گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس اقتصادی: بحران ارزی هم باعث نجات بانک های کشور نشد

یک کارشناس اقتصادی گفت: مردم و فعالان بازار سرمایه، بحران ارزی را عامل نجات بانکها تلقی می کردند اما ترازنامه سیستم بانکی در پایان سال 1397 اوضاع وخیم بانکها را نشان می دهد.

1398/04/30
|
16:15
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش بانک ها در شکل گیری مشکلات اقتصادی و با حضور محمد ماهی دشتی کارشناس مسائل اقتصادی و شادی بزرگی کارشناس پولی و بانکی از شبکه رادیو گفت وگو روانه آنتن شد.

ماهی دشتی با بیان اینکه منابع اقتصادی کافی در ایران برای توسعه اقتصادی وجود ندارد گفت: عملکرد اقتصاد ایران فاقد کارایی لازم برای ایجاد رشد اقتصادی است و به دلیل عدم امکان انباشت ثروت همزمان با رفاه مصرف کننده سطح تعادل تولید ناخالص داخلی نیز افزایش نمی یابد.

کارشناس مسائل اقتصادی نبود منابع کافی برای رشد اقتصادی را ناشی از پایین بودن سطح نوآوری و خلاقیت در اقتصاد دانست و افزود: با توجه به سهم اصلی بانک ها در اقتصاد انتظار می رود که تخصیص منابع به فعالیت های نوآورانه و خلاقانه صورت گیرد.

وی همچنین نرخ بهره را زاییده عملکرد کل اقتصاد کشور خواند و گفت: با توجه به نرخ تورم نقطه ای 50,4 دهم درصد در پایان خرداد، نرخ بهره بانکی هم باید بیشتر از حال حاضر باشد زیرا تقاضای منابع نقدینگی بسیار زیاد است.

ماهی دشتی یادآور شد: عمده پس انداز ما در اختیار اقلیت پس اندازکنندگان است و اکثریت پس اندازکنندگان سهم کوچکی در سپرده های بانکی دارند. این پس اندازکنندگان بزرگ، که معمولا تحت مالکیت خود بانکها هستند، می دانند باید در چه زمانی منابع نقدینگی را وارد معاملات سفته بازی کنند.

وی با اشاره به اینکه نرخ بهره باید از بازار تعیین شود گفت: هم اکنون نرخ بهره و سود سپرده و تسهیلات به اشتباه پایین است و با توجه به شرایط اقتصادی خود به خود تعدیل خواهد شد.

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: مردم و فعالان بازار سرمایه بحران ارزی را عامل نجات بانکها تلقی می کردند اما ترازنامه سیستم بانکی در پایان سال 1397 نشان می دهد که نسبت سرمایه به کل دارایی های بانکی از 3,7 دهم درصد از سال 1393 به 1,1 دهم درصد در پایان سال 1397 رسیده است. بنابراین نه تنها از استانداردها پایین تر هستیم بلکه تحولات اقتصادی موجب بدترشدن وضعیت بانکها نیز شده است.

ماهی دشتی تفاوت در شاخص های سلامت بانکها را نشانه وجود مسائل در خود بانکها دانست و گفت: تفاوت ترندها در بانکها به معنای ضرورت اصلاح بانکی و حذف بانکهای بد است.

این کارشناس اقتصادی عدم نظارت کلان، گران بودن هزینه بانکها از نظر ساختمان، پرسنل و فعالیت، کج گزینی و پرداخت وام ها به افراد پرریسک تر را از جمله مشکلات نظام بانکی در ایران دانست.

در ادامه، بزرگی اظهار کرد: بحران بانکی به معنای عدم تعادل در بازار بانک و یا پول نیست زیرا نرخ بهره بانکی نیز مانند هر بازار دیگر ناشی از تقاضا و عرضه پول است.

کارشناس پولی و بانکی افزود: ما همه مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از نرخ بهره می دانیم درصورتیکه نرخ سود بالا هم اکنون معلول شرایط اقتصادی است.

بزرگی ادامه داد: ما در شرایط نوسانات بازارهای موازی مردم را از سپرده گذاری در بانک ها نهی می کنیم و در نتیجه سرمایه ها از بانک خارج می شود، در این میان بانکها برای رقابت مجبور به ارائه امکاناتی می شوند تا بانک مرکزی را دور زده و نرخ بهره را بالا ببرند و مجددا مردم هم سرمایه خود را به بانکها انتقال می دهند.

کارشناس پولی و بانکی نظارت بر نرخ سود بانک ها و تعریف چارچوب برای عملکرد بانکها را امری ضروری دانست و متذکر شد: متاسفانه هر دستوری که از سیاست گذاران بر روی هر قیمت و مولفه ای اعمال شده بعد از مدتی به قیمتی بالاتر از قبل بر می گردد.

بزرگی در رابطه با بنگاه داری بانک ها در ایران گفت: بانک های کشورهای دیگر بنگاه داری نمی کنند اما فعالیت های اقتصادی سودآوری را راه اندازی کرده و آن را به سهامداران و ذینفعان انتقال می دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی