صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی گفت: تحریم های دور جدید حلقه حساس و ضعیف در هر زنجیره تامین مواد اولیه صنایع را نشانه گرفته اند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مشکلات تأمین مواد اولیه و تاثیر آن بر فضای کسب و کار با حضور دکتر مرتضی انوشه مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

انوشه در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: پدیده تحریم به معنای موانع فعالیت در مسیر کسب و کار و ناشی از عوامل خارجی و داخلی (خودتحریمی) است.

وی با اشاره به شاهد مثالی در این باره گفت: به عنوان مثال در برخی موارد تعدد مقررات و دستورالعمل ها و بخش نامه های جای خود را به تناقض می دهند و قوانین همدیگر را نقض می کنند علاوه براین، عدم اقدام به موقع نیز می تواند نوعی خودتحریمی محسوب شود.

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بنگاه ها و کسب و کارها در اثر تحریم ها برای تأمین مواد اولیه دچار مشکل می شوند و البته در این میان بنگاه های کوچک و متوسط آسیب بیشتری می بینند.

انوشه در پاسخ به این سوال که آیا همه مواد اولیه وارداتی است یا خیر؟ گفت: بخش موثره و مهم مواد اولیه مورد نیاز برای تولید داخل وارداتی است اما باقی مواد اولیه در داخل تولید می شوند و البته این موضوع درباره کالاهای مختلف، متفاوت است. این تحریمها به شدت بر زنجیره تامین مواد اولیه اثر گذاشته و متاسفانه تحریم های دور جدید حلقه حساس و ضعیف در هر زنجیره تامین مواد اولیه صنایع را نشانه گرفته اند.

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه جامعه دانشگاهی، صنعتی و حتی عموم مردم خودتحریمی را مترادف با بی کفایتی کشور می دانند افزود: این تصور درست نیست، به عنوان مثال فرآیند طولانی ثبت سفارش و مجوزها در کسب و کار را نباید به معنای خودتحریمی و بی کفایتی تلقی کرد. رسانه ها باید این موضوع را تبیین کنند که بخشی از این خودتحریمی ها به دلیل شرایط ویژه کشور است.

انوشه با اشاره به راهکارهای تامین مواد اولیه عنوان کرد: مکانیزم تحریم ها در حال حاضر بر مسیرهای شناخته شده (فرآیند تامین مالی، نقل و انتقال، بیمه و غیره) قرار گرفته و عمل می کند بنابراین ما باید روی مسیرهای جایگزین تمرکز کنیم. این مسیرهای جایگزین می توانند کشورهای دوم و سوم و گم کردن رد یک محصول باشد.

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خاتمه یادآور شد: پیامدهای انتخاب مسیرهای جایگزین برای تأمین مواد اولیه گفت: طولانی شدن زمان، افزایش هزینه و ریسک های مالی سه اثر وضعی انتخاب مسیرهای جایگزین در مواجهه با تحریم هاست.


مرتبط با این خبر

  • دولت و بانک مرکزی مقصر انحراف نقدینگی از مسیر اصلی اند

  • دولت برای واگذاری ها شهامت به خرج دهد

  • محدوده انحصار و ورود دولت به حوزه اقتصاد کجاست؟

  • خصوصی سازی به یکی از عوامل فساد تبدیل شده است

  • حجم بالای جمعیت غیرفعال موجب فلج شدن اقتصاد می شود

  • احیای تعاونی ها راهکار کاهش سهم دولت در اقتصاد

  • سهم تحریم ها در بی ثباتی اقتصاد کشور ناچیز است

  • سود 20درصدی سپرده یعنی تیر خلاص به تولید

  • راهکارهای مهار نقدینگی سرگردان چیست؟

  • واکاوی چرایی رسوب کالا در بنادر