صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران گفت: مناطق آزاد باید مرکز تأمین مواد اولیه واحدهای صنعتی و ماشین آلات باشند و به عبارتی باید به شاهراه شکست تحریم ها تبدیل شوند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع الزامات مدیریت تجارت در مناطق آزاد و با حضور صابر پرنیان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران و احمد قاسمی مدیر هلدینگ کسب و کار، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران در ابتدا با اشاره به تاریخچه ای از شکل گیری مناطق آزاد در دنیا و ایران بیان داشت: اولین مناطق آزاد در کشورهای سوسیالیستی برای خروج از اقتصاد بسته دولتی تأسیس شدند و در کشور ایران نیز طبق برنامه اول توسعه و با هدف توسعه کشور، اشتغال پایدار و تولید ثروت شکل گرفتند.

پرنیان با اشاره به عملکرد مناطق آزاد در تولید و ایجاد کارخانه های تولیدی گفت: با وجود اینکه اقدامات خوبی در مناطق آزاد انجام شده اما این مناطق هنوز به عنوان پیشران اقتصادی کشور و در جهت واردات تکنولوژی به کشور مطرح نیستند.

وی اظهار کرد:. طی دو سال گذشته شاهد ورود بی رویه پوشاک، شیرینی و شکلات و لوازم خانگی به کشور بودیم اما هم اکنون اقدامات در راستای حمایت از تولید داخل انجام می شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران با اشاره به رسالت مناطق آزاد در وضعیت تحریم ها یادآور شد: مناطق آزاد باید مرکز تأمین مواد اولیه واحدهای صنعتی و ماشین آلات باشند و به عبارتی مناطق آزاد باید به شاهراه شکست تحریم ها تبدیل شوند. بخش خصوصی نیز باید در این زمینه فراخوان دهد و به توسعه اقتصادی کمک کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هدف قانونگذار از معافیت ها، مشوق ها و فرصت های قانونی در این مناطق، تحرک بیشتر و حمایت از اقتصاد سرزمین اصلی در حوزه برندینگ، نفوذ در بازارهای خارجی و تولید مشترک توسط مناطق آزاد است.

پرنیان ابراز داشت: اگر مناطق آزاد به رسالت اصلی خود عمل کنند و ساز وکارهای قانونی نیز کمک کننده باشند بیشترین تأثیر را بر شکست تحریمها و رونق تولید خواهند گذاشت.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران همچنین با اشاره به راهکارهای رونق تجارت در مناطق آزاد مطرح کرد: راه نجات و حرکت عزتمند کشور از مسیر تولید می گذرد و همه ما اگر به این باور فرهنگی برسیم برنامه ریزی ها را معطوف به حمایت از تولید و کارآفرین خواهیم کرد.

در ادامه "گفت و گوی اقتصادی" از شبکه رادیو گفت و گو، قاسمی با اشاره به هدف از تأسیس مناطق آزاد تجاری بیان کرد: مناطق آزاد به عنوان مراکزی برای تجارت، صادرات یا باز-صادرات(1) محصولات وارداتی به کشور محسوب می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تأکید بر لزوم توجه به اقتصاد بازار جهانی در تولیدات مناطق آزاد گفت: رعایت استاندارد های جهانی، توجه به قیمت تمام شده، تنوع محصولات و برندسازی برای تولید محصولات در مناطق آزاد تجاری ضروری است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به عقب ماندگی 90 ساله ایران از مفاهیم بازاریابی بین المللی دیگر کشورها اظهار داشت: برداشت های ما از مفاهیم بازاریابی مانند قیمت گذاری و قیمت تمام شده با آنچه که در دنیا مطرح می شود بسیار متفاوت است که البته این معضل در حوزه برندینگ نیز وجود دارد.

وی با انتقاد از نبود شرکت بازاریابی در ایران، مطرح کرد: در هر کشوری از هر چهار شرکت یک شرکت بازاریابی وجود دارد که کار پشتیبانی و اتصال بین بخش تولید و بازار را انجام می دهد اما در ایران چنین شرکتهایی وجود ندارد و در نتیجه کیفیت محصول، نحوه دسترسی و شبکه توزیع و تولید، روش تامین منابع و قراردادهای ورود به بازار کشورمان دچار چالش می شوند.

قاسمی ادامه داد: نقش این واحدهای بازاریابی، توسعه تجارت و تسهیلگری و تحریک بخش بازار برای تأمین نیاز بخش مشتری است.

مدیر هلدینگ کسب و کار در ادامه مطلب، ایجاد اشتغال، نفوذ در بازار خارجی، تربیت نیروی متخصص، تأمین فناوری و منابع ارزی در داخل کشور و جذب سرمایه و تکنولوژی را از مهم ترین شاخص های عملکرد موفق مناطق آزاد برشمرد و گفت: ارائه گزارش از عملکرد مناطق آزاد بدون در نظر گرفتن این شاخصها ممکن نیست.


(1) باز-صادرات یا صادرات مجدد؛ صادر کردن کالایی که قبلا وارد کشور شده بگونه ای که هیچ ارزش افزوده یا تغییر و حذف و اضافه در آن صورت نگیرد.

مرتبط با این خبر

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت

  • قانون و مقررات نفس کسبه را گرفته است

  • اتاق اصناف بسترهای رونق تولید را فراهم می کند

  • بررسی مشکلات اصناف و نظام توزیعی کشور

  • ضرورت بازنگری در قانون نظام صنفی

  • سازمان امور مالیاتی باید به اصناف جایزه دهد

  • سهم 6 درصدی اصناف در پرداخت مالیات اسفناک است

  • اصناف کجای زنجیره تولید و تامین قرار دارند؟

  • دولت کنار بکشد تا نقش اصناف پررنگ تر شود

  • اجرایی نشدن الگوی کشت ناشی از نبود نظارت بر بازار کشاورزی است