود را در زمان ورود کالا و در جهت تثبیت این موضوع عملیاتی کند.

خدائی با اشاره به ضرورت شفافیت در میزان قاچاق و تولید در کشور گفت: باید محصول تولیدی، وارداتی و تقاضای مصرف کننده را بدانیم و در غیر این صورت واردکننده رسمی آسیب خواهد دید.

رئیس مجتمع مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی استان تهران با بیان اینکه سطح عمومی قاچاق در ایران تنها محدود به بحث کوله بری نمی شود یادآور شد: طبق قانون قاچاق، هر کالای فاقد شناسه قاچاق محسوب می شود اما الان کدام مغازه در سطح عمومی شهر تهران بدون کالای قاچاق است؟ متاسفانه این قضیه در کشور ما عریان شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اهداف قانونگذار در قانون قاچاق مطرح کرد: در قانون قاچاق یازده وزارت خانه و سازمان به طور مستقیم با این موضوع، مرتبط شناخته شده اند اما مشکل جدی ما عدم تبیین آسیب های قاچاق برای مردم و عدم فرهنگ سازی است.

خدائی در ادامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با تأکید بر ضرورت سیستماتیک شدن نگاه ها و برخوردها در این حوزه افزود: زمانی که جزیره ای فکر کنیم و شفاف سازی نباشد مشکلی حل نخواهد شد. با وجود اینکه یازده سازمان و وزارتخانه مستقیماً درگیر این قضیه هستند اما حوزه های نظارتی در اقتصاد هنوز جزیره ای عمل می کنند.

رئیس مجتمع مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی استان تهران با بیان اینکه هیچ خلا قانونی در این حوزه نداریم مطرح کرد: اگر همین قوانین موجود اعم از قانون ضد انحصار، قانون رقابت و حمایت و قانون رفع موانع تولید اجرا شوند بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

خدائی در پایان مطلب با بیان اینکه قاچاق هم اکنون به صورت سیستماتیک اجرا می شود افزود: پرونده های زیادی در حوزه قاچاق تشکیل شده اما تا زمانی که در حوزه تولید، نیاز به واردات و مصرف ارز شفاف سازی نکنیم قاچاق سرجای خود باقی خواهد ماند.

مرتبط با این خبر

  • آمادگی مجلس برای استفاده از پیشنهادات اصناف

  • گرانی را باید پشت درهای بسته جستجو کرد/ کسبه مقصر نیستند

  • بازرسان اصناف در برخورد با تخلف بی انگیزه اند

  • راه اندازی سامانه دستگاه قضایی برای حمایت از تولیدکنندگان

  • تقویت اصناف در مناطق مرزی؛ راهکاری در برابر تحریمها

  • راه اندازی شبکه اطلاعاتی اقتصادی؛ گامی در جهت شفافیت اصناف

  • تحلیل چالش ها و راهکارهای نظام بازرگانی و توسعه صادرات

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت