صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران گفت : بخش اعظم مستمری بگیران زیر خط فقر هستند.

برنامه " مناظره " با موضوع گره کور همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران دستگاه های مختلف در ارتباط تلفنی با دکتر آرمین خوشوقتی ، عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

دکتر آرمین خوشوقتی که به صورت تلفنی با برنامه مناظره رادیو گفت و گو سخن می گفت ، به ارائه آماری در خصوص حقوق پرداختی در صندوق تامین اجتماعی پرداخت و عنوان کرد : حدود یک میلیون نفر از مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی را یتیمان ، زنان بی سرپرست و بیماران سرطانی تشکیل می دهند. از میان مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی 33 درصد که شامل 81 درصد ازکارافتادگان و 56 درصد بازماندگان فوتی است ، حداقل حقوق را دریافت می کنند.

وی افزود : دردناکتر از همه این آمار این است که حدود 60درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی که 2میلیون و 100هزار نفر هستند زیر حداقل حقوق ( کمتر از یک میلیون و 500هزارتومان ) یعنی زیر خط فقر دریافت می کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران در خصوص ممنوعیت کار برای مستمری بگیران اظهار کرد : مستمری بگیران دولتی و کشوری محدودیت کمی برای اشتغال مجدد دارند اما مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی محدودیت دارند ، چرا که کارفرما مکلف است آنها را بیمه کند و به محض اینکه مشغول به کار می شوند مستمری آنها قطع می شود.

خوشوقتی به تفاوت همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری با مستمری بگیران تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت : از 122هزار میلیارد تومان بودجه سال 98 صندوق تامین اجتماعی ، 30هزار میلیارد تومان مربوط به هزینه درمان شاغلین و بازنشستگان است که پیشتر از محل نه بیست و هفتم تامین می شد اما در حال حاضر دسترسی به آن ممکن نیست.

وی ادامه داد : از سوی دیگر بدهی دولت به سازمان نیز بسیار بالاست و با توجه به این حجم مطالبات ، همسان سازی تا پرداخت بدهی دولت ناممکن خواهد بود و این وضعیت در صندوق تامین اجتماعی قابل قیاس با صندوق بازنشستگان لشکری و کشوری نیست.

خوشوقتی در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو با بیان اینکه همسان سازی در صندوق تامین اجتماعی بیش از هر بخشی احساس می شود، گفت : حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید ترمیم شود اما با توجه به پایین بودن اعتبارات آن ، کمک مالی دولت لازم است.

مرتبط با این خبر

  • شستا حیاط خلوت دولت است +صوت