گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یوسفیان ملا بااشاره به لزوم اصلاح بودجه؛ شرکت های دولتی 80 درصد بودجه را می بلعند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: شرکت های دولتی 70 تا 80 درصد بودجه کشور را می بلعند اما در عمل کارایی چندانی ندارند.

1398/03/05
|
11:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اصلاحات ساختاری بودجه و بودجه شرکت های دولتی در ارتباط تلفنی با عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و با حضور مهدی حاجی میرعرب مشاور و مدرس صنعت و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

یوسفیان ملا در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو بیان کرد: با روی کار آمدن نوبخت شاهد تغییراتی در بودجه ریزی کشور از جمله کاهش حجم بودجه و کاربردی تر کردن آن هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: شرکت های دولتی 70 تا 80 درصد بودجه کشور را می بلعند اما در عمل کارایی چندانی ندارند. شرکت مخابرات، آب، گاز و توانیر عمدتا دولتی اند درصورتیکه نیروهای متخصص و مهندسان آب و برق برخلاف سایر کارکنان دولت که توان درآمد بیشتر در خارج از ارگان را ندارند، می توانند در خارج از وزارت نیرو و با حقوق بهتری فعالیت کنند.

این نماینده مجلس بیان داشت: بالا بودن بودجه شرکتهای دولتی در کاهش بهره وری و افزایش رانت موثرند اما باید این موضوع را ساماندهی کرد. مجلس در این رابطه کار خود را شروع کرده و امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم.

همچنین حاجی میرعرب در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" اظهار داشت: رقم اداره خدم و حشم دولتی در بودجه سال 98، عدد 400 هزار میلیارد تومانی را نشان می دهد.

وی با اشاره به درآمد بالغ بر هزار میلیارد تومانی حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی افزود: آنچه متعلق به مردم است از طریق فروش نفت و صادرات غیرنفتی و یا درآمدهای مالیاتی حاصل می شود. بنابراین بین 400 هزار میلیارد تومان با هزار میلیارد تومان فاصله زیادی است و این منابع ملی در بانکها و شرکت های دولتی صرف می شود.

مشاور و مدرس صنعت در رابطه با نقش سیاست خصوصی سازی در حل مشکل تخصیص رقم قابل توجه بودجه به شرکت های دولتی گفت: عمده رویکردها در واگذاری بخش تولیدی دولتی به بخش غیردولتی، بر محور تولید نیست چراکه هنوز بستر لازم برای تولید و تولیدکننده به عنوان کارآفرین در کشور ما مهیا نشده است. به عنوان نمونه چندین سال از تصویب قانون رفع موانع تولید می گذرد اما گمرک، اداره مالیات، مجلس و بانک مرکزی آنطور که باید در راستای رفع موانع تولید گام اساسی برنداشتند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ادامه داد: صرف نظر از عدم شفافیت در واگذاری ها و عدم قیمت گذاری های صحیح، هنوز بخش خصوصی توانمند نشده است.

حاجی میرعرب با با بیان اینکه فرهنگ، مقدمه تولید و توسعه اقتصاد در هر جامعه ای است افزود: در دلالی سودهایی نهفته است که در حوزه تولید و حداقل در سالهای اول وجود ندارد. فرهنگ تولید، بهره وری بالا و زیاد کار کردن و حتی عجله برای سود زیاد نوعی از فرهنگ هستند که در ریشه یابی معضلات اقتصادی باید به آن ها توجه داشت.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا بودجه بالای شرکتهای دولتی منجر به فساد و رانت خواهد شد یا خیر، گفت: در حال حاضر صندوق های بازنشستگی کشوری به بلای جان کشور تبدیل شده اند. 90 درصد از پرداخت ماهانه بازنشستگان در صندوق بازنشستگی کشوری از بودجه جاری دولت انجام می شود و به عبارتی صندوق های بازنشستگی به چیز دیگری جز مکیدن شیره اقتصادی و مالی شرکت ها برای پرداخت به مستمری بگیران خود فکر نمی کنند.

مشاور و مدرس صنعت همچنین گفت: به عنوان مثال شرکت پالایشگاه کرمانشاه در سال 1280 تاسیس شد و این شرکت تا زمان واگذاری همواره زیان ده بوده و بعد از مدتی واگذار شد. نکته اینجاست که ما اداره این شرکتها را به مدیران بازنشسته دولتی بومی واگذار می کنیم. یعنی ما یک دسته بیشتر مدیر در کشور نداریم و آن هم مدیران دولتی اند و بس. مشخص نیست این مدیران دولتی بازنشسته چه زمانی مدیریت را رها خواهند کرد.

حاجی میرعرب با تأکید بر لزوم توجه به سیاست های بالادستی در نظام بودجه ریزی گفت: کوچک سازی حجم دولت، کاهش وابستگی به نفت، توسعه بخش خصوصی و مشارکت های مردمی در اقتصاد ملی و افزایش بهره وری ملی به عنوان خطوط راهنما در سیاست های بالادستی مطرح هستند که باید به آن توجه کرد.

وی در پایان "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو یادآور شد: تعداد شرکت زیان ده دولتی در سال 1390 113 شرکت بوده که در سال 1394 به 134 شرکت و در سال 1398 به 180 شرکت رسیده است. طبق قانون محاسبات عمومی کشور دولت مکلف به تزریق مالی به این شرکتهاست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی