گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

استاد دانشگاه: سودآوری بانکها شرط تقویت و رشد تولید داخلی است

یک استاد دانشگاه سودآوری بانکها را شرط لازم برای تقویت و رشد تولید داخلی نظام بانکی عنوان کرد و گفت: عامل خلق پول در گذشته کشور ما تسهیلات بانکی بود.

1398/05/03
|
12:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش نظام بانکی در هدایت صحیح نقدینگی در جامعه با حضور دکتر علی سعدوندی استاد دانشگاه در حوزه بانکداری و اقتصاد کلان از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

سعدوندی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: دارایی بانکها همان تسهیلات و وام هایی است که در اختیار جامعه قرار می دهد که اگر این تسهیلات به بانک برگردد سطح نقدینگی کشور به ثبات می رسد و تورم هم نخواهیم داشت و اگر به بخش هایی ارائه شود که توانایی بازپرداخت را دارند به رشد اقتصادی نیز خواهیم رسید.

استاد دانشگاه در حوزه بانکداری و اقتصاد کلان با اشاره به اینکه نظام بانکی طی سال های اخیر به بخش هایی تسهیلات داده که توانایی بازپرداخت و یا قصد بازپرداخت آن را به نظام بانکی نداشته گفت: در نتیجه ی این اقدام بانکها، سطح نقدینگی افزایش یافت و تخصیص اعتبارات و منابع نیز به بخش های غیرمولد صورت گرفت.

سعدوندی در ادامه متذکر شد: هر وامی که به بخش بازرگانی تعلق می گیرد لزوما به بخش دلالی وارد نمی شود و ریسک سیستمی و حباب در نظام ایجاد نمی کند که ما با آن مقابله کنیم.

این استاد دانشگاه، سودآوری بانکها را شرط لازم برای تقویت و رشد تولید داخلی نظام بانکی عنوان کرد و گفت: عامل خلق پول در کشور ما تسهیلات بانکی بود که متاسفانه از سال 1393 بخش اعظم خلق پول در جامعه از طریق سود موهوم به سپرده ها برای بالا رفتن ترازنامه بانکی حاصل شد این درحالیست که نطام بانکی باید به ماموریت اصلی خود یعنی اعطای تسهیلات به بخش هایی که قابلیت بازپرداخت دارند، بازگردد.

وی با اشاره به دلایل بالا بودن بهای تمام شده پول در نظام بانکی گفت: این موضوع به چگونگی تامین مالی در نظام بانکی برمی گردد. اگر تسهیلات به نظام بانکی برنگردد به عنوان هزینه تامین مالی در نظر گرفته می شود و در نهایت آن ها را از اقتصاد دریافت خواهد کرد. لذا راهکارهای بخشنامه ای جواب نخواهد داد و وضعیت ترازنامه های بانکی را تخریب می کند.

سعدوندی با اشاره به اینکه لایحه نظام بانکی مدتهاست که در مجلس بوده و هنوز به صحن نیامده عنوان کرد: در مقابل این لایحه، چهار طرح برای اصلاح نظام بانکی و بانک مرکزی در کمیسیون مطرح است که احتمالا به زودی به صحن مجلس خواهد آمد. سیاست های کلی نظام در بخش پول و بانک نیز در حال تدوین است اما مسئله اینجاست که شاید اصلاحات به فساد بینجامد.

وی با یادآوری این نکته که نظام بانکی کشور از نظر شرعی و حقوقی ربوی نیست بلکه از نظر واقعی و اقتصاد ربوی است بیان داشت: عقد قرارداد در کشورهای پیشرفته بر مبنای شرع مبین اسلام نیست اما ظلمی هم به وام گیرنده نمی شود هرچند که ممکن است ربوی باشد. نظام بانکی در ایران از نظر شرعی ربوی نیست اما در عمل در حق وام گیرنده اجحاف می شود.

استاد دانشگاه در حوزه بانکداری و اقتصاد کلان ادغام بانکها در یکدیگر را راهکاری در جهت حل چالش های بانکی دانست.

سعدوندی معتقد است اگر کل منابع بانکی به بخش دلالی تزریق شود بهتر است تا اینکه کل منابع به افرادی تعلق گیرد که هیچ زمانی پول را پس نمی دهند و تنها در حالتی نظام بانکی تخصیص منابع را به درستی انجام خواهد داد که بخشی از ثروت مدیران و صاحبان بانک در اختیار بانک قرار گیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی