گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

ثروتی در مصاحبه با رادیوگفتگو: خرده فروشی در مناطق آزاد؛ چراغ سبز به قاچاق کالا

مشاور تنظیم و تنقیح قوانین در مجلس با اشاره به ضعف ماده 17 قانون صادرات و واردات و اذن خرده فروشی در مناطق آزاد، این روند را موجب افزایش قاچاق کالا در این مناطق دانست.

1398/02/29
|
09:30

ثروتی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه وجود مناطق آزاد در هر کشوری ضروی است، اظهار داشت: قبل از انقلاب بندرعباس محل صادرات و واردات بود. سازمان عمران کیش در سال 1351مصوب و در سال 1356 راه اندازی شد.

وی افزود: اولین مصوبه در رابطه با سه منطقه آزاد کیش، قشم و چابهار بود و پس از آن چهار منطقه مصوب گردید و فرودگاه امام نیز اخیراً تصویب شد.

نماینده ادوار مجلس با تأکید بر اینکه تولید و صادرات در مناطق آزاد باید در جهت کمک به رونق تولید انجام شود گفت: ما از این نظر کمبود قانون نداریم و هرگونه فعالیت تولیدی، سرمایه گذاری، بیمه، بانکداری و واگذاری در مناطق آزاد تحت نظر هیئت دولت و قوانین موجود انجام می شود.

مشاور تنقیح قوانین در مجلس شورای اسلامی، قاچاق کالا را مشکل اصلی در مناطق آزاد معرفی کرد و افزود: در سال 1372 واردات حدود 6 میلیارد دلار بود و تنها نیم میلیارد دلار صادرات انجام می شد درحالیکه هدف عمده از راه اندازی مناطق آزاد تقویت صادرات بود هم اکنون نیز واردات به 12 میلیارد دلار رسیده است.

ثروتی با انتقاد از اینکه ماده 17 قانون صادرات و واردات اجازه خرده فروشی را در مناطق آزاد داده بیان کرد: اجازه خرده فروشی به معنای چراغ سبز به قاچاق کالا و واردات است.

نماینده ادوار مجلس همچنین 20 سال معافیت مالی و گمرکی را از جمله مزایای مناطق آزاد دانست و گفت: واردات در این مناطق باید به صورت جدی کنترل و محدود شود. در حال حاضر بسیاری از اجناس پیش پا افتاده در داخل کشور به راحتی وارد مناطق آزاد می شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی