صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: هدایت منابع بانکی با آئین نامه، ضوابط و مقررات تکلیفی تقریبا غیرممکن بوده و بنابراین تنها جایگزین و راه حل در این حوزه، اصلاحات نهادی است.

برنامه"گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش نظام بانکی در هدایت صحیح نقدینگی در جامعه با حضور دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

اسماعیلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با بیان اینکه اغلب تحولات اقتصادی کشور از کانال بانک رخ می دهد تا کانال بازارهای مالی گفت: هدایت منابع بانکی با آئین نامه، ضوابط و مقررات تکلیفی تقریبا غیرممکن است و بنابراین تنها جایگزین و راه حل در این حوزه، اصلاحات نهادی است.

وی با انتقاد از رشد بی ضابطه بانک های خصوصی در کشور بیان داشت: با توجه به محدودیت قوانین و نبود ابزارهای کنترلی کافی برای هدایت منابع آنها به سمت تولید این بانکها سر از بنگاه داری و سفته بازی و سودآوری صرف و بدون توجه به تولید و مصالح کشور در آوردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) افزود: درآمد های اتفاقی برای بانکها تحول بزرگی را در فضای نقدینگی بانکی پدید آورد.

اسماعیلی دلیل اصلی تورم را رشد غیرمتعارف نقدینگی نسبت به GDP و کالاهای موجود در کشور دانست و مطرح کرد: شرایط امروز ما برای حل مسئله بانکی نسبت به شرایط کشور نسبت به یک دهه اخیر، شرایط منحصر به فرد و بی سابقه است.

این استاد دانشگاه با اشاره به روند افزایشی نقدینگی طی سال های اخیر گفت: قبل از افزایش قیمت ارز، مجموع دارایی های خارجی سیستم بانکی ایران 285 هزار میلیارد تومان بود و اگر این مبلغ را با میانگین دلار 3600 تومان تبدیل کرده باشیم همین الان دارایی سیستم بانکی ما به 950 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی همچنین مطرح کرد: گفته می شد نزدیک به 20 میلیارد دلار پول در دست مردم در خانه هاست. مردم 10 میلیارد دلار به دارایی های خانگی خود با قیمت چهار هزار تومان تا 17 هزار تومان اضافه کردند و اگر میانگین هر دلار را 10 هزار تومان حساب کنیم در مجموع 100 هزار میلیارد تومان پول اضافه از جیب مردم درآمده و ما به ازای آن 10 میلیارد دلار به پول مردم در خانه ها اضافه شده است. بنابراین ما 30 میلیارد دلار داریم که با تجدید ارزیابی به قیمت الان، 360 هزار میلیارد تومان پول می شود. این اتفاق بانکها را از وضع معیوب خود و وابستگی به آلودگی ها به تراز و سودده رساند.

اسماعیلی در رابطه با ادغام بانکها در یکدیگر عنوان کرد: مشکل بانکهای خصوصی برای ادغام این است که سهامدار خصوصی دارند و بنابراین نمی توان برای بانک متعلق به مردم تصمیم گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) در خاتمه با تأکید بر لزوم هوشمندسازی سیاست گذاری بانک مرکزی گفت: ما باید نظام بانکی را به سمت اصلاحات نهادی سوق دهیم.

مرتبط با این خبر

  • بروکراسی و موانع آن در کسب تسهیلات از منابع بانکی