صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی گفت: نیروی انتظامی با هماهنگی ستادکل نیروهای مسلح، پلیس امنیت اقتصادی را از اسفند97 تشکیل دادند تا در سال جدی با توان بیشتر به مبارزه با قاچاق بپردازد.

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق و مناطق آزاد و با حضور سرهنگ سهراب بهرامی رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی روانه آنتن شد.

بهرامی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" بیان داشت: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از سالهای گذشته تا به الان وظیفه قانونی مبارزه با قاچاق و کالا را تحت نظارت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و همکاری 27 سازمان عضو ستاد انجام می دهد.

وی افزود: مبارزه با قاچاق تا سال گذشته معطوف بر قاچاق ورودی بود اما متأسفانه از سال گذشته به دلیل نوسانات نرخ ارز شاهد پدیده قاچاق خروجی مانند قاچاق دام و سوخت نیز هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی در رابطه با وضعیت قاچاق طی سالهای اخیر گفت: طبق آمار، میزان ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در سال 1397 نسبت به سال 1396 حدود 42 درصد افزایش داشته و این افزایش ریالی معطوف به پرونده های کلان و سازمان یافته است. تلاش ما متمرکز بر اعمال نظارت سیستماتیک بر دانه درشت هایی است که قاچاق می کنند.

این مقام مسئول همچنین اظهار کرد: فرمانده نیروی انتظامی با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر برخورد قاطعانه تر با پدیده قاچاق، پلیس امنیت اقتصادی را از اسفند 1397 تشکیل دادند تا در سال 1398 با تمرکز و توان بیشتری به مبارزه با قاچاق اقدام نمائیم.

بهرامی در رابطه با قاچاق در مناطق آزاد گفت: ماده 113 قانون امور گمرکی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 1392 به شرایط مختلف قاچاق بودن کالا اشاره دارند که این شرایط در ساختار و سازمان مناطق آزاد نمی گنجد و به عبارتی هر کالایی می تواند وارد مناطق آزاد شود اما نمی توان به آن قاچاق گفت.

وی ادامه داد: طبق قانون هر کالای وارد شده به سرزمین اصلی بدون انجام عملیات گمرکی قاچاق محسوب می شود اما قاچاق در برخی مناطق آزاد نیز با سوء استفاده افراد از رویه های تجاری کشور اتفاق افتاده است.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی در خاتمه با اشاره به نمونه و مصداقی از این موضوع در مناطق آزاد مطرح کرد: خودروهایی از طریق مناطق آزاد هفتگانه و با سوء استفاده عده ای از معافیت ها و یا رویه هایی در سرزمین اصلی کشف شده اند

مرتبط با این خبر

  • آمادگی مجلس برای استفاده از پیشنهادات اصناف

  • گرانی را باید پشت درهای بسته جستجو کرد/ کسبه مقصر نیستند

  • بازرسان اصناف در برخورد با تخلف بی انگیزه اند

  • راه اندازی سامانه دستگاه قضایی برای حمایت از تولیدکنندگان

  • تقویت اصناف در مناطق مرزی؛ راهکاری در برابر تحریمها

  • راه اندازی شبکه اطلاعاتی اقتصادی؛ گامی در جهت شفافیت اصناف

  • تحلیل چالش ها و راهکارهای نظام بازرگانی و توسعه صادرات

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت