گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس هیئت تفحص از روند مبارزه با قاچاق كالا و ارز: کاهش قاچاق ورودی؛ در سایه افزایش نرخ ارز

نماینده مجلس گفت: در حال حاضر قاچاق به داخل کشور به دلیل بالا رفتن قیمت ارز ممکن نیست.

1398/02/24
|
10:20
|

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " با موضوع مسیر مقابله با قاچاق و در ارتباط تلفنی با احمد انارکی محمدی نماینده مجلس و رئیس هیئت تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز و خلیل حیدری مدیرکل و ناظر گمرکات استان کرمانشاه از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

انارکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دور قبلی مجلس تصویب و اصلاحاتی نیز بر آن انجام شد.

وی افزود: ما در حال حاضر ابزار قانونی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در اختیار داریم و در زمان مورد نیاز و با پیشنهاد ستاد و دستگاه های مربوطه، این ابزارهای قانونی را اصلاح و یا اضافه می کنیم.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز با انتقاد از اینکه امروز عامل تعیین کننده قیمت اجناس ما، قیمت لب مرز شده گفت: ما کالاها را با یارانه صادر می کنیم و مزیت آنچنانی برای ما ندارد درحالیکه اگر با ارز آزاد تولید می کردیم قطعا درآمد ما بیش از اینها بود.

این نماینده مجلس در ادامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو تصریح کرد: در حال حاضر قاچاق به داخل کشور به دلیل بالا رفتن قیمت ارز ممکن نیست.

انارکی یادآور شد: با تحقیق و تفحص مجلس در این باره، عدم اجرای قانون و تکالیف توسط دستگاه های مکلف برای ما محرز گردید. تکالیف زیادی برای 26 دستگاه عضو ستاد تعریف شده اما بسیاری از این تکالیف انجام نشده است. البته اقدامات خوبی هم صورت گرفته اما تعریف یک سیستم کامل در کشور در جهت لینک شدن همه دستگاه ها با یکدیگر و در نهایت خروجی مناسبی وجود ندارد.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: مشکل اینجاست که در حال حاضر قاچاق معکوس شده و با توجه به قیمت فعلی ارز اگر خاک هم قاچاق شود سودآور است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی