صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف ایران حذف چهار صفر از پول ملی را به تنهایی یک اقدام ناقص و هزینه بر دانست و گفت: این کار مشکلی را از اقتصاد کشور حل نمی کند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع حذف چهار صفر از پول ملی با حضور دکتر محمدباقر معتمد رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف ایران و کارشناس اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

معتمد در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" بیان کرد: هر یک ریال در سال 1308 معادل یکصد و 8 هزار و 55 میلیونیوم گرم طلای خالص ( معادل 4500 تومان فعلی) بود و در همین سال هم به واحد پول ملی ما تبدیل شد.

وی با اشاره به اینکه ایده حذف صفر از پول ملی برای اولین بار در سال 1372 مطرح شد افزود: این موضوع مجددا در سال 1386 مطرح شد تا جایی که بانک مرکزی با راه اندازی یک سایت از مردم نظرسنجی کرد اما تا سال 1395 فراموش شد. نظر کابینه دولت یازدهم به اصلاح پول ملی و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان عنوان شد که این تصمیم هم برگرفته از لایحه بانک مرکزی بود.

رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: رئیس کل بانک مرکزی در زمان دولت یازدهم مطرح کرد که حذف صفر در کار نیست و به دنبال فرهنگ عمومی این کار است تا اینکه 11 دی ماه 1397 دولت با رونمایی از یک ایران چک 50 هزار تومانی جامعه را تست کرد که 50 آن بسیار خوانا و مشخص بود و چهار صفر آن در زیر سایه قرار داده شد و سرانجام هیئت دولت در نهم مردادماه حذف چهار صفر از پول ملی را تصویب کرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره استدلال دولت از این تصمیم عنوان کرد: حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی، هماهنگی با فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته، کاهش هزینه چاپ و نشر اسکناس و رفع مشکلاتی از قبیل استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، معضلات شمارش و حمل حجم بالای اسکناس از جمله استدلال های عنوان شده از سوی دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی است.

معتمد این تصمیم را به تنهایی یک اقدام ناقص و هزینه بر دانست و گفت: برداشتن چهار صفر مشکلی را از اقتصاد کشور حل نمی کند چرا که معیشت، امنیت و منافع ملی و تولید و اشتغال در اولویت هستند.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی منفی و یا صفر در ایران با حذف صفر به تعادل نمی رسند تأکید کرد: بهتر است زیرساخت های اقتصادی، ساختار بودجه، نظام مالی و ارزی کشور اصلاح شوند.

معتمد ضمن تصریح بر اینکه اصلاحات اقتصادی مجموعه ای به هم پیوسته است، مهم ترین مسئله را تولید و رونق تولید دانست و افزود: 600 هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط در اصناف داریم که اگر حذف چهارصفر به تولید و رشد بیشتر آن کمک کرده و مواد اولیه را آسان تر تامین کند با آن موافقیم اما این کا اولویت پنجم و ششم کشور است.

رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف ایران در خاتمه حذف چهار صفر از پول ملی را نیازمند پژوهش و مطالعه بیشتری دانست و تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی باید با دقت این موضوع را بررسی کند.

مرتبط با این خبر

  • اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی کشور،هزینه هایی را به کشور تحمیل می کند

  • واکاوی بایدها و نبایدهای حذف چهارصفر از پول ملی

  • رویکرد دولت در حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟

  • قرار نیست با حذف چهارصفر اتفاق خاصی بیفتد

  • بایدها و نبایدهای حذف چهار صفر از واحد پول ملی