گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو دپارتمان بازار سرمایه مطرح كرد: پیشرفت بورس صنایع غذایی و دارویی در شرایط تحریم

عضو دپارتمان بازار سرمایه تحریم ها را بهترین فرصت برای شرکت های بورس دانست و گفت: یکی از بهترین صنایع امسال، بورس صنایع دارویی و غذایی بود.

1398/05/06
|
11:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع انتظارات سرمایه گذاران از بورس برای تولید با حضور دکتر فرزین آقا بزرگی کارشناس سرمایه و بورس و دکتر مهدی محمودیان کارشناس بازار سرمایه و عضو دپارتمان بازار سرمایه در یکی از پژوهشکده های اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

آقا بزرگی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" بیان کرد: معاملاتی که در بازار بورس (ثانویه) انجام می شود تاثیر مستقیمی بر تامین مالی و تجهیز منابع نقدینگی ندارد.

وی با بیان اینکه اغلب کشورهای توسعه یافته و پیشرفته دارای بازار سرمایه و بورس پیشرفته متقابلی هستند افزود: ایران نیز رشد قابل توجهی در این زمینه کرده است.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه حجم معاملات این بازار از 20 هزار میلیارد تومان به 210 هزار میلیارد تومان رسیده گفت: با این وجود بازار بورس به تنهایی قادر به رفع مشکلات تولید کنندگان، فعالان بازار و به ویژه صنعتگران نیست. نقش آفرینی بورس زمانی است که شاهد هماهنگی و درک متقابل اقتصادی در سطح کلان کشور باشیم.

وی با بیان اینکه در برخی موارد قید اولویت در تجهیز منابع و تامین نقدینگی بنگاه ها معطوف به شرکت ها و بنگاه های دولتی می شود خاطرنشان کرد: حدود 34 هزار میلیارد تومان از 65 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شده در سال 1396 مربوط به تأمین و یا استمهال بدهی شرکت های دولتی بود.

آقا بزرگی تصریح کرد: سرمایه، هوشمند است و به سمتی حرکت خواهد کرد که بالاترین بهره وری و سودمندی را به مالک برساند اما وقتی بر اساس اقتضای شرایط، قانونگذاری و سیاست گذاری شود اغلب سرمایه گذاران دچار مشکل خواهند شد.

این کارشناس سرمایه در مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد: شورای عالی بورس به عنوان بالاترین رکن تصمیم گیر در بازار سرمایه متشکل از چندین وزیر دولتی است و کماکان نگرش دولتی بر آن حاکم است. تا زمانی که فرآیند خصوصی سازی کاملا اجرا نشود و فضای دولتی بر شرکت های اقماری حاکم باشد بیشترین توجه ها، معطوف به تأمین مالی و استمهال بدهی های دولت می شود.

آقا بزرگی بورس را آئینه تمام نمای اقتصاد کشور خواند و افزود: تصمیمات در ابعاد مختلف اقتصاد کشور در فضای بورس نمود پیدا می کند. از این رو نظام عرضه و تقاضا و بازار آزاد شرکتی که صرفا دولتی و تحت پوشش نرخ گذاری دولتی فعالیت می کند باید شفاف شوند تا سهامدار برای حضور تصمیم گیری کند.

در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی" از رادیو گفت و گو، محمودیان با اشاره به اینکه بازار سرمایه به دو بخش سرمایه گذار و سرمایه پذیر قابل تقسیم است گفت: سرمایه گذار شامل شرکت های حقوقی و مردم است که بر اساس ریسک پذیری و شفافیت شرکت های بورس سهامی را خرید و فروش می کنند.

وی افزود شرکت ها در بازار بورس سهام و اوراق خود را عرضه می کنند اما بورس نمی تواند تعرفه های گمرکی، مالیات و قاچاق کالا را کنترل و بر آن نظارت کند بلکه بورس فقط در حوزه شفافیت عرضه و صورت های مالی عمل می کند.

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: از آنجایی که بورس یک محل تخصصی است لذا از سازمان بورس توقع می رود از طریق ابزارهای خود (شرکت های سبدگردانی، صندوق های سرمایه گذاری و سهام ها و اوراق) مردم را به این بازار سوق دهد. طبیعتاً وقتی مردم سود کنند با شدت و انگیزه بیشتری سرمایه خود را وارد بازار خواهند کرد.

محمودیان گفت: در کشورهای غربی یک کمیته تخصصی شهری متشکل از کارشناس گمرک، مالیات، تعرفه، بانکی و غیره وجود دارد، ما نیز در سازمان بورس شورای عالی متشکل از وزیر بازرگانی، صنعت، رئیس سازمان بورس، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی را داریم اما شاهد حضور کارشناسان و متخصصان در این شورا نیستیم.

وی در ادامه تأکید کرد: برای ایجاد شفافیت در بورس و تحقق کارکرد آن در بخش تولید، سازمان بورس باید از کارشناسان و متخصصان تصمیم گیر استفاده کند و تشکیل یک کمیسیون تخصصی بورس ضروری است.

عضو دپارتمان بازار سرمایه در یکی از پژوهشکده های اقتصادی تحریم ها را بهترین فرصت برای شرکت های بورس دانست و گفت: یکی از بهترین صنایع امسال، بورس صنایع دارویی و غذایی بود چراکه با وجود تولید در داخل، اما صنایع خارجی هم حضور داشتند اما با حذف این صنایع در اثر تحریم ها، شرکت های ایرانی جایگزین شدند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی