صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران گفت: سازمان تامین اجتماعی جریمه های خود را محاسبه می کند و فقط صنایع به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت های معدنی ایران در پشتیبانی از مواد اولیه تولید داخل با حضور مهندس حسن حسینقلی نائب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران و رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران و مهندس حسن خسروجردی رئیس سابق اتحادیه نفت، گاز، انرژی و پتروشیمی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: در حال حاضر 52 میلیارد تن مواد معدنی در ایران شناسایی شده که 64 عنصر جدول مندلیف را تشکیل می دهد.

وی با اشاره به رشد صنایع معدنی بعد از انقلاب افزود: با وجود عدم همکاری بانکها، دولت، قوه قضائیه، مجلس و مسئولان تصمیم گیر اما صنایع معدنی در ایران رشد خوبی کرده است.

حسینقلی با اشاره به پتانسیل های عظیم معدنی در ایران گفت: هفت درصد از کل سطح زمین ایران پروانه اکتشاف دارد که سه درصد آن مربوط به پروانه بهره برداری و حدود یک درصد از آن مورد بهره برداری قرار گرفته اما با این وجود بسیار ضعیف عمل کردیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران، بودجه ناچیز سازمان زمین شناسی ایران را نشانه کمترین توجه به این سازمان طی چهل سال دانست و افزود: این بی توجهی ها درحالیست که این سازمان قادر به توسعه اکتشافات مواد معدنی می باشد. اگر مسئولان سه قوه به اشتغال، تولید و صادرات اعتقاد داشتند هم اکنون شاهد چالش های پیش روی واحدهای تولیدی و معدنی نبودیم.

نائب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران با بیان اینکه سامانه نیما، ارز 4200 تومانی و ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز در سال گذشته باعث رکود و تعطیلی بسیاری از واحدهای معدنی و صنعتی ایران شد ادامه داد: نتیجه این اقدامات کاهش تولید ملی و اشتغال و هزاران آسیب اجتماعی است.

وی با اشاره به چالش های خارجی و داخلی بخش معدن در ایران بیان داشت: چالش های خارجی مربوط به اقدامات آمریکا و دشمنان نظام می شود که ما راحت تر با آنها می جنگیم تا با چالش های داخلی. به عنوان مثال آمریکا صادرات فلزات از ایران را تحریم کرد و ما هم اکنون صادر می کنیم اما ما در فقط یک مورد قیمت گذاری مواد صادراتی هم نمی توانیم با گمرک به توافق برسیم؛ گمرک حرف ما را نمی شنود.

حسینقلی با تأکید بر اینکه صنایع معدنی نیازمند همکاری دانشگاه هاست افزود: صنایع معدنی نیازمند تکنیسین و مهندسانی است که در واحد تولیدی کار کنند اما متاسفانه سیستم آموزشی ما بسیار ضعیف است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران با انتقاد از اینکه در شرایط جنگ اقتصادی، هر سازمانی کار خود را انجام می دهد گفت: سازمان تامین اجتماعی جریمه های خود را محاسبه می کند، دارایی مالیات می گیرد و بانکها هم همچنان بهره های بانکی خود را دریافت می کنند و فقط این صنایع اند که به شدت تحت فشار قرار گرفته اند، لذا تشکیل یک ستاد بسیار قوی برای مقابله با تحریمها و جنگ اقتصادی ضروری است.

وی اضافه کرد: بر خلاف عقیده برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معدن و معدن کار نه تنها تخریب کننده کشاورزی و روستا نیست بلکه در دور افتاده ترین نقاط کشور جاده می زند و آب و گاز می برد و اشتغال هم ایجاد می کند.

حسینقلی در رابطه با صندوق ضمانت فعالیت های معدنی گفت: این صندوق پروانه معدن را به وثیقه می گیرد و به واحد وام می دهد اما مجلس اعتقادی به معدن کاری ندارد چراکه اگر اعتقاد داشت 10 هزار میلیارد تومان به این صندوق وام می داد تا صنایع معدنی ایجاد شوند.

مرتبط با این خبر

  • نیروی انسانی متناسب با مشاغل، نیاز تولید درون زاست