صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس از رشد قابل توجه میزان ورود نقدینگی به بازار سرمایه در سال 1397 و امسال خبرداد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بازار سرمایه و نقدینگی در ارتباط تلفنی با دکتر محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس اوراق بهادار و حضور دکتر علی اصغر مهری زاده مشاور سرمایه گذاری بورس از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

خدابخش در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به بازدهی مناسب و افزایش حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه طی ماه های اخیر بیان داشت: میزان نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه در سال 1397 و امسال رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با تصریح بر شفافیت بازار سرمایه افزود: ارزش، تعداد و حجم معاملات در بازار سرمایه روزانه و به صورت شفاف منتشر می شود.

وی ارزش 928 هزار میلیارد تومانی اوراق بورس بهادار را نشانه عملکرد رو به رشد بازار سرمایه دانست و گفت: با وجود اینکه بازارهای رقیب اعم از بازارهای پولی و سنتی سابقه بیشتری از بازار سرمایه دارند اما این بازار رشد چشمگیری کرده است.

خدابخش با بیان اینکه اصلاح زیرساخت های اقتصادی یک شبه ممکن نیست تأکید کرد: هدایت اقتصاد بانک محوز به سمت بازار سرمایه نیازمند فراهم کردن تدارکاتی است کمااینکه در حال حاضر ابزارهای مالی و روش های سرمایه گذاری متنوع تری در بازار سرمایه تدارک دیده شده و همچنان هم در حال افزایش است.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با اشاره به ضرورت توسعه بخش حقیقی اقتصاد و افزایش سودهای حاصل از بخش تولید کالا و ارائه خدمات مطرح کرد: برای تحقق این مهم، مسیری جز بازار سرمایه پیش بینی نمی شود چراکه بازار سرمایه، کلیه سرمایه ها را در اختیار شرکت های تولیدی و ارائه کننده خدمات قرار می دهد.

در ادامه، مهری زاده با اشاره به راهکاری سازمان بورس برای جلوگیری از نوسانات بازار بورس اظهار کرد: در حال حاضر سازمان بورس با راه اندازی صندوق های مشاء و شرکت های سبد گردان در تلاش است تا تنظیم کننده هایی را برای جلوگیری از نوسانات بازار تعریف کند.

مشاور سرمایه گذاری بورس افزود: روند جذب نقدینگی به سمت بازار سرمایه طی یک سال اخیر رشد خوبی داشته اما دست اندرکاران و عوامل بورس باید کمک کنند تا این بازار همچون گذشته دچار نوسان نشود.

وی همچنین با اشاره به اینکه عموم شرکتهای بورسی دچار کاهش تولید نشده اند، متذکر شد: البته یک وقفه مختصری در برخی شرکت های تولیدی طی شش ماهه دوم سال گذشته به دلیل تحریمها ایجاد شد اما نهایتاً این شرکتها راه خود را پیدا کردند کمااینکه آمارهای فعلی گویای عدم وقفه در عموم شرکت های تولیدی در بورس هستند و با توجه به سودسازی این شرکتها، شاخص اقتصادی هم بالاتر رفت.

مهری زاده صندوق های سرمایه گذاری را امن ترین و بهترین نقطه شروع برای افرادی دانست که به تازگی قصد ورود به بازار سرمایه را دارند.

مشاور سرمایه گذاری بورس درباره راهکارهای جذب نقدینگی به بازار سرمایه عنوان کرد: اشخاص برای آشنایی با شرکت ها می توانند به سایت "کُدال" مراجعه و کلیه اطلاعات شرکتها را به صورت مکتوب مشاهده کنند. علاوه بر سایت شرکت بورس و فرابورس، برخی شرکتهای مجوزدار نیز اطلاعات را به صورت تجمیعی پردازش می کنند.

مهری زاده در پایان این "گفت و گوی اقتصادی" با اشاره به نقش دولت در افزایش سرمایه گذاری در بازار بورس بیان داشت: سازمان بورس به نمایندگی از دولت این وظیفه را انجام می دهد اما همچنان با نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم. بانک مرکزی نیز در تلاش است تا نرخ ارز را از حالت سفته بازی خارج کند و این اتفاق باید در حوزه سودهای بانکی هم صورت گیرد.


مرتبط با این خبر

  • امواج مثبت بورس زودگذر است

  • انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه تناسب را به هم ر یخته است

  • حضور فولادسازان ایرانی در اتحادیه اروپا رونق گرفت

  • بازار بورس؛ جذاب و نقد برای سرمایه گذاری

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • بانک ها عامل کاهش رجوع مردم به بورس ها هستند

  • افزایش سود سپرده های بانکی باعث کاهش سود سهام در بورس شد

  • استعداد پر رنگی برای شنیدن اخبار بد در بورس وجود دارد

  • کاهش سود بانکی باعث رونق سرمایه گذاری در بازار بورس می شود

  • بورس ایران شفاف نیست