صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

اسفنانی ضمن مخالفت با دخالت دولت در تامین بازار، در عین حال گفت: اگر تعزیرات در قیمت مرغ دخالت نمی کرد، قیمت مرغ زنده در کشتارگاه به 7هزار و 200 تومان و 18 هزار تومان در بازار می رسید.

محمدعلی اسفنانی، معاون رئیس سازمان تعزیرات کشور در میزگرد اقتصادی رادیو گفت وگو اظهارکرد: اصل بر این است که اقتصاد اجازه پویش و حرکت را داشته باشد و بخش خصوصی بدون دخالت دولت فعالیت کند.

وی در رابطه با خصوصی سازی در کشورهای دنیا گفت: در کشورهایی که مدعی خصوصی سازی کامل اقتصاد کشورشان هستند باز هم دولت بر اقتصاد نظارت دارد. اما نظارت دولت بر اقتصاد و دخالت دولت در اقتصاد متفاوت است. ما با دخالت دولت در اقتصاد مخالفیم چراکه دخالت دولت امکان تأمین بازار را از بخش خصوصی می گیرد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در برنامه گفت وگوی اقتصادی متذکر شد: معتقدم با کاهش دخالت دولت، بازار از ثبات بیشتری برخوردار خواهد شد اما به شرط اینکه امکان توزیع عادلانه کالا و تأمین معیشت مردم به نحو شایسته ای فراهم باشد.

این مقام مسئول ابراز داشت: نظارت بر نحوه و میزان توزیع و همچنین نظارت بر کیفیت کالا از مباحثی است که نمی توان دولت را جدا از آن تصور کرد و اجازه داد بخش خصوصی به صورت کامل تمام مباحث را بر عهده گیرد زیرا تجربه کاری نشان می دهد در بسیاری از موارد این امر محقق نشده است.

اسفنانی به چرایی این مطلب اشاره و در ادامه مطرح کرد: بخش خصوصی هنوز از ظرفیت لازم برخوردار نیست البته این به معنای عدم توانایی بخش خصوصی در نظارت نیست. طبق مقررات ما و تجربیات دیگر کشورها اگر ساز وکارهای نظارت بخش خصوصی بر مجموعه های اقتصادی تعریف شود و از ظرفیت اتحادیه ها و مراجع ذیصلاح مانند اتاق اصناف نیز استفاده گردد واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی به مراتب منطقی تر و کارآمد تر خواهد بود.

معاون رئیس سازمان تعزیرات کشور در ادامه با بیان اینکه قانون اساسی در تعریف اقتصاد به هر سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی توجه کرده افزود: درست است که کلیه متغیرهای اقتصاد کلان در اختیار دولت قرار گرفته اما در برخی موارد هم اینگونه نیست یعنی ما هم اکنون با متغیرهایی مواجهیم که دولت در آن ها دخالتی ندارد. به عنوان مثال در شرایط تحریمی بابت یک کالای وارداتی پول پرداخت شده بارگیری ها نیز انجام گرفته و تا خلیج فارس هم رسیده اما به دلیل مشکل تحریمی این کالا به کشور مبدأ بازگشت داده می شود.

وی با اشاره به راهکارهای ایفای نقش نظارتی دولت بدون مداخله در اقتصاد کشور گفت: این امر شدنی است اما به شرطی که مسئولان اراده کنند. ساختار و فرمول اقتصاد کشور نیز باید به گونه ای باشد که تغییر دولتها تاثیری بر آن نگذارد اما متاسفانه مجلس و دولت وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند و عده ای هم از این فضای نامطلوب سوء استفاده می کنند.

این مقام مسئول توجه به بانکها را یکی از راهکارها برای فعال شدن بخش خصوصی و عدم دخالت دولت در مباحث اقتصادی دانست و تأکید کرد: بانکهای دولتی و خصوصی باید ملزم به انجام صرفا کارهای پولی و بانکی شوند و از دخالت در امور اقتصادی منع گردند.

اسفنانی در توضیح این مطلب اینگونه گفت: در حال حاضر بانکها یکی از موثرترین مراجع در اقتصاد کلان و خرد کشور هستند که متاسفانه به جای انجام کارهای پولی و بانکی، به کارهای اقتصادی پرداخته و به بنگاه های اقتصادی تبدیل شده اند، با این تفاوت که تمام اعتماد بخش خصوصی در هنگام راه اندازی مجموعه اقتصادی به بودجه خود و احتمالا وام بانکی است اما بانک به اعتبار سرمایه های مردمی به کاری که نباید ورود می کند و در نتیجه رقابت به این سبک و سیاق مشکل ساز خواهد شد.

معاون رئیس سازمان تعزیرات کشور با اظهار اینکه دولت در برخی موارد مجبور به مداخله در اقتصاد می شود خاطرنشان کرد: به عنوان مثال تمام نهاده ها و فاکتورهای تاثیرگذار در تولید مرغ به جز دستمزد کارگر با سالهای گذشته هیچ تفاوتی نکرده است. قیمت مرغ در فروردین سال 1396 حداکثر 9 هزار تومان بود و امسال با تلاش و حتی اجبار قیمت آن را در 11 هزار تومان ثابت حفظ کردیم و حتی در برخی موارد کاهش قیمت هم داشتیم. بنابراین اگر دولت یعنی سازمان تعزیرات به قیمت مرغ دخالت نمی کرد مرغ زنده در کشتارگاه با قیمت 7 هزار و 200 تومان تا قیمت 18 هزار تومان هم در بازار می رسید.

وی اضافه کرد: کل مرغ مورد مصرف شهر تهران در اواخر سال 1396 حدود 530 تن بود که این مصرف در اواخر سال 1397 تا هزار و 50 تن هم رسید. بخشی از این افزایش مصرف به بالابودن قیمت گوشت قرمز برمی گردد اما بخشی از آن هم جو روانی بود.

مرتبط با این خبر

  • بحران ارزی هم باعث نجات بانک های کشور نشد

  • مجلس لایحه اصلاح نظام بانکی را پیگیری جدی نمی کند

  • خرید و فروش پول در بانکها غیرشرعی است

  • نقش تسهیلات اعطائی بانکها در رشد اقتصادی

  • صندوق ها در ایران دچار بی هویتی شده اند

  • شستا به کانون فساد تبدیل شده

  • کم کاری دولتها در پشتوانه سازی مالی برای صندوق ها

  • نقش بانکها در شکل گیری مشکلات اقتصادی چیست؟

  • تحمیل قوانین بدون پشتوانه مالی به سازمان تامین اجتماعی

  • سیاست گذاری اشتغال بر اساس اعداد و ارقام محکوم به شکست است