صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: افزایش قیمت ارز، صادرات بسیاری از تولیدات را توجیه پذیر کرده است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تأثیر نوسانات ارزی و بی ثباتی قیمتها بر مسیر کسب و کار در ارتباط تلفنی با حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

گرمابی در پاسخ به این سوال که مقصر نوسانات ارزی و بی ثباتی قیمت ها چه کسی است گفت: همه ما مقصر هستیم و نمی توان گفت دولت به تنهایی در این قضیه موثر است، مدتهاست که با شدت و ضعف مورد تحریم آمریکا و در برهه ای نیز مورد تحریم کشورهای اروپایی قرار گرفتیم و این بر ثبات قیمت ها و نرخ ارز تأثیر خود را گذاشته است.

وی افزود: همه دولتها در دوره اول مسئولیت خود قیمت ارز را با تزریق ارز و فشار بیرونی به صورت مصنوعی ثابت حفظ کردند اما در دوره بعد آن را رها کردند درحالیکه تفاوت تورم داخلی و بین المللی هر سال باید به قیمت ارز اضافه می شد. مجموع این مسائل باعث نوسان و عدم ثبات قیمت ارز شده و این بدترین حالت ممکن برای سرمایه گذار خارجی یعنی پیش بینی وضعیت آینده نرخ ارز در ایران است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اهمیت میزان مبادلات تجاری ایران با کشورهای خارجی و تک محصولی و چند محصولی بودن آن بیان داشت: مدتهاست که به درآمد ارزی نفت وابسته شدیم و هرگونه تغییرات در این درآمد ارزی مستقیماً روی قیمت ارز در ایران اثرگذار است اما برای رهایی از این مشکل کار اساسی انجام نشده است.

این نماینده مجلس یادآور شد: تحریمهای ظالمانه آمریکا شاید از دفعات قبل بدتر باشد زیرا راه های دور زدن از تحریمها را بسته اند.

گرمابی با انتقاد از عدم برنامه ریزی مناسب و عدم استفاده از توان داخلی گفت: دولت یکی از مقصران است اما تنها مقصر این قضیه نیست و سازمانها و سایر قوا نیز در این زمینه دخیل هستند.

وی با انتقاد از سوء تدبیر، نبود شایسته سالاری در انتخاب مدیران و عدم استفاده از پتانسیل های کشور گفت: متأسفانه از جوانان با شایستگی های فراوان استفاده نمی شود. مجموعه این عوامل مشکلات متعددی را برای اقتصاد ایران رقم زده است.

نماینده مجلس تصریح کرد: شرایط ایران به گونه ای است که حتی امکان پیش بینی کوتاه مدت را نداریم و از طرف دیگر هم آمریکا با اعمال تحریم های ظالمانه درصدد صفر کردن صادرات نفتی ایران است. لذا تصمیم گیری مجلس نیز بر مبنای شرایط خواهد بود.

گرمابی در رابطه با فرصت ها و چالش های شرایط کنونی گفت: با وجود همه مشکلاتی که افزایش نرخ ارز برای مردم ایجاد کرده و قدرت خرید را کاهش داده اما یک فرصت مناسب برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان است.

وی افزود: افزایش قیمت ارز، صادرات بسیاری از تولیدات را توجیه پذیر کرده و بنابراین با استفاده از تهدید فعلی (کاهش درآمد نفتی) می توان فرصت صادرات سایر کالاها را ایجاد کرد

مرتبط با این خبر

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند

  • عدم بازگشت ارز صادراتی، کسب و کار تولیدکنندگان را مختل می کند