صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس سابق نهادهای مالی سازمان بورس، شفافیت سرمایه گذار و سرمایه پذیر در بازار سرمایه را از ویژگی های ممتاز این بازار عنوان کرد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع رکود اقتصادی و بازار سرمایه با حضور دکتر بهنام چاووشی رئیس سابق نهادهای مالی سازمان بورس، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

چاووشی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، شفافیت سرمایه گذار و سرمایه پذیر در بازار سرمایه را از ویژگی های ممتاز این بازار دانست و افزود: نبود ارتباط بین سرمایه پذیر و سرمایه گذار در بانکها ناشی از عدم نظارت است که بانکها را دچار چالش کرده است.

رئیس سابق نهادهای مالی سازمان بورس همچنین با اشاره به دیگر مزایای بازار سرمایه عنوان کرد: اگر ناشری برای بازپرداخت وام با مشکلی مواجه شود تکلیف روشن است که ناشر باید پاسخگو و سازمان بورس نیز باید پیگیری کننده باشد و این مشکل به سایر ناشران تسرّی داده نمی شود.

چاووشی با اشاره به اهمیت کشش بازار سرمایه گفت: یکی از بزرگ ترین تکالیف نهاد ناظر بر بازار سرمایه این است که اولویت اول و دوم و سوم خود را در عمق بازار تعریف کند، یعنی بازار سرمایه را به هر ترتیبی بزرگ کرده و شرکت های پذیرنده را افزایش دهد.

وی با ابراز تاسف از اینکه جامعه از مقامات تصمیم گیر کشور گرفته تا سرمایه گذار خُرد فقط بانک را می شناسند افزود: این نشان می دهد که جایگاه بازار سرمایه هنوز برای تصمیم گیران و مردم شناخته نشده است.

رئیس سابق نهادهای مالی سازمان بورس، اطلاع رسانی از کارکرد بازار بورس و سرمایه را از جمله راهکارهای تاثیرگذاری بازار سرمایه بر رفع رکود اقتصادی دانست و گفت: شرکت های بزرگ و با پتانسیل کشور رغبتی به سرمایه گذاری در این بازار ندارند چراکه خارج از این بازار شرایط آسان تری برای آنها فراهم شده است..

چاووشی با بیان اینکه ساختار دولتی بازار سرمایه و بورس مانعی برای اثرگذاری بر رونق اقتصاد نیستند، گفت: شورای عالی بورس به عنوان تصمیم گیر کلان این بازار متشکل از وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی، دادستان کل کشور و خبرگان مالی و غیره بوده که برای سیاست گذاری در بازار سرمایه اظهار نظر و تصمیم گیری می کنند.

رئیس سابق نهادهای مالی سازمان بورس وجود دانش به روز را از بزگترین امتیازهای بازارهای سرمایه دانست و ابراز داشت: با توجه به اینکه افراد فاقد سواد مالی و سرمایه گذاری در این بازار فعالیت نمی کنند بنابراین تخصصی بودن این بازار باعث رشد آن شده است.

مرتبط با این خبر

  • امواج مثبت بورس زودگذر است

  • انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه تناسب را به هم ر یخته است

  • حضور فولادسازان ایرانی در اتحادیه اروپا رونق گرفت

  • بازار بورس؛ جذاب و نقد برای سرمایه گذاری

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • بانک ها عامل کاهش رجوع مردم به بورس ها هستند

  • افزایش سود سپرده های بانکی باعث کاهش سود سهام در بورس شد

  • استعداد پر رنگی برای شنیدن اخبار بد در بورس وجود دارد

  • کاهش سود بانکی باعث رونق سرمایه گذاری در بازار بورس می شود

  • بورس ایران شفاف نیست