صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

نماینده مجلس گفت: مجلس طی 18 ماه گذشته از بنادر و گمرکات تحقیق و تفحص کرده که گزارشات آن طی روزهای آینده در صحن علنی قرائت خواهد شد.

آقاپور علیشاهی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با بیان اینکه قوانین موجود کمک زیادی به کاهش قاچاق کرده گفت: اصلاحاتی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شامل تغییرات ساختاری در رابطه با جرائم، تعیین تکلیف گرفتن کالاهای قاچاق، فراهم شدن زیرساخت های کشور و سیستم های کامپیوتری و ثبت کالاها، رسیدگی به پرونده های کالاهای قاچاق و کمک به بخش رونق تولید داخلی ایجاد شده و بعد از تصویب نهایی توسط کمیسیون اقتصادی در سطح کشور اجرا خواهد شد.

وی در رابطه با تعیین تکلیف کالاهای مشابه تولید داخل اظهار داشت: ما برای تعیین تکلیف محموله های مواد غذایی وارداتی و مواد اولیه کارخانه ها که تاریخ مصرف دارند و در انبارها نگهداری می شوند زیرساخت هایی را در این قانون تعریف کردیم تا هر چه سریع تر تعیین تکلیف شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به دلیل کاهش ارزش پول ملی ما در سال گذشته قاچاق هم اکنون برعکس شده و به عبارتی شاهد قاچاق صادرات هستیم. مجلس در مجموع در رابطه با تعیین رایانه ها و یارانه پنهان باید یک تصمیم نهایی بگیرد.

این نماینده مجلس همچنین مطرح کرد: متاسفانه تفاوت نرخ ارزش پولی، اختلاف نرخ ارز کالاهای اساسی، طبقه بندی کالاها و تفاوت نرخ ارز در داخل کشور فضایی را برای رانت ایجاد کرده است لذا نمایندگان مجلس و مسئولان ذیربط باید یک تصمیم نهایی درباره پرداخت یارانه های واقعی به خانواده های آسیب پذیر و در جهت جلوگیری از این تفاوت نرخ اتخاذ کنند. در حال حاضر کشور ما با شرایط فعلی و نوع نظارت ها دچار دستپاچگی در تصمیم گیری اقتصادی شده است.

آقاپور یادآور شد: یکی از اقدامات مجلس طی 18 ماه گذشته تحقیق و تفحص از بنادر و گمرکات بود که گزارشات مفصلی تهیه و عوامل دسته بندی گردید و گزارش آن هم طی روزهای آینده در صحن علنی قرائت خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از اقدامات اساسی که مجلس باید انجام دهد حذف سازمان های موازی در کشور برای یک هدف است به این صورت که یک مرجع و فرماندهی وجود داشته باشد و سایر سازمان ها تحت پوشش یک مرجع قرار گیرند علاوه بر این، تولید ناخالص داخلی کشور نیز باید واقعی شود.

وی اضافه کرد: تا زمانی که این دو زیرساخت فراهم نشود 50 درصد انرژی ما در مبارزه با قاچاق کالا هدر خواهد رفت.

مرتبط با این خبر

  • تحقیق و تفحص ابزار مناسبی برای نظارت بر دستگاه های اجرایی است

  • لازمه ی تحقیق و تفحص؛ عقلانیت فنی و اخلاقی است

  • مجلس در تحقیق و تفحص ها از ملاحظه کاری و محافظه کاری دوری کند!

  • تحقیق و تفحص از طرح نظام سلامت و غذا و دارو رای نیاورد

  • تشکیل کمیته تحقیق؛ جایگزینی مناسب برای طرح تحقیق و تفحص!

  • نظارت دقیق مجلس ، دولت را روی ریل اصلی قرار می دهد

  • ارتقای بعد نظارتی مجلس در سایه نتیجه بخش بودن طرح های تحقیق و تفحص است +صوت

  • مجلس در بعد نظارتی قوانین نیز نقش موثری دارد

  • تحقیق و تفحص یکی از ابزارهای کارآمدی دولت است

  • تاکنون نتیجه مثبتی از تحقیق و تفحص، شاهد نبودیم