گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس هیئت مدیره مجمع واردات مطرح كرد: تک نرخی شدن ارز گام نخست برای کاهش قاچاق

مناقبی گفت: نخستین اقدام ضروری در راستای مبارزه با قاچاق کالا، تسهیل در کار مردم و تک نرخی شدن ارز است.

1398/02/23
|
10:15

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " با موضوع مدیریت و کاهش تقاضا و با حضور حجت الله رضایی رئیس اداره امور مجلس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و علیرضا مناقبی رئیس هیئت مدیره مجمع واردات از شبکه رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

رضایی در برنامه " گفت و گوی اقتصادی " با اشاره به تعریف قانونی از قاچاق بیان داشت: طبق قانون هر فعل یا ترک فعلی که موجب نقض تشریفات قانونی درخصوص ورود و خروج کالا شود، قاچاق نام دارد.

رئیس اداره امور مجلس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اظهار اینکه قاچاق ابعاد مختلف اقتصادی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را در برمی گیرد، افزود: مجموعه ای از عوامل در شکل گیری قاچاق موثر هستند.

وی با بیان اینکه عوامل قاچاق ریشه فرهنگی دارند گفت: طبق تحقیقات و پژوهش های انجام شده توسط ستاد، قاچاق ریشه فرهنگی دارد اما خود مسائل فرهنگی نیز پیچیده و در هم تنیده اند.

این مقام مسئول یادآور شد: ما در حوزه تولید، توزیع، قانونگذاری، مصرف و نظارت شاهد خلاهایی هستیم که باید شناسایی و رفع شوند.

رضایی با اشاره به تلاش ستاد برای بکارگیری حداکثر بضاعت دولت در این خصوص بیان کرد: 26 دستگاه عضو این ستاد هستند و حتی بخش خصوصی و اصناف نیز در این ستاد نماینده دارند. کارگروه های ما بدون حضور و مشورت بخش خصوصی هیچ تصمیمی نمی گیرند.

رئیس اداره امور مجلس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه به پرونده های تشکیل شده در حوزه خودرو گفت: پرونده های تشکیل شده به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رفته و به قوه قضائیه نیز گزارش شده است امیدواریم که قاچاق نباشد اما بر اساس مستندات موجود احتمال تخلف در این پرونده ها زیاد است.

وی در ادامه اظهار داشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمام تلاش خود را برای سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت و هماهنگی در جهت توانمندشدن بخش خصوصی و رونق تولید به کار می گیرد.

رضایی با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مرجع تعیین آمار حجم قاچاق است گفت: ما نحوه برآوردمان را در سایت به نمایش گذاشته ایم تا اگر کسی اصلاحیه ای دارد به آن اضافه کند.

همچنین در ادامه، رئیس هیئت مدیره مجمع واردات در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: قاچاق در همه کشورهای دنیا وجود اما به این گستردگی کشور ما نیست.

وی افزود: ما امروز با یک قاچاق معکوس نیز مواجهیم به این معنا که در گذشته قاچاق کالا فقط در واردات بود اما امروز شاهد قاچاق در صادرات نیز هستیم.

مناقبی با بیان اینکه قاچاق بر اساس نیاز جامعه و منافع اقتصادی شکل می گیرد گفت: وقتی کالای مورد نیاز جامعه با قیمت و کیفیت مناسب و به اندازه در داخل تولید نشود در مسیر واردات قانونی قرار خواهد گرفت اما اگر واردات قانونی نیز به درستی انجام نشود قاچاق شکل می گیرد.

رئیس هیئت مدیره مجمع واردات متذکر شد: زمانی که نیاز جامعه از راه قانونی و درست برطرف نشود این نیاز از هر راهی رفع خواهد شد. ما باید اعتماد از دست رفته مصرف کننده به تولید کالای داخل را بازگردانیم تا مصرف کننده هم به رونق تولید کمک کند.

مناقبی در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: امروز یک واردکننده شناسنامه دار قانونی بیشتر از تولیدکننده مورد هجمه قرار گرفته و لطمه می بیند.

رئیس هیئت مدیره مجمع واردات افزود: طبق آمار رسمی 85 درصد واردات کشور مربوط به کالاهای واسطه ای برای تولید و ماشین آلات است.

مناقبی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه علت قاچاق در شرایط فعلی رانت است، مطرح کرد: نخستین اقدام ضروری در راستای مبارزه با قاچاق کالا، تسهیل در کار مردم و تک نرخی شدن ارز است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی