گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون برنامه ریزی شورایعالی ویژه اقتصادی مناطق آزاد: سهم مناطق آزاد از واردات کشور کمتر از سه درصد است

عبدالرحیمی با اظهار اینکه سهم مناطق آزاد از مجموع واردات کشور کمتر از سه درصد است گفت: گمرک و نیروی انتظامی از واردات کالا از مناطق آزاد به سرزمین اصلی جلوگیری می کنند.

1398/02/31
|
12:30

برنامه " گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق و مناطق آزاد با حضور محمد عباس نیا مدیر اندیشکده اقتصادی و عضو هیئت علمی مرکز پژوهشی و اقتصادی آرا و ارتباط تلفنی با محمدرضا عبدالرحیمی معاون برنامه ریزی شورایعالی ویژه اقتصادی مناطق آزاد روانه آنتن شد.

عبدالرحیمی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: مدیران مناطق آزاد و فعالان اقتصادی در این مناطق با اقتصاد پنهان از جمله قاچاق مخالفند چراکه در صورت وجود قاچاق از متضرران اصلی خواهند بود.

وی افزود: سازمان مناطق آزاد بابت هرگونه واردات به مناطق عوارض دریافت می کند بنابراین در صورت وجود قاچاق در این مناطق، اولین محروم از درآمدها و منابع حاصله خود سازمان منطقه آزاد خواهد بود.

معاون برنامه ریزی شورای عالی ویژه اقتصادی مناطق آزاد گفت: میزان واردات به مجموع هفت منطقه آزاد در سال گذشته یک میلیارد و 288 میلیون دلار بود که نسبت به واردات به کل کشور کمتر از 3 درصد است.

عبدالرحیمی با اشاره به اینکه گمرک جمهوری اسلامی ایران در مناطق هفت گانه آزاد مستقر است، مطرح کرد: به عنوان مثال واردات به کشور در سال 1396 حدود 54 میلیارد دلار بوده است. رقم واردات از مناطق آزاد و با هدف مصرف در واحدهای تولیدی، ماشین ساز، مواد اولیه و کالاهای تجاری و مصرفی برای عرضه به مسافران و اهالی در سال 1396، 2 میلیارد بوده که در سال 1397، به یک میلیارد و 288 رسیده و این کاهش آمار، قابل توجه است.

وی با اظهار اینکه سهم مناطق آزاد از مجموع واردات کشور کمتر از سه درصد است ابراز داشت: گمرک، نیروی انتظامی و مراقبان تا حد ممکن از واردات کالاها بدون فرآیند گمرکی و قانونی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی جلوگیری می کنند.

همچنین در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی" عباس نیا اظهار کرد: قاچاق به عنوان یک عارضه اقتصادی، پدیده ای چندوجهی و ناشی از اختلال در سیستم اقتصادی کشور است بنابراین نباید تمام معضلات قاچاق را به مناطق آزاد مرتبط دانست.

وی با بیان این مطلب افزود: مناطق آزاد بخشی از اکوسیستم کلان اقتصادی کشور بوده و قاچاق در این مناطق همچون سایر مناطق امری طبیعی است.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهشی و اقتصادی آرا با اشاره به هدف و تاریخچه ای از تاسیس مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد پایلوتی برای مطابقت سرزمین اصلی با اقتصاد بین الملل محسوب می شوند. از سال 1990 به بعد با شکل گیری سازمان تجارت جهانی و توسعه قراردادهای ترجیحی بین کشورها، روند رشد مناطق آزاد کندتر شد.

مدیر اندیشکده اقتصادی آرا تصریح کرد: رویکرد اضافه کردن مناطق آزاد کشور بدون توجه به استراتژی کلان توسعه صنعتی چالشها و آسیب هایی را ایجاد خواهد کرد. اگر در مناطق آزاد قاچاق با حجم بالایی انجام می شود پس دلیل توسعه و اضافه شدن مناطق آزاد چیست؟

عباس نیا با بیان اینکه ابهامات و اختلافات آماری در این حوزه نشان دهنده اختلال در ثبت آمارها و رصد ورود و خروج کالا در چرخه اقتصادی است تأکید کرد: هرچه اقتصاد ما شیشه ای تر و شفاف تر باشد این آسیب ها نیز کمتر خواهد بود ضمن اینکه ارائه دقیق آمارها از میزان قاچاق به برنامه ریزی در راستای کاهش آن کمک می کند.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهشی و اقتصادی آرا با اشاره به راهکارهای جلوگیری از قاچاق و سوء استفاده از قوانین مناطق آزاد مطرح کرد: راهکارها در این حوزه به دو دسته پیشگیرانه و مقابله ای تقسیم می شوند و اخلال در هر یک روند کاهشی قاچاق را کندتر خواهد کرد.

وی در پایان مطلب، بی ثباتی بازار ارز را از جمله دلیل افزایش قاچاق خروجی در کشور دانست و تأکید کرد: ریل گذاری صحیح ارزی، تعدیل هزینه های سربار تولید و کاهش عوارض غیرمنطقی برای تولیدات داخلی، اشتغال پایدار برای مرزنشینان از طریق بازارچه های مرزی و تسهیل فضای کسب و کار از مهم ترین راهکارهای پیشگیری از قاچاق به شمار می روند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی