گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: مجلس لایحه اصلاح نظام بانکی را پیگیری جدی نمی کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: لایحه اصلاح نظام بانکی به دلیل مشکلات برگشت خورد و هم اکنون در کمیسیون اقتصادی به صورت جدی پیگیری نمی شود.

1398/04/30
|
14:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش بانک ها در شکل گیری مشکلات اقتصادی در ارتباط تلفنی با دکتر محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت وگو روانه آنتن شد.

حسینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو عدم استفاده کامل از ابزارهای بازار سرمایه ای را یکی از دلایل مشکلات فعلی کشور دانست و گفت: ما فقط فضای اقتصادی کشور را در حوزه بانک محوری ترسیم کرده ایم به طوریکه هر کسی برای راه اندازی کوچکترین بنگاه اقتصادی نیز به دنبال دریافت تسهیلات است.

وی با تصریح بر اینکه نظام بانکداری فاقد کارآمدی لازم است افزود: دخالت هایی که به صورت دستوری در حوزه بانکداری طی سالهای اخیر صورت گرفته باعث شرایط ناهنجار در نظام بانکی کشور شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد: بانک ها علاوه بر بنگاه داری به خرید دارایی ها نیز پرداخته و از طرف دیگر به جای مشارکت در حوزه های اقتصاد صاحب اقتصاد شده اند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: تعداد زیادی از شرکت های سرمایه گذاری زیرمجوعه بانک ها هستند که از این رو طبق ماده 16 قانون " رفع موانع تولید" مقرر شد تا نظام بانکداری به مدت دو سال از نظام بنگاه داری فاصه بگیرد.

حسینی با اشاره به راهکارهای حل مشکلات نظام بانکی در ایران مطرح کرد: در گام نخست مجلس باید اصلاح نظام بانکی را در دستور کار خود قرار دهد، بانک مرکزی نیز باید به عنوان یک سیاست گذار و ناظر عمل کند و میزان مشارکت و تسهیلات بانکی در حوزه تولید افزایش یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درخصوص لایحه اصلاح نظام بانکداری خاطرنشان کرد: این لایحه از گذشته نیز مطرح بوده، کمیسیون اقتصادی مجلس دهم اقداماتی در این خصوص انجام داد و در صحن علنی مجلس نیز مطرح شد اما متاسفانه به دلیل مشکلات برگشت خورد و هم اکنون نیز در کمیسیون اقتصادی به صورت جدی پیگیری نمی شود.

حسینی در خاتمه تأکید کرد: اصلاح نظام بانکداری برای رفع مشکلات اقتصادی ضروری است و نمایندگان باید آن را از کمیسیون مطالبه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی