گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس: عوارض بالای گمرکی تنها راه حمایت از تولید نیست

نماینده مجلس گفت: عوارض بالای گمرکی تنها راه حمایت از تولید نیست و در بسیاری از موارد مانع پیشرفت صنعت خواهد شد.

1398/02/22
|
12:15

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با محور رونق تولید و برنامه ملی مهار قاچاق (مسیر پیشگیری) و در ارتباط تلفنی با حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

گرمابی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: قاچاق پدیده ای است که رشد آن موجب ناپایداری اقتصاد خواهد شد و مستقیما به تولید و اشتغال ضربه می زند.

وی با بیان اینکه دریافت عوارض یکی از ابزارهای قانونی ما برای مبارزه با قاچاق است افزود: عوارض همچون یک تیغ دو لبه عمل می کند از طرفی برای حمایت از تولید و رقابتی کردن آن باید عوارض واردات را افزایش داد اما از طرف دیگر افزایش عوارض گمرکی، موجب افزایش جذابیت قاچاق خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه افزایش و کاهش عوارض پدیده نامبارک قاچاق را رقم خواهد زد، گفت: مجلس در برنامه ریزی های خود به این موضوع توجه دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه عوارض بالای گمرکی تنها راه حمایت از تولید نیست خاطرنشان کرد: عوارض بالای گمرکی در بسیاری از موارد از جمله صنعت خودرو مانع از پیشرفت و توسعه صنعت خواهد شد کمااینکه این اتفاق افتاده و ما با تعیین عوارض بالا در موارد خاص اجازه رشد صنعت را در داخل کشورمان نداده ایم.

گرمابی در ادامه " گفت و گوی اقتصادی" از شبکه رادیو گفت و گو، متذکر شد: البته برای حمایت از صنایع و در یک محدوده زمانی می توان به این طرح های گمرکی متوسل شد اما اجرای نامحدود و بدون توجه به مبحث رقابت به تولید صدمه خواهد زد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه قاچاق همچنان گریبانگیر اقتصاد کشور ماست بیان کرد: روش های مختلفی برای تخمین میزان واقعی قاچاق وجود دارد و به همین خاطر کار مشکلی است اما به طور کلی پدیده قاچاق طی سال های اخیر در کشور کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مجلس با اشاره به راهکارهای کاهش قاچاق در داخل کشور مطرح کرد: استفاده از روش های جدید الکترونیکی، استفاده از دستگاه های جدید در گمرک و به ویژه مکانیزه کردن در گمرک و همچنین کاهش دخالت شخص و توجه بیشتر به اتوماسیون به کاهش قاچاق و کمتر شدن اتفاقات خارج از کنترل گمرک کمک خواهد کرد. در حال حاضر گمرک به این سمت حرکت کرده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی