گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: نبود بودجه بهانه خوبی برای حذف یارانه نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص اصلاح ساختار بودجه تاکید کرد: بحثی که در اصلاح ساختار داریم این است که نظام هدفمندی یارانه ها را که بر اساس اصول گذشته نتوانسته ایم به آن اهداف برسیم تغییر دهیم.

1398/04/29
|
09:18
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع چالش و نگرانی از طرف حذف یارانه ها در اصلاح ساختار بودجه و با حضور دکتر مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی ایران و دکتر محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مسعود دانشمند با یادآوری اینکه پرداخت یارانه ها از قانون هدفمندی یارانه ها به وجود آمد، گفت: بنا بر قانون هدفمندی یارانه ها قیمت بنزین، گازوئیل و سوخت را افزایش دادیم و دولت در لایحه ای تفاوت این افزایش را به مجلس برد که بخشی از آن را مستقیما به مردم و بخش دیگر را به صنایع و بخشی را در جای دیگر هزینه کند.

عضو اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه این پول را از مردم گرفته اند و بین خود مردم توزیع می شود، ابراز داشت: متاسفانه در سال های اخیر به خصوص در این دولت، مسئله تغییر کرده است به این معنا که دولت دارد یارانه ها را از محل بودجه خودش می پردازد در حالیکه این گونه نیست.

وی با اشاره به قدرت خریدی که با یارانه می توان داشت، عنوان کرد: زمانی که لایحه تصویب شد، با توجه به آن شرایط حدودا هر یارانه 45 هزار و 500 تومانی که پرداخت می شد نزدیک به 50 دلار بود اما اکنون با قیمت های فعلی به حدود 4 دلار تبدیل شده است. یعنی قدرت خرید کاهش پیدا کرده است.

دانشمند ادامه داد: بهانه دولت برای حذف یارانه، نداشتن بودجه است در حالیکه اصلا ربطی به بودجه دولت ندارد و این پولی است که مردم دارند بنزین و گازوئیل را گران تر خریداری می کنند و برق و آب و گاز را گران تر پرداخت می کنند.

وی در عین حال پرداخت یارانه نقدی برای طولانی مدت را کاری غلط دانست و متذکر شد: باید یارانه ها تغییر مسیر به سمت یارانه های غیر نقدی دهند که بعد به سمت یارانه های فرهنگی و آموزشی برویم. اما متاسفانه ما در پرداخت یارانه نقدی مانده ایم.

عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: اگر قرار است یارانه ها حذف شود بنابراین قیمت گاز و برق و بنزین هم باید به قیمت قبل برگردانند، در این صورت مشکلی وجود ندارد.

وی متذکر شد: تفاوت حامل های انرژی را در خزانه می ریزیم و بعد از خزانه یارانه می دهیم این پرداخت کردن از بودجه نیست و باید این تفکر را اصلاح کنیم.

دانشمند در رابطه با اصلاح ساختار بودجه پیشنهاد داد: اگر بخواهیم قانون هدفمندی یارانه ها را اصلاح کنیم باید از نو بنویسیم. اینکه بگوییم سه دهک بالا را حذف می کنیم اشتباه است. باید به اقشار پایین و آسیب پذیر جامعه کمک های غیر نقدی دهیم که این کمک ها هم از نظر مسکن و هم از نظر حامل های انرژی و هم از نظر آموزش و پرورش و شهریه باشد.

وی خاطر نشان شد: هدف این است که این دهک ها از معیشت لازم و کرامت انسانی لازم هم برخوردار باشند با این رویکرد باید کار کارشناسی کنیم و از ابتدا قانون هدفمندی را بنویسیم.

در ادامه محمد حسینی با تاکید بر اینکه هدفمندی یارانه ها ارتباط مستقیمی با بودجه عمومی دولت ندارد، گفت: در قانون هدفمندی یارانه ها به صراحت داریم که منابع را باید در حساب خزانه بریزیم و سه تا ردیف ببینیم که در آنجا 50 درصد نقدی برای مردم و حدود 30 درصد برای تولید و درصدی هم برای منابع بودجه ای دیده شده است.

وی به هدف اصلی قانون هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و بیان داشت: ما به دنبال افزایش قیمت حامل های انرژی با رویکرد کاهش مصرف بودیم و از طرفی بتوانیم با افزایش قیمت حامل های انرژی که اقشار بالادست جامعه از آن مصرف می کنند، دهک های پایین جامعه هم برای کاهش ضریب جینی از این منابع استفاد کنند ولی متاسفانه در طول این مسیر کل اهداف آن قانون و شرایط فعلی از دست رفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه حدود 76 میلیون نفر یارانه دریافت می کنند، اظهار داشت: قیمت حامل های انرژی موجود از جمله بنزین و گازوئیل نسبت به سایر موارد مصرفی بسیار پایین است و در مقایسه با قیمت فوب خلیج فارس، چند صد هزار میلیارد یارانه پنهان هم در اقتصاد کشور مطرح می شود.

وی در خصوص اصلاح ساختار بودجه تاکید کرد: بحثی که در اصلاح ساختار داریم این است که نظام هدفمندی یارانه ها را که بر اساس اصول گذشته نتوانسته ایم به آن اهداف برسیم تغییر دهیم. اینکه عدد قابل قبولی به اقشار آسیب پذیر و نیازمند جامعه داده شود و از طرفی قیمت حامل های انرژی افزایش قیمت مناسبی دهیم تا یارانه های پنهان برای اقتصاد هم برای عده ای خاص استفاده نشود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی