صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

محجوب باانتقاد از دروازه های وارداتی مناطق آزاد بروی کالای خارجی گفت: تحقیق کردم یکی از آبمیوه های معروف در ایران که مربوط به مناطق آزاد است فقط آب آن ایرانی بود. نباید رسالت اصلی مناطق آزاد را فراموش کنیم.

علیرضا محجوب اظهار کرد: مناطق آزاد در اصل سکوی صادرات است اما متاسفانه عمده فعالیت ها در این مناطق وارداتی است و به عبارتی به سکوی واردات تبدیل شده اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مصاحبه با برنامه گفت وگوی اقتصادی افزود: یا توجه به تغییر ماهیت و کارکرد اصلی این مناطق، آسان گیری در قوانین و مقررات بی معنا و جفا به کارگران است. مناطق آزاد به جای افزایش هزینه در جهت کاهش واردات، با بکارگیری کارگران ارزان قیمت به افزایش واردات به داخل کشور دامن می زنند.

وی در ادامه مطلب تأکید کرد: دفتر مناطق آزاد، وزارت دارایی، بخش های اقتصادی دولت و مجلس با آسان گیری در مقررات عملا سرعت واردات را افزایش خواهند داد. در شرایطی که کشور با بحران های مختلف و تحریمها و افت درآمدهای ارزی دست و پنجه نرم می کند باید هزینه ها را کاهش داد اما این مناطق صرفاً موجب بالا رفتن تقاضاها شده اند.

محجوب با تأکید بر اینکه واردات در این مناطق باید در حوزه مواد اولیه و کالاهای خام باشد افزود: وقتی به جای واردات مواد اولیه و خام، کالاهای ساخته شده و آماده وارد کشور می شوند تهدید بازار داخلی امری طبیعی است.

این نماینده مجلس با اظهار اینکه امروز بیش از هر قشر دیگری در حق کارگران اجحاف می شود گفت: بر اساس معافیت هایی که در قانون در نظر گرفته شده کارگران معاف از قانون کار شده اند و فقط مقررات داخلی ناقص گذاشته شده ضمن اینکه هیچ توفیق قابل ملاحظه ای در اشتغال نیز حاصل نشده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: استقرار مناطق آزاد در نزدیکی دریاها و مرزها نه تنها به معنای ایجاد اشتغال نیست بلکه به معنای کاهش اشتغال و انتقال اشتغال به یک منطقه جغرافیایی دیگر است.

محجوب در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با تأکید بر ضرورت کنترل و مهار واردات به کشور اظهار کرد: روا نیست که در داخل مرزهای کشور قوانین کاملاً رعایت شود اما بیرون از مرزها برای همین کارها معافیت داده شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خاتمه مطرح کرد: بنده تحقیق کردم یکی از آبمیوه های معروف در ایران که مربوط به مناطق آزاد صنعتی و اقتصادی است فقط آب آن ایرانی بود. ما نباید رسالت اصلی مناطق آزاد را فراموش کنیم.

مرتبط با این خبر

  • آمادگی مجلس برای استفاده از پیشنهادات اصناف

  • گرانی را باید پشت درهای بسته جستجو کرد/ کسبه مقصر نیستند

  • بازرسان اصناف در برخورد با تخلف بی انگیزه اند

  • راه اندازی سامانه دستگاه قضایی برای حمایت از تولیدکنندگان

  • تقویت اصناف در مناطق مرزی؛ راهکاری در برابر تحریمها

  • راه اندازی شبکه اطلاعاتی اقتصادی؛ گامی در جهت شفافیت اصناف

  • تحلیل چالش ها و راهکارهای نظام بازرگانی و توسعه صادرات

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت