گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

فریوری: نرخ آزاد ارز؛ راهکاری کلیدی برای جلوگیری از قاچاق کالا

فریوری گفت: آزادسازی نرخ ارز یک راهکار کلیدی برای جلوگیری از قاچاق کالا است.

1398/02/23
|
11:00

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " با موضوع مدیریت و کاهش تقاضای کالای قاچاق و با حضور محمدرضا فریوری عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی از شبکه رادیو گفت و گو روی آنتن رفت.

فریوری در ابتدای مطلب اظهار کرد: راهکارهای ساده و روشنی برای کاهش تقاضای کالای قاچاق وجود دارد اما فساد گسترده در اجزای مختلف سیستم مانع از اجرای سیاست های صحیح اقتصادی می شود.

وی در ادامه مطلب، نرخ آزاد ارز را راهکارهای کلیدی و مهم برای جلوگیری از قاچاق کالا دانست و افزود: ارز کالای قاچاق برخلاف واردکننده یا تولیدکننده که از ارز نیمایی استفاده می کند از طریق ارز آزاد تامین می شود. بنابراین آزادسازی نرخ ارز می تواند از قاچاق جلوگیری کند.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی مطرح کرد: ارز نیمایی حدود 9 هزار و 600 تومان به صورت رسمی عرضه می شود، پتروشیمی ها و عرضه کنندگان نیز دلاری هزار و 500 تومان تا 2 هزار تومان زیر میزی می گیرند بنابراین تولیدکننده عملاً با دلار 12 هزار تومانی کار می کند.

فریوری اتخاذ سیاست ارزی مناسب را از زمینه های محدودسازی قاچاق کالا برشمرد و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در ماه های آذر، دی و بهمن سال گذشته فشار زیادی بر ارز بازار آزاد وارد کرد و در نهایت با رشد ناگهانی و سرسام آور کالای قاچاق در کشور مواجه شدیم.

وی در رابطه با سیاست های مالی دولت در این عرصه تأکید کرد: سیاست های مالیاتی باید در جهت محدودسازی این حجم از قاچاق اعمال شود. طبق آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حدود 20 میلیارد دلار معادل 300 هزار میلیارد تومان در سال از طریق مبادی رسمی و غیر رسمی قاچاق کالا صورت می گیرد اما سوال اینجاست که چگونه تراکنش های مالی این حجم قاچاق از دید سازمان امور مالیاتی مخفی است؟

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی تصریح کرد: متاسفانه مالیات ناصحیحی از واردکننده و تولیدکننده قانونی و شناسنامه دار دریافت می شود اما بخش وسیع و سیاه جامعه از این فشار و تور مالیاتی فرار می کنند. بنابراین اگر سیاست های مالی و پولی به درستی اعمال شود کالای قاچاق کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه سیاست های اقتصاد کلان و پولی زمینه ایجاد یا محدودسازی یک مسئله را فراهم می کند گفت: نبود محدودیت در مسیر قاچاق و ایجاد محدودیت برای فعالان شناسنامه دار موجب شده کالای قاچاق ارزان تر به دست جامعه برسد و مردم هم با توجه به منافع اقتصادی خود کالای قاچاق خریداری کنند.

فریوری در خاتمه بیان داشت: متاسفانه تصمیم گیری ها در حوزه مسائل اقتصادی، سیاسی بوده و بر مبنای اصول و ضوابط اقتصادی نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی