صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

نماینده مجلس گفت: عوارض بالای گمرکی تنها راه حمایت از تولید نیست و در بسیاری از موارد مانع پیشرفت صنعت خواهد شد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با محور رونق تولید و برنامه ملی مهار قاچاق (مسیر پیشگیری) و در ارتباط تلفنی با حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

گرمابی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: قاچاق پدیده ای است که رشد آن موجب ناپایداری اقتصاد خواهد شد و مستقیما به تولید و اشتغال ضربه می زند.

وی با بیان اینکه دریافت عوارض یکی از ابزارهای قانونی ما برای مبارزه با قاچاق است افزود: عوارض همچون یک تیغ دو لبه عمل می کند از طرفی برای حمایت از تولید و رقابتی کردن آن باید عوارض واردات را افزایش داد اما از طرف دیگر افزایش عوارض گمرکی، موجب افزایش جذابیت قاچاق خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه افزایش و کاهش عوارض پدیده نامبارک قاچاق را رقم خواهد زد، گفت: مجلس در برنامه ریزی های خود به این موضوع توجه دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه عوارض بالای گمرکی تنها راه حمایت از تولید نیست خاطرنشان کرد: عوارض بالای گمرکی در بسیاری از موارد از جمله صنعت خودرو مانع از پیشرفت و توسعه صنعت خواهد شد کمااینکه این اتفاق افتاده و ما با تعیین عوارض بالا در موارد خاص اجازه رشد صنعت را در داخل کشورمان نداده ایم.

گرمابی در ادامه " گفت و گوی اقتصادی" از شبکه رادیو گفت و گو، متذکر شد: البته برای حمایت از صنایع و در یک محدوده زمانی می توان به این طرح های گمرکی متوسل شد اما اجرای نامحدود و بدون توجه به مبحث رقابت به تولید صدمه خواهد زد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه قاچاق همچنان گریبانگیر اقتصاد کشور ماست بیان کرد: روش های مختلفی برای تخمین میزان واقعی قاچاق وجود دارد و به همین خاطر کار مشکلی است اما به طور کلی پدیده قاچاق طی سال های اخیر در کشور کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مجلس با اشاره به راهکارهای کاهش قاچاق در داخل کشور مطرح کرد: استفاده از روش های جدید الکترونیکی، استفاده از دستگاه های جدید در گمرک و به ویژه مکانیزه کردن در گمرک و همچنین کاهش دخالت شخص و توجه بیشتر به اتوماسیون به کاهش قاچاق و کمتر شدن اتفاقات خارج از کنترل گمرک کمک خواهد کرد. در حال حاضر گمرک به این سمت حرکت کرده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

مرتبط با این خبر

  • آمادگی مجلس برای استفاده از پیشنهادات اصناف

  • گرانی را باید پشت درهای بسته جستجو کرد/ کسبه مقصر نیستند

  • بازرسان اصناف در برخورد با تخلف بی انگیزه اند

  • راه اندازی سامانه دستگاه قضایی برای حمایت از تولیدکنندگان

  • تقویت اصناف در مناطق مرزی؛ راهکاری در برابر تحریمها

  • راه اندازی شبکه اطلاعاتی اقتصادی؛ گامی در جهت شفافیت اصناف

  • تحلیل چالش ها و راهکارهای نظام بازرگانی و توسعه صادرات

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت