گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت رئیسه كمیسیون كشاورزی مجلس: سازمان برنامه و بودجه مکلف به اجرای آمایش سرزمینی است

نماینده مجلس با اشاره به وجود الزام قانونی برای اجرای آمایش سرزمینی افزود: ما در برنامه ششم توسعه به این موضوع پرداخته ایم اما سازمان برنامه اقدام خاصی نکرده است.

1398/03/26
|
12:30
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نسخه گذر از اقتصاد منفی، بایدهای آمایش سرزمینی در کشاورزی ایران و در ارتباط تلفنی با علی محمد شاعری عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

شاعری در ابتدا با اشاره به تعریفی از آمایش سرزمینی اظهار داشت: آمایش سرزمینی به معنای بهره برداری منطقی و معقول از سرزمین بر اساس ظرفیت های طبیعی و محیطی در کشور است.

وی افزود: ایران با 165 میلیون هکتار مساحت شامل راه ها، جنگلها و مراتع، دریاها، سکونتگاه های ایرانیان و فعالیت های کشاورزی و زراعی است که برای استفاده بهینه از سرزمین باید ظرفیت های طبیعی، زراعی و منابع آب و خاک و اقلیم را سنجیده و بارگذاری کشاورزی و صنعتی و توسعه ای را بر اساس آن انجام داد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه وظیفه آمایش سرزمین بر عهده سازمان برنامه و بودجه است تأکید کرد: این سازمان باید مطالعات لازم را درباره ظرفیت های محیطی و طبیعی انجام دهد. اراده این کار تا به الان وجود داشته و فرهنگ سازی هایی نیز از سوی رسانه ها و محافل دانشگاهی انجام شده اما در عمل هنوز شاهد اتفاق قابل ملاحظه ای نیستیم.

شاعری با اشاره به مثالی در این باره گفت: استان اصفهان و فارس در حال حاضر با بحران آب مواجه اند اما شاهد کشت برنج در این استانها هستیم. علاوه براین، کشت مرکبات در استان های شمالی کشور به شدت رونق یافته که هر چند سال یک بار در اثر یک سرما و طوفان خسارت غیرقابل جبرانی به آنها وارد می شود. کلیه این مسائل به خاطر عدم پهنه بندی و مدیریت سرزمین بر اساس داده های علمی و ظرفیت هاست.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه الزام قانونی برای این کار وجود دارد افزود: ما در برنامه ششم توسعه به این موضوع پرداختیم اما سازمان برنامه تا به الان اقدام خاصی در این راستا نکرده است.

شاعری ضمن تصریح بر معطل ماندن بسیاری از قوانین کشور، به وظیفه نظارتی مجلس در این باره اشاره کرد و افزود: ما نظارت ها را در قالب تحقیق و تفحص و سوال از رئیس جمهور انجام می دهیم و درباره عدم اجرای آمایش سرزمینی نیز تذکراتی داده ایم، چراکه بودجه ای که برای این کار توسط دولتها تعیین می شود به شدت ناچیز است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه، بحران آب، فرسایش خاک و امنیت غذایی در کشور را جدی و نگران کننده خواند و تأکید کرد: اگر کشورمان را بر اساس ظرفیت های محیطی، پهنه بندی کنیم و توسعه منطقه ای بر اساس آمایش سرزمینی شکل بگیرد اهداف توسعه پایدار نیز محقق خواهد شد.

این مقام مسئول خشک شدن دریاچه ارومیه و هامون و از بین رفتن جنگلها و مراتع را نتیجه توسعه نامتوازن در کشور دانست و افزود: توسعه تنها بر پایه مطالعات علمی و آمایش سرزمینی محقق خواهد شد اما متاسفانه توسعه کشور ما در بخش کشاورزی و صنعت نامتوازن و نیمه علمی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی