گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نماینده ادوار مجلس: بانک مرکزی درباره کاهش سرمایه مازاد بانکها اقدام کند

نماینده ادوار مجلس گفت: کاهش دارایی های مازاد بانکها از طریق فروش و تنبیه بانکهای متخلف توسط بانک مرکزی بانکها را از بنگاه داری خارج خواهد کرد.

1398/05/01
|
12:15

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تأثیرات مخرب بنگاهداری بانکها بر اقتصاد و با حضور محمدحسین میرمحمدی نماینده ادوار مجلس و مشاور تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

میرمحمدی در برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با اشاره به وظیفه اصلی بانکها اظهار داشت: بانکها موظف به جمع آوری سرمایه ها و هدایت آن به کارهای مولد و تولیدی و در جهت ارائه خدمت به اقتصاد هستند.

نماینده ادوار مجلس با اشاره به ورود بانکها به حوزه مسکن طی دهه اخیر گفت: بانکها به دلیل کم هزینه بودن و مطمئن بودن وارد بازار مسکن شدند و سرمایه ها را تبدیل به ملک کردند. بخشی از این سود را به سپرده گذار و بخش قابل توجهی از آن را هم خودشان به عنوان سرمایه گذار بین صاحبان سرمایه تقسیم می کنند.

وی هدف از گرایش بانکهای ایران به کارهای منفعت طلبانه را بالا بردن ترازنامه های خود عنوان کرد و افزود: ما در حال حاضر به سمت اقتصاد و بانکداری الکترونیک حرکت می کنیم تا جایی که ارتباط افراد با خدمت دهندگان قطع و سوء رفتارها کاهش یابد اما با این وجود معلوم نیست چرا بانک های ایران برای ازدیاد شعبه مسابقه می دهند.

میرمحمدی با اشاره به شاهد مثالی در این باره گفت: دو شعبه بانک پارسیان به فاصله 500 متر از یکدیگر در بلوار مرزداران شعبه افتتاح شده درصورتیکه این کار فقط هزینه بانک را افزایش و سود آن را کاهش می دهد. کاهش سود باعث گرایش بانک به کارهای دیگر در حوزه حسابداری خواهد شد و اینجاست که بانک مرکزی به عنوان متولی هدایت بانک به ریل صحیح خدمت رسانی باید ورود کند.

نماینده ادوار مجلس بخشی از مشکلات تورمی در ایران را ناشی از تعاملات بانکی و ارتباطات ناسالم بین بانکی و موسسات مالی و اعتباری دانست و گفت: وضعیت امروز کشور نتیجه کوتاهی بانک مرکزی در نظارت بر بانکها است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی طی دهه های اخیر موفق به ایفای کامل نقش نظارتی خود نشده افزود: شکل گیری موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و اقدامات بانک های خصوصی خارج از ظرفیت اقتصاد ایران ناشی از این عدم ایفای نقش است.

میرمحمدی با اشاره به دلایل عدم حمایت بانکها از بخش تولید بیان داشت: بخشی از این موضوع به مطالبات معوق بانکها برمی گردد و بخشی هم به دلیل برابر نبودن وثایق با تسهیلات پرداخت شده می باشد.

نماینده ادوار مجلس در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: عموم بانکهای ایران شرکت های سرمایه گذاری دارند و حتی به ورزش هم ورود کردند که البته بخشی از این اتفاقات به قوانین هم برمی گردد.

وی با اشاره به راهکارهای خروج بانکها از بنگاه داری مطرح کرد: کاهش دارایی های مازاد بانکها از طریق فروش، نظارت جدی و دقیق بانک مرکزی بر عملکرد بانکها و تنبیه بانکهای متخلف از جمله راهکارهایی است که می تواند بانکها را از بنگاه داری خارج کند ضمن اینکه قوه قضائیه نیز در صورت نیاز باید حمایت کند و مجلس هم قوانین را اصلاح نماید.

میرمحمدی اضافه کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس با توجه به شرایط موجود و مطالبات مردم و مقام معظم رهبری باید برنامه ریزی کند تا اگر به ضرب الاجل و مهلت های آن توجه نشود استیضاح وزیر کلید بخورد.

مشاور تنقیح قوانین مجلس با تأکید بر لزوم اصلاح ساختار و نظام بانکی گفت: تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر ادغام بانک هایی که سهامداران آنها نظامی هستند یک اصلاح ساختار محسوب شده و امر مبارکی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی