گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو فراكسیون اشتغال و تولید ملی مجلس: واگذاری به بخش خصوصی برای دولت سخت است

عضو فراکسیون اشتغال و تولیدملی مجلس با اشاره به اینکه هنوز واگذاری برای دولتمردان بسیار سخت است گفت: بخشی از خدمات همچون دفاتر پیشخوان به بخش خصوصی واگذار شده اما این واگذاری ها هنوز دولت را کوچک نکرده است.

1398/03/13
|
10:15

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تناقضات دولت و بخش خصوصی برای تنظیم بازار و در ارتباط تلفنی با عباسعلی پوربافرانی عضو فراکسیون اشتغال و تولید ملی مجلس شورای اسلامی و زین العابدین رحمانی عضو هیئت علمی گروه مدیریت بازرگانی دانشگاه هدف مازندران از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

پوربافرانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، اعمال نظارت بدون نبود زیرساخت های لازم در کشور راناممکن خواند و اظهارکرد: نتیجه ی این نبود نظارت، عدم بهره برداری مناسب از منابع خواهد بود.

وی همچنین نبود زیرساخت های لازم را مهمترین مشکل در توزیع کالاهای اساسی دانست و افزود: متاسفانه یک بانک اطلاعاتی مناسب به عنوان راهنمای توزیع در کشور وجود ندارد. اگر چنین بانک اطلاعاتی راه اندازی شود دولت هم تصدی گری نخواهد کرد اما به دلیل نبود این شرایط دولت هنوز در واگذاری کل امور به بخش خصوصی دچار چالش است.

عضو فراکسیون اشتغال و تولید ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مهم ترین دغدغه ها درباره اختلافات دولت با بخش خصوصی مطرح کرد: نبود نظارت موجب چالش ها و فسادهایی در حاشیه این امر می شود و دولت هم به خاطر ناتوانی در مقابله با این چالش ها از جمله قاچاق و دلالان ترجیح می دهد همچنان تصدی گری و توزیع کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه هنوز واگذاری برای دولتمردان بسیار سخت است یادآور شد: در این زمینه باید یک بسته مناسبی نوشته شود تا همه ابعاد را در برگیرد. در حال حاضر بخشی از خدمات همچون دفاتر پیشخوان به بخش خصوصی واگذار شده اما این واگذاری ها هنوز دولت را کوچک نکرده است. لذا قبل از واگذاری حتما باید زیرساخت های لازم را از جهت نظارتی در دولت و از نظر اجرایی در بخش خصوصی فراهم کرد.

همچنین رحمانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، فرهنگ را مهم ترین مولفه تاثیرگذار بر بخش های مختلف اقتصادی دانست و گفت: کشور ما به دلیل برخورداری از زیرساخت ها و منابع انسانی و طبیعی، به شدت مستعد فعالیت های اقتصادی است اما متاسفانه بهره وری کشور ما پایین است.

عضو هیئت علمی گروه مدیریت بازرگانی دانشگاه هدف مازندران با تأکید بر لزوم توجه به نقش دانشگاه ها و بهره گیری از اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان افزود: ضعف مدیریت در حوزه برنامه ریزی و تصمیم گیری و همچنین در حوزه سازماندهی و کنترل موجب خارج شدن عنان کار از دست مسئولان شده است.

این استاد دانشگاه ساختار نامناسب اقتصادی کشور را از معضلات امروز کشور برشمرد و گفت: از طریق ارائه آموزش های لازم به مدیران و همچنین استفاده از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و شاخصه های اقتصاد مقاومتی می توان بخش زیادی از مشکلات را حل کرد.

رحمانی در پایان تأکید کرد: اصلاح ساختار اداری، رفع ضعف های مدیریتی و حمایت از تولیدکنندگان در راستای دستیابی به ساختار مناسب و کارآمد اقتصادی ضروری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی