گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس: اعتقادی به سازمان حمایت ندارم/ سیاستگذاری دولت در کشاورزی دردسرساز شده

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، نقش سازمان حمایت را در کنترل قیمت مخرب دانست و گفت: به این سازمان حمایت اعتقاد ندارم این سازمان قادر به حمایت همزمان از هر دو بخش نیست.

1398/03/28
|
10:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع رسالت های اقتصاد کشاورزی در اقتصاد ایران و ارتباط تلفنی با علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

ابراهیمی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو در رابطه با وضعیت اقتصاد کشاورزی در ایران بیان داشت: اقتصاد کشاورزی در ایران یک اقتصاد پویا است و سهم نسبتا خوبی در اقتصاد دارد بطوریکه در شرایط سخت امروز این بخش کشاورزی است که به ماندگاری کشور از حیث اقتصادی کمک می کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: بیش از 95 درصد بخش کشاورزی عام شامل زراعت، باغبانی و دامپروری توسط بخش خصوصی و در قالب اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می شود و بخش سیاست گذاری، تأمین سرمایه و اعتبارات لازم و مدیریت تأمین نهاده ها نیز در اختیار دولت است.

این نماینده مجلس متذکر شد: اشکال اساسی به عنوان مانع توسعه بخش کشاورزی، احاطه بخش دولتی در بخش سیاست گذاری و تصمیم گیری است درحالیکه بهتر بود بخشی از سیاست گذاری ها با تصمیم و مشورت بخش خصوصی انجام می گرفت.

وی با اشاره به مثالی در رابطه با دخالت دولت گفت: دولت درخصوص تعرفه ها، ممنوعیت صادرات، محدودیت های وارداتی و نرخ گذاری ها دخالتی می کند درصورتیکه نقش چندانی در هزینه های تولید ندارد.

ابراهیمی اظهار کرد: یکی از دلایل موفقیت نسبی بخش کشاورزی این است که 95 درصد عملیات مانند تولید محصول بر عهده بخش خصوصی است اما سیاست گذاری دولت به جای تسهیلگری دردسر ساز شده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه، نقش نهادهای مختلف مانند سازمان حمایت، تعزیرات و خدمات حمایتی را در نرخ گذاری و کنترل قیمت بی مورد و مخرب عنوان کرد و گفت: بنده به سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده اعتقاد ندارم چراکه قادر به حمایت همزمان از هر دو بخش نیست.

وی با بیان اینکه دولت به بهانه تأمین ارز همه دخالت های خود را توجیه می کند یادآور شد: یکی از توجیهات دولت برای دخالت در نرخ گذاری ها مربوط به ارز است درصورتیکه اگر نرخ ارز آزاد بود رقابت سالمی در سایه اقتصاد آزاد صورت می گرفت و نیازی به هزینه های هنگفت نظارتی نبود.

ابراهیمی در پایان "گفت و گوی اقتصادی" از شبکه رادیویی گفت و گو، بر ضرورت تغییر نحوه حمایت از تولید تأکید کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی