صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکننده لوازم خانگی کوچک گفت: بیشتر فعالیت ها در مناطق آزاد صرف واردات لوازم لاکچری و به ویژه خودروها شده است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع جذب سرمایه و هدایت آن در مناطق آزاد و با حضور ابوالقاسم شانه ساز دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکننده لوازم خانگی کوچک از شبکه رادیو گفت و گو روی آنتن رفت.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکننده لوازم خانگی کوچک با اشاره به اینکه در حال حاضر 26 ماده قانونی تسهیلگر برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد گفت: خروج ارز از مناطق آزاد در سال 1392 به میزان سه میلیارد و 198 میلیون دلار و صادرات از این مناطق هم 132 میلیون دلار بوده است.

وی در ادامه مطلب با بیان اینکه گسترش صادرات، جذب تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی از اهداف اصلی ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به شمار می روند افزود: متاسفانه این اهداف محقق نشد و بیشتر فعالیت ها صرف واردات لوازم لاکچری و به ویژه خودروها شده است.

شانه ساز همچنین گفت: با توجه به مزیت واردات خودرو بدون حقوق گمرکی در مناطق آزاد، بیشترین ارز جذب شده به این مناطق صرف خرید خودورهای لوکس و گران قیمت شده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکننده لوازم خانگی کوچک با اظهار اینکه بسیاری قوانین تسهیلگر در مناطق آزاد به دلیل شرایط ارزی کشور از سال گذشته کارکرد خود را از دست داده اند گفت: در حال حاضر امکان رد و بدل کردن ارز در این مناطق همچون گذشته آسان نیست و تنها مزیت فعلی واحدهای مستقر در مناطق آزاد نسبت به دیگر واحدهای موجود در کشور، معافیت بر ارزش افزوده قطعات وارداتی است.

شانه ساز همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: از سال 1372 به بعد بحث تجاری مناطق آزاد بر بحث تولید چربید به صورتی که گمرک در حال حاضر به مناطق آزاد به چشم محلی برای قاچاق کالا می نگرد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکننده لوازم خانگی کوچک متذکر شد: انگیزه خاصی برای جذب سرمایه در جهت تولید در این مناطق وجود ندارد. به عبارت دیگر قوانین و زیرساخت ها تا حدودی فراهم شده اما شرایط سیاسی و اقتصادی برای سرمایه گذاری مناسب نیست.

مرتبط با این خبر

  • حمایت ها در بخش کشاورزی غیرنظام مند و سلیقه ای است

  • برای توسعه کشاورزی خلأ قانونی نداریم

  • بی اعتنایی مجلس نسبت به تامین مالی سموم ارگانیک

  • تحلیل موانع و نیازهای اجرای طرح الگوی کشت

  • دخالت دولت در کشاورزی به بهانه تأمین امنیت غذایی

  • واردات سموم پرخطر/ دولت ارز4200 می دهد؛ منت هم می گذارد

  • اعتقادی به سازمان حمایت ندارم/ سیاستگذاری دولت در کشاورزی دردسرساز شده

  • جذب سرمایه در توسعه صنعت نیازمند چه زیرساخت هایی است؟

  • تقویت صنایع تبدیلی؛ گامی در جهت کاهش ضایعات کشاورزی

  • عوام فریبی دولت خلاف منافع بلندمدت اقتصادی است